Jump to content
Finrod

Nobel Ödülleri Erkeklerin Tekelinde

Öne çıkan mesajlar

§ 30 Eyl 2005, 10:33
Nobel ödüllerinin, verilmeye basladigi geçen yüzyilin basindan beri, erkeklerin tekelinde kaldigina dikkat çekiliyor. Önde gelen fizikçi ve kimyacilara 1901’den bu yana 320 ödül verilirken, bir yüzyildan fazla zamandir yalnizca 5 kadinin bu ödülü aldigi belirtiliyor.

Radyoaktivite çalismalarinin öncülerinden Marie Cruie 1903’te, kocasi Pierre ile birlikte Nobel fizik ödülünü aldi. Cruie, 1911’de detek basina kimya ödülünü kazandi. Çiftin kizlari Irene 1935 yilinda, kocasi Frederic Joliot ile birlikte kimya ödülüne layik bulundu. Maria Göppert-Mayer, iki bilimadamiyla birlikte 1963 yilinin fiziködülüne sahip oldu. 1964’te ise Dorothy Crowfoot Hodgkin, tek basina kimya ödülünü aldi.

O tarihten bu yana da Nobel ödüllerindeki erkek egemenligi iyice pekisti. Kadinlarin Nobel kazanamamasinin nedenlerinden birinin, adaylari belirleyen bilim camiasinin en yüksek tepelerine, pek az kadinin çikabilmesi oldugu belirtiliyor.

Bilimde Kadin Dernegi’nin baskani Elizabeth Ivey, “Bu bir erkek kültürü ve bir kadini aday göstermeyi düsünmüyorlar. Bu, sadece Nobel için degil, diger büyük ödüller için de geçerli” dedi. Ivy, kadinlarin meslek yasamlarinda karsilastiklari ayrimciligin tümünün bilim camiasi için de geçerli oldugunu belirtti.

Diger Nobel ödüllerinde kadinlar birazcik daha fazla ödül aldilarsa da, bu alanlarda da erkek egemenligi bariz sekilde sürüyor. Simdiye kadar verilen toplam 770 Nobel ödülünün 34’ünü kadinlarin aldigina, bunlarin da daha çok edebiyat ve baris alanlarinda olduguna dikkat çekildi.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 30 Eyl 2005, 16:01
Sonuç?? Yani ne olacak? Demek ki erkekler daha başarılı olmuş. Ayrımcılık mı şimdi bu?[signature][hline]"Bir şeyler ters gitti..."
In Rock We Trust
K.A.L Forever!
Renksiz Pati, Tarafsız Pati
Her Şey Paticik İçin...

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap×
×
  • Yeni Oluştur...