Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum Tutorial

Fistan

Öne çıkan mesajlar

Öncelikle belirtmek isterim.Ben 12 yaşımdan beri akvaryumla haşır neşirim.yaklaşık 7-8 sene aktif olarak balık besledim.arada bir kaç yıl kaldırmıştım.
Bu sürede beslediğim sayısız balık 40 a yakın türlerde çeşitli deneyimlerim oldu.Bir çok cinsi üretme şerefine eriştim.
Sizlerle bu bilgilerimi paylaşmak istedim.Vereceğim bilgiler sadece hobicilere bir fikir vermek amacıyladır.

İlk önce akvaryumu alma nedeniniz nedir? Dekoratif amacıyla mı? Çok sevdiğiniz bir balığı beslemek mi? İzlerken stres atayım mı?
Akvaryum alırken nedeniniz ne olursa olsun 100lt den düşük bir akvaryum almamanız.Bunun nedeni besleyeceğiniz balıkların doğal ortamını sağlamanız, bunu sağlamanız için de 100lt den fazla bir akvaryum gerekir.Bu tamamen biolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.
Büyük akvaryumun bakımı zor olur görüşü tamamen yanlıştır.akvaryumunuz ne kadar büyükse periyodik bakımı o kadar uzun süreye yayılır.Ve periyodik bakım dediğimiz olay küçük bir akvaryumla büyük bir akvaryum aynı vaktinizi alır.
Hemde büyük akvaryumda denge küçük akvaryumlara göre çok kolay sağlanır.
Nedir bu denge?deyip duruyorsun?
Akvaryumdaki denge beslediğiniz balığın doğal hayatındaki su değerleridir.PH,KH, nitrit oranları gibi parametrelerdir.suyun sertlik derecesi vs. Peki bu denge nasıl sağlanır?
Bu denge besleyeceğiniz balıkların n.ş. değerlerine bakılarak yapılır.örneğin beslediğiniz balık ph 6,7.5 arası istiyorsa suya ph yükseltici malzemeler koyulur.ben ilaç tavsiye etmiyorum. örneğin yumuşak suda yaşayan bir balıksa suya biraz mango ağacı kökü koyabilirsiniz. Ya da sert su istiyorsa mercan koyarsanız suyu sertleştirir.
Haa ne olur bu değerleri sağlamazsak?Ben suyumu koyarım balıkları içine atarım süsümüde koyarım oh tamam.
Olmaz.Balığınız yaşar ama mutsuz yaşar.Doğal hayattaki rengini asla göremezsiniz.Belki asla üremeyecektir.Ya da ne bileyim gerçek kur yapma hareketini asla göremeyebilirsiniz vs vs.
Akvaryumculukta ilk amaç beslediğiniz balıkların doğal ortamını yaratıp onları mutlu etmektir.Siz hiç bitkisiz bir yerde doğal hayatında yaşayan bir balığın akvaryumunu bitki ile donatırsanız belki akvaryum göze hoş görünür ama balık asla o bitkilere alışamayacaktır.alışsa bile balığınızın doğal güzelliğini,hareketlerini göremeyebilirsiniz.
Benim akvaryumum var balıklarımda gayet mutlu,hatta yavruladı.ben senin söylediklerinin hiçbirisini yapmadım? diyenler çıkabilir.Muhtemelen beslediği balıklar zaten hiçbişey gerek olmadan kendi suyu kendi doğal ortamına yakın olabilir.ya da nesilden nesile çiftlikte üretilen balıklar olabilir.örneğin türk discus diye bir tür çıktı.vitamin takviyesi ile bu discuslar değişti.ne ph değeri ne kh değeri bu balıkları etkilemiyor.bağışıklık kazanmışlar yani.ama balıkları gelde renklendir.2 yaşına kadar soluk soluk geziyorlar. gibi...

Şimdi yeni başlamayı düşünenlere.
Tekrar edeyim en az 100lt. benim idealim ilk başlarken 100x40(h)x30 ölçülerine yakın bir akvaryum.
Seçeceğiniz balıklar ise size ideal olmalı.ne ph değeriyle uğraşmalısınız nede sertlik vs.
Örneğin canlı doğuranlar.Moly,lepistes gibi.Bunlar harika balıklar bence.Hele lepisteslerin seyrine doyum olmaz.Akvaryum içinde su sirkulasyonu sağlarsanız çok sevinirler.Akıntıya karşı yüzmeyi çok severler.Bol bitkili bir düzen kurarsanız yavrularına kaçacak yer sağlamış olursunuz.Kendi hallerine 8 lepistesi bırakırsanız bol bitkili bi akvaryumda 6 ayda 300 yavru lepistesiniz olabilir.Yani 1-Canlı doğuranlar.
Bir diğer alterntif Japon balıkları.Ama bu balıkları üretemeyebilirsiniz.ilk başlangıçta.Ben tavsiye etmiyorum bu balıkları.Görünüşleri güzel ama zeki olmadıklarını biliyorum.Bitkiyi severler.Nasıl severler? yemek için :) 2-Japon
Yeni başlayanlara son alternatifim Tetra'lar.Örneğin Neon tetra.Tetrazon.Black tetralar vs. Bunlar sürü halinde yaşamayı severler neonları 6-8 li grup halinde alırsanız iyi olur.Bu hayvanları üretmekte çok zordur.Tetrazonlar saldırgandır.

İlk başlangıçta chiclid türlerini almayın.Güzel olsalar bile almayın.Sabredin onların sırası gelecek.Unutmayın Melek balığıda bir chiclid.ondanda uzak durun.Üstteki ideal balıklardan japonlara yönelmezseniz 3 ay sonra melek balığına geçebilirsiniz.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus balıkların birbirleriyle dost/düşman ilişkileri.
Örneğin bir japonun yanına lepistes ya da tetraları koyarsanız japonun kuyruğu yok olabilir :)

Balıklar tamam akvaryum tamam.Başka ne gerekli?
İlk önce suyun temizliği için bir filtre.Benim tavsiyem Dış filtre.dış filtre alınca birde hava motoru gerekli.oksijen için.
eğer iç filtre(15milyondan başlar) alırsanız hava motoruna gerek kalmaz ama dış filtre en iyisidir her zaman.60milyondan başlar.bu filtrelerde en iyi marka EHEIM.
Birde Isıtıcı gerekli.Bu balıkların %90 ı tropik oldugu için sıcak suda ort 26-28oC de yaşarlar.Ayarlı bir ısıtıcı en ideali.Kendinden ayarlılarda iş görür.10milyondan başlayan ısıtıcılar var.
Birde akvaryumunuzu aydınlatacak ışık lazım.Benim tavsiyem Daylight diye geçen floresan tipi lampalar.Beyaz değil day
Sosyal ağlarda paylaş

Akvaryumumuzu kurduk.Mümkünse arkasına birde arkaplan yapıştırdık ya da imal ettik.
bunu plastik bir levhaya silikonla kaya parçalarını,kum ve taşları yapıştırarak yapabiliriz.
Ya da hazır satılan akvaryum arkasına yapıştırılan ıslanmaz manzara resimleri vs.
Neden bunu söyledim?Çünkü balıklar akvaryumda 4 tarafında açıklıktan
pek hoşlanmazlar her zaman ürkek davranırlar.
Akvaryum arkasında sabit bir resim olursa hem akvaryumunuz güzel görünür hemde balıklarınız rahatlar.

Yeni başladınız ve Moly,Lepistes gibi balıklar edindiniz.Bu balıkları 1 erkeğe 2-3 dişi
düşecek şekilde almanızda fayda var.Pekii akvaryuma kaç tane balık koymalıyım? Şöyle bir yöntem var.
Akvaryumunuzun boyu ne kadar 100cm. balıklarınızın boyu ne kadar? örneğin Lepistes 5-6cm.
100/6=15-20 lepistes besleyebilirsiniz.Daha fazlası akvaryumunuzda biyolojik denge bozukluklarına yol açar.
Nasıl yani? çünkü çok balık=çok yem=çok dışkı buda çok fazla toksik bakteri oluşumu.

Tamam akvaryum herşeyiyle hazır.Balıklarım pür neşe.Bitkilerim iyi durumda.Aradan 1 ay geçti akvaryumun suyu yeşil-sarı gibi?
Yeşil-sarı renk su suyun kirliliğini göstermez.aksine oturmuş bir akvaryumun suyu bu renk olur ama çok koyu değil tabi.
Berrak bir su iyi bir akvaryum suyu değildir.berraktan kastım safir gibi bembeyaz su yani.ilk doldurdugunuzda böyle olur ama
iyi değil.bunu kafanıza yerleştirin.içinde sıfır yararlı bakteri.balıklarınız çok zor günler geçirebilir.
Hastalanabilir.Akvaryum suyu çeşmeden doldurulabilir.aşırı kireçli ise herhangi bir kaynak suyu olabilir.ancak
konulmadan önce 2-3 gün ağzı açık bir kovada/bidonda dinlendirilmelidir.
Suyu koyduktan sonra ilaç olarak yok kireç indirgeyici bilmem azot indirgeyici gibi ilaçlara başvurmayın.ilaç en son
çareniz olmalı.azotmu yüksek bitki dikin.nitritmı yüksek? havalandırmayı artırın. gibi..

Daha birsürü konu var ama ben akvaryum bakımından ve su değişiminden bahsetmek istiyorum.
Akvaryum bakımı akvaryum büyüklüğüne göre 1-2ay periyodunda yapılmalıdır.küçük akvaryumlarda
bu periyod kısa büyüklerde uzundur.
bunun nedeni az su daha çabuk kirlenir.
Akvaryum bakımında dikkat edilecek en önemli nokta asla ve asla akvaryumunuzun suyunun tamamen boşaltılmamasıdır.
Suyu değiştirme işi lafın gelişidir.Aslında akvaryum suyu hiçbir zaman tamamen değiştirilmemelidir.
maksimum %60 civarında su çekebilirsiniz.
benim tavsiyem 1 ayda bir %30 su değişimi her 3 ayda bir %70 su değişimidir.
Filtrenizin temizliği ise gözlemlerinize göre yapılmalıdır.örneğin 1 ay sonraki ilk temizlemede
filtreniz çok kirlenmişse 1 ayda bir
temizleme yapmanız uygundur.yok pek kirli değildi derseniz 2 ayda bir temizlesenizde olur.
Filtre temizleme konusunda dikkat edilecek en önemli husus filtre süngerinin/malzemesinin asla çeşme suyu
ya da deterjanla temizlenmemesidir.Akvaryumdan çekeceğiniz bir miktar su ile filtrenizi yıkamalısınız.
unutmayın çeşme suyu herzaman yeni bir bakteri demektir.
Hmm %30 su çekiyorum ama akvaryumum hiç temizlenmiyor gibi? öyleyse bir dip süpürgesi yapmanız gerek.nasıl mı?
ufak bir pet şişenin altını keseceksiniz ucuna uygun bir hortum takacaksınız pet şişeyi kumlara/suya daldırıp
dipten çalkalayarak su çekeceksiniz.
dipe inen pislikler böylece temizlenir.
Kayalarım yosunlandı diye onları çıkarıp yıkamayın.inanın öyle daha güzeller.peki camınız yosunlandı? ozaman
mıktanıslı silecekler yardımı ile silin.
ya da doğal çözüm vatoz balıklarıdır.benim tavsiyem dikenli ancistrus.cüce vatoz diye geçebilir.
gece gündüz çalışır.ilk başlangıçta 100lt ye bir çaykaşığı tuz atmıştıkya en iyotsuzundan,
su devrindede çok az miktarda eritip koyarsanız iyi olur.

Yeni balık mı aldınız?hemen akvaryumunuza salıvermeyin.önce geldiği poşetin dışını balık içindeyken
yıkayın sonra akvaryumunuzun içine poşetiyle koyun.poşetteki suyun sıcaklıgı sabitlensin.sonra salıverin.
Tabi bunu yeni balıkların sağlıklı oldugundan emin oldugunuzda yapın.
değilseniz başka bir kaba koyarak onları 2-3 gün karantinada tutun.

Balıklarım hastalandı?hemen balığı ayırın.kesinlikle ölecek diye canına kıymayın.hastalığını
akvaryumcuya anlatın %60-70 ilacı vardır iyileşir.
Buraya yazmak istiyorum ama çok çeşitli hastalıklar var.en çok görüleni mantar.bir şekilde
balıklarınız bu hastalığa yakalanabilir.
Bulaşıcıdır önlem alınmazsa akvaryumunuzda canlı balık kalmaz.balıklarda beyaz lekeler halinde görülür.
daha sonra kuyruk erimesi,yüzgeç yırtılması/erimesi gibi belirtileri vardır.Mantar ilacı bulunur.
Mantar gözlemlediğiniz balığı başka bir yere ayırın ve ilaçlayın.eğer diğer balıklarınızdada görülüyorsa akvaryumun tümünü ilaçlayın.
ilaçlı şekilde bir akvaryum en fazla 2 gün durmalı daha sonra %60 su değişimi uygulayın.mantar hastalığına
önlem olarak öncede söylediğim gibi suya tuz katmaktır.
Ayrı kaba aldıgınız mantarlı balığı 20lt ye 1 çay kaşıgı ölçekli tuz katın ve o bol tuzlu suda 2 saat bekletin.sora suyunu
değiştirin.3 günde iyileşti iyileşti iyileşmedi ölür zaten.
Bir diğer hastalık beyaz bene
Sosyal ağlarda paylaş

ya gerçekten ellerine sağlık. bayağı iyi anlatmışsın olayı. hiçte üşenmeden yazmışsın. zaten 2-3 aydır bi akvaryum almayı düşünüyodum iyi oldu bu bilgiler. ama ben lepistes deilde japon yada ciklet balığı almayı düşünüyom. lepistesler çok küçük o yüzden istemiyom. japonlarda çok çabuk kirletiyo ve bitkileri dediğin gibi yiyo hemen. bu yüzden ciklet b alığı düşünüyorum. peki ciklet balığının yanında başka balık yaşarmı. yani köpek balığı vatoz veya ne bileyim onun tipine cinsine benzer başka balık yaşarmı??
Sosyal ağlarda paylaş

köpek balığı yaşamaz. köpek balıkları kör denecek kadar zayıf görürler yemlerini anten gibi olan bıyıklarıyla ya da koklayarak bulurlar.ayrıca pasif ve yumussak bir balıktır.chiclidler ise sert ve saldırgan balıklardır. herhangi bir chiclid in yanında köpek balıgı beslemen çok ama çok zordur.ancak devasa bir akvaryumun yoksa tabii..
zaten köpek balığı dediğiniz balıklar 1 metreye kadar ulaşabilir.aslında akvaryum balığı değillerdir.Japonyada çiftliklerde sofra balığı olarak yetiştiriliyor o balıklar bizdeki alabalık misali.
yani yemiceksen büyütüp akvaryumda beslemeni tavsiye etmiyorum.
Chiclidlerle Vatozlar yaşayabilir.Ancak saklanacak girintiler,kovuklar yaratmalısın.üreme döneminde chiclid yakalarsa affetmeyebilir.
kendini koruma özelliğine sahip bir vatoz alabilirsin. dikenli ancistrus denir.yukarda bahsetmiştim.2cm lik bir yavrusu 2milyon tl civarında.hem gece hem gündüğ
z aktiftir.[signature][hline]i love this game!
tractor pulling
Sosyal ağlarda paylaş

anladım.. bana bi kaç kişi yaşar demiştide ondan sordum köpek balığını. bide çok seviyorum onları iki tane olunca böyle o kadar güzel oynuyolarki aslında birbirleriyle. (eskiden vardıda akvaryumum ordan biliyorum) ama alıcam bi 70 cm.lik akvaryum. fiyat bile çıkartırdım 70cm akvaryum kum motor ısıtıcı filan işte 60m fiyat aldım maaş alınca hemen alıcam gidip. ciklet balığı alıcam sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

TATLISU AKVARYUMU
BALIK TÜRLERİ
(Gönül isterki buraya hepsinin ayrıntılı özelliklerini, resimlerini koyayım.Şimdilik ana başlıklar halinde idare edin.)

Amerikan Tetraları (American Characins)
Kırmızı Tetra (Hyphessobrycon erythrostigma)
Kardinal Neon (Paracheirodon axelrodi)
Kırmızı Pirana (Serrasalmus nattereri)
Neon Tetra (Paracheirodon innesi)
Red Nose Tetra (Hemigrammus bleheri)
Siyah Neon (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

Canlı Doğuranlar Ailesi (Poeciliidae)
Bu ailenin üyeleri genellikle bakımı ve üretimi kolay, akvaryumculuğa yeni başlayanlar için uygun türlerdir. Yumurtalarının karınlarında olgunlaştığı dişiler canlı yavrular dünyaya getirirler.
Black Molly (Poecilia latipinna)
Kılıç Kuyruk (Xiphophorus helleri)
Lepistes (Poecilia reticulata)
Plati (Xiphophorus maculatus)
Velifera (Poecilia velifera)

Çiklitler - Yavrularını Büyütenler (Cichlidae)
Orta ve Güney Amerika Çiklitleri
Orta ve Güney Amerika, Afrika ve Asya'da 900'den fazla türü bulunan geniş cichlidae ailesinin birçok türü sadece güzellikleriyle değil, üreme ve yavrularını büyütme davranışlarının enteresanlığıyla da aranan akvaryum balıklarıdır.
Astronot (Astronotus ocellatus)
Ateş Ağız Çiklit (Thorichthys meeki)
Discus (Symphsodon discus)
Festivum Bayrak Çikliti (Mesonauta festivus)
Jack Dempsey (Cichlasoma octofasciatum)
Melek Balığı (Pterophyllum scalare)
Rainbow Çiklit (Herotilapia multispinosa)
Sayika Çiklit (Archocentrus sajica)
Severum (Heros severus)
Zebra Çiklit (Cichlasoma nigrofasciatum)
Güney Amerika Cüce Çiklitleri
Genelde bakımları tecrübe gerektiren türlerdir. Enteresan çiklit davranışlarını bütün yönleriyle sergilemelerine karşın karma akvaryumlarda beslenebilecek kadar barışçı olan bu balıklar bitkilere zarar vermezler.
Altispinoza, Bolivian Ram (Microgeophagus altispinosa)
Agassizi (Apistogramma Agassizi)
Anomala Cüce Çiklit (Nannacara anomala)
Biteniata Cüce Çiklit (Apistogramma bitaeniata)
Borelli Cüce Çiklit (Apistogramma borellii)
Kakadu Cüce Çiklit (Apistogramma cactuoides)
Körkafa Çiklit (Laetacara curviceps)
Ramirezi (Microgeophagus ramirezi)

Afrika - Malawi Gölü Çiklitleri
Genelde denizlerin mercan balıklarını andıran renklilikte gösterişli balıklardır. Çoğu, yumurtalarını ağızlarında saklayan türlerdir. Tanganika çiklitleri gibi kayalarla dekore edilmiş, bolca saklanma yeri bulunan geniş ve iyi filtre edilen akvaryumlar gerektirirler.
Ahli (Sciaenochromis ahli)
Auratus (Melanochromis auratus)
Borleyi (Copadichromis borleyi)
Johanni (Melanochromis johannii)
Kırmızı İmparatoriçe (Protomelas similis)
Likoma İncisi (Melanochromis joanjohnsonae)
Mavi Zebra (Labidochromis zebroides)
Paslı Çiklit (Iodotropheus sprengerae)
Sarı İmparator (Aulonocara baenschi)
Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)
Trewavas Çiklit (Labeotropheus trewavasae)
Venustus (Nimbochromis venustus)
Yakop (Aulolonocara jacopfreibergi)
Yunus Çiklit (Crytocara moori)
Zebra Çiklit (Pseudotropheus zebra)
Afrika - Tanganika Gölü Çiklitleri
Bir Tanganika akvaryumunda taşlarla balıkların gizlenebileceği ve yumurtlayabileceği kovuklar oluşturmak gerekir. Amonyağa ve nitrite karşı hassas oldukları için geniş akvaryumlar, iyi bir filtrasyon ve küçük (haftada bir %10-15) ve sık düzenli su değişimleri gerektirirler. Akvaryum suyu orta/sert ve alkali olmalıdır.
Brevis Salyangoz Çikliti (Neoamprologus brevis)
Brikardi (Neolamprologus brichardi)
Frontoza (Cyphotilapia frontosa)
Kalvus (Altolamprologus calvus)
Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)
Limon Çiklit (Neolamprologus leleupi)
Marlieri (Julidochromis marlieri)
Moori (Tropheus moorii)

Orta Afrika Çiklitleri
Kongo gibi Orta Afrika nehirlerinde yaşayan bu güzel çikletlerin çoğu monogamik (tek eşli), teritoryal ve özellikle de üreme zamanları diğer balıklara karşı saldırgandır. İyi filtre edilen, saklanma yeri ve kovuklarla dolu, taşlar ve köklerle dekore edilmiş geniş akvaryumlar gerektirirler.
Bufalo Kafalı Çiklit (Steatocranus casuarius)
Mücevher Çiklit (Hemichromis bimaculatus)
Kırmızı Mücevher Çiklit (Hemichromis guttatus)
Kribensis (Pelvicachromis pulcher)
Şeritli kribensis (Pelvicachromis taeniatus)
Asya Çiklitleri
Amerika ve Afrika'nın tersine Asya'da çok az çiklit türü yaşar. Bunlardan en çok tanınan iki tür portakal çiklit (E. maculatus) ve büyük ölçüde aynı habitatı paylaşan akrabası yeşil çiklittir (Etroplus suratensis). Evrimsel açıdan bakıldığında, onbinlerce yıldır fazla değişmeden kalmış oldukları için antik türler olarak nitelendirilmelerine rağmen davranış biçimlerinin zenginliği açısından kesinlikle ilkel olmayan çok ilginç balıklardır.
Portakal Çiklit (Etroplus maculatus)

Sazansıgiller (Carp-like Fishes)
Botya, Clown Loach (Botia macracanthus)
Dev Danio
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
geçen gün 1.5 yıldır ailecek baktığımız ciklet balıklarım ki her biri el kadar olmuştu. gece gerçekleşen bi elektrik kesintisi yüzünden öldü. 15 tane falan vardı. 34 tane de tırnak kadar yavru vardı. iki tane yavru kurtuldu. 2 tane de papağan veya katır diyolar onlardan kurtuldu. çok üzücü bi olay tabii ki.
Sosyal ağlarda paylaş

başın sağolsun ne diyelim üzücü tabii..
pille çalışan hava motorları var. tabi balıkların sıcaklık yüzündende ölebilir onun çaresi yok :(
evet çiklit dediklerimiz çiklet dedikleri :)
chiclidae asıl isimleri. chiclid deniyor bazı kaynaklarda.[signature][hline]i love this game!
Kitaplık dizaynı... Yaratıcılığınızı gösterin!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 30 Kasım 2004 23:01 tarihinde demiş ki:
Ya bu balıkları beslemek için su piresi varmış canlı canlı yediriyormuşsun...

Nerden bulurum bu su pirelerinden? Böyle bi şov kaçmaz da :D

Ben Japon balığıma su piresi diye deniz maymunu denen şu sea monkeylerden yedirmiştim. Ertesi gün öldü...

ahahaha direk canlı solucan al ama güvendiğin bir yerden al temiz olsun.. daha janjanlı oluo ;)
Sosyal ağlarda paylaş

solucan benzeri canlı yem almayın bence. tüplerde satılan canlı yem kültürlerimi denir artık oonlardan alın.

ta eskiden ben canlı yem almıştım.kan kurdu deniyor. moly balıklarıma yedirmiştim. moly'nin birinin karnını deldi dışarı çıktı.[signature][hline]i love this game!
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bir black molly besledim sakinleştirir diye ben onu gördükçe delleniyordum bön bön duruyor elleyemiyorsun, hayvanda sağlam çıktı ölmeyince akvaryumcuya satmıştım (balık bana göre değilmiş :)). ilgilenenlere tavsiyem iyi denk getirirseniz simsiyah akvaryumda güzel durur ilk başlarda benimki beyazdı tatlı su balığı gibi pullu gibiydi sonradan simsiyah oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Maligor, 25 Aralık 2004 14:07 tarihinde demiş ki:
bir de bu japon balıklarının erkek veya dişi olduğunu nasıl anlayabiliriz?lepistepsler falan kuyruktan belli oluyor da bunları hiç bilmiyorum.

ağzına neden kum alıyolar tam olarak bilmiyorum ama ağız temizliği ile ilgili olabilir.

Dişilerin kuyrukları dağa büyük olurlar ama alırken dikkat edin karnı yamuk yumuk olmasın 1 hafta içinde ölurler[signature][hline]i love this game!
Sosyal ağlarda paylaş

alien geldi birden aklıma.[signature][hline]elvyn jimi hendrix - purple haze i anlatırkene...
elvyn says:
mp3 ünü indir manyak bir şarkı bana teşekkür edeceksin oha falan olacaksıon gebereceksin gitarın tellerini koparmaya çalışacaksın duvarlara tırmanacak bilgisayarı camdan ağapğıya attıktan sonra kafanı duvaralara vuracaksın yetmeyecek gazzzzz...
Sosyal ağlarda paylaş

cogu akvaryumcu baliklara kurt verir artemia cok cabuk buyumesi icin akvaryumcular tarafindan verilir.aslinda baskada bir ise yaradigi soylenemez.Egerki yavru balik alacaksaniz kesinlikle artemia yada kurt verilmemis balik alin.Akvaryumculardan alacaginiz baliklar genellikle kucuk yasta renkli olur.muhtemelen bunlara ilac verilmistir.dolasiyla iki gun sonra olme ihtimali cok yuksektir.Akvaryumcularin cogu dolandiricidir demek yeridir aslinda.Yalnis anlasilmasin bende calistim.hobi olarak basladim akvaryumcuda buldum kendimi :)

suan evde maymun kafa besliyorum.8tane yavrusu var.Yeni baslicaklar icin malawi cikletlerini oneririm genelde bakimlari kolay olur zamanla tanganyka veya victoria gollerine ait cikletler beslersiniz.Son olarak belirtmeden gecemeyecegim balik alacaginiz zaman mutlaka internette arastiriniz.Kucukken hallerini buyudukleri zamanki hallerini aklinizda tutarak akvaryumculardan kazik yememis olursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...