Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev yapımı klima [evet resimli]

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

Aslında proje geçen yaz hayata geçmişti ama pek kullanışlı olmamıştı, bu sene biraz daha geliştirilerek işe yarar hale geldi, tutorial da şart oldu...

MALZEMELER:
Bir adet heatsink, yani eski bir işlemci soğutucusu, çok eski ve küçük olmasın ama.
Bir adet fincan, büyükçe olması iyidir. İçine buz/buzlu su/kar konacak. No frost olmayan eski buzdolabı kullananlar şanslı.
Bir adet kasafanı. Kalitelisine gerek yok.
Bir adet adaptör, fanın ve adaptörün kabloları birbirine bağlanacak, jaklar kesilip atılacak.

HAZIRLANIŞI:
Önce fincanımızı buzdolabından buz kar vs ile dolduruyoruz...

Sonra heatsinkimizi buzlu karlı suyla iyice temas edecek şekilde fincana yerleştiriyoruz.

Fanı heatsinkin üzerine yerleştiriyoruz, bantlayabiliriz de..

Adaptörü prize takıyoruz..

Havanın yönünü yön ayar düğmesi ile isteğimize göre ayarlıyoruz.

Derin bir oh çekiyoruz:

Sistem basit, sıcak hava heatsinkten geçerken enerjisini fincandaki buza verip soğuyor.
Eğer fan çok hava üflüyorsa havanın ısısı yüksek olabilir, çünkü hava soğumak için yeterli vakit bulamaz. Benim gibi voltaj ayarlı bir adaptör ile fan hızını düşürmek daha serin hava ile sonuçlanacaktır.
İyi serinlemeler.
[signature][hline]A.K.T.I.F: Android Keen on Terran Infiltration and Fighting
T.A.B.L.E.T: Transforming Artificial Being Limited to Exploration and Troubleshooting

[Bu mesaj aktiftablet tarafından 05 Ağustos 2005 11:02 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

Hemen bilgisayarı söküyom :-)[signature][hline]Diablo2 1.11 patchi çıkmıştır hayırlı uğurlu olsun...Pek de yenilik yokmuş :(
Sorceress ve Barbarian hakkında sorusu olanlar varsa özel msj atarsa yardım edebilirim.
A:Mutfaktan bi tıkırtı geliyo.
B:Boşver hanım faredir,ko g.tüne faredir,sktret faredir.Neymiş?
A:Fare
B:Ko g.tüne
Sosyal ağlarda paylaş

ya tum teçhizat var ama fanı nası çalıstırcam onu bilmiyorum bilgisayara baglamadan.[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi tane adaptör bulucaksın, fanın ve adaptörün kablolarının uçlarını kesip birbirine bantlıycaksın.. Daha iyi bi çözüm bulamadım ben...

Edit: Fanlar 12V ile çalışır. 9V ile de problemsiz çalışırlar. 5, 6V ile hepsi çalışmaz.
[signature][hline]A.K.T.I.F: Android Keen on Terran Infiltration and Fighting
T.A.B.L.E.T: Transforming Artificial Being Limited to Exploration and Troubleshooting

[Bu mesaj aktiftablet tarafından 06 Ağustos 2005 16:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

adaptore baglama işlemi nası oluyo fanı onuda bi anlamadım ?[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
green_martian, 06 Ağustos 2005 17:14 tarihinde demiş ki:
temmuzda slashdotta yayınlanmıştı bu olay aynı mantık
kanadada sıcaktan bunalmış bi öğrencinin projesi

http://www.eng.uwaterloo.ca/~gmilburn/ac/

http://www.eng.uwaterloo.ca/%7Egmilburn/ac/anon_ac.html

İyiymiş ama o soğutmaz, yani vantilatörün arkasında çok az boru var. Hava orada soğumaz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Cintonick, 06 Ağustos 2005 17:27 tarihinde demiş ki:
adaptore baglama işlemi nası oluyo fanı onuda bi anlamadım ?

Adaptörün kablosunu fanın kablosuna bağlıycaskın bunda anlaşılmayacak ne var ben de onu anlamadım?[signature][hline]My name is Guybrush Threepwood, and I wanna be a pirate!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ferrero, 06 Ağustos 2005 21:32 tarihinde demiş ki:
Bende fincan yok bardakta yapacam ama bu seferde yön ayar düğmesi olmayacak :(

Fincan kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum, yön ayar düğmesi olmadan pek konforlu olmaz..[signature][hline]My name is Guybrush Threepwood, and I wanna be a pirate!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...