Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

XP'de network, evet yeniden...

BlackRose

Öne çıkan mesajlar

şimdi bende iki tane bilgisayar var XP kurulu
bunlar daha önce lamutix'in de yardımıyla [sağolsun] birbirlerine paşa paşa bağlıydı HUB ile
ve birindeki interneti de diğeriyle kullanabilir durumdaydım

şimdi inatçı olduğum için ana bilgisayarıma [aynı zamanda internete giren de bu bilgisayar] yeniden XP kurdum ve aynı düzeni kurmaya çalıştım

gel gelelim ikinci bilgisayar network ekranında kendini ve ana bilgisayarı görmesine rağmen ana bilgisayara administrative hede hödö yetkiniz yoktur belkim diyerek girmiyor, ana bilgisayar da zaten sadece kendini görüyor ağ üzerinde

kablo doğru [zaten daha önce çalışan kablo bu], gerekli bileşenler doğru, gerekli IP ayarları da doğru, hatta ikinci alete birincinin IPsini gateway olarak mı ne girmek gerekiyomuş o da tamam, ama bir türlü olmadı gitti

hayır kardeşimi yencem de kantırda ona yanıyorum, bir susturamadım çocuu

acaba şu administrator ayarları üzerinde falan da bir şeyler yapmak mı gerekiyor? bana biri iki alette de aynı kullanıcı tanımlı olsun demişti ama zannetmiyorum öyle olacağını

sonunda win 98 se kurduracaklar bana da :/
Sosyal ağlarda paylaş

Onun cözümü cok basit Black, biz foxxla ayni sekilde internete baglaniyoruz, benim bilgisayar nete bagli foxx un bilgisayarida benimki üzerinden nete bagli ve bunlari kurmak 1 dakka falna aliyo.

Ilk olarak internet baglantisi olan bilgisayarini internete bagla (yani internet connectionuni aktif hale getir).Ethernet kartlarina ip atamamaya özen göster yani bütün setuplar default olsun.Sonra

Control Panel > Network and Internet Connections > Network Connections a gir
O ekranin sol üstünde "Set up a home or small office network" 'e bas.Setup wizard devreye gcicek ve sana sorular soracak onlari yanitla sirasiyla o kendisi herseyi kuruyo.Ama ilk internete bagli makinanda sonra digerinde calistir bu wizardi.Cok kolay bi islem ve hic sorunsuz makinalarini 1 dakikada birbirine baglayip internet connection sharing verebilirsin ama birbirlerinin harddisklerini görmeleri icin her iki makinadada sharing i acmayi unutma (nasil oldugunu biliyosundur zaten)Ve bi killik var windows senin icin ayarladigi internet connection sharingte otomatik olarak FIREWALL i aciyor onu elle kapatman gerekcek...[hline]Dont make me more aggressive than devil...
Sosyal ağlarda paylaş

bonepart: evet dediğini de yapmıştım zaten repair bi halta yaramıyo çünkü repair edilecek bişe yok sistemlere göre

demirmaske: zaten onu da denedim, hatta ben eski kafalıyım da 192.168.0.1 hede hödö girdim dur bakalım şu bildiği gibi yapsın dedim salak alet subnet maske aynen şunu girdi : 255.255.0.0 ?

vampire: işte sadece ana bilgisayarla internete bağlı iken denemedim o işi , yoksa birinde sihirbazı çalıştırıp diğerine disketi çalıştırıp kurduğum bi 50yi geçmiştir

belki de internete bağlı iken denersem dediğiniz gibi IP hede hödö gibi şeyleri daha mantıklı girecek, sharing zaten var dediğim gibi bunlar zaten birbirine bağlı makinelerdi önceden ve bir internet bağlantısını paylaşıyolardı, ikisinde de önceden XP kuruluydu zaten önceden de

*denemeye gider*

*teşekkür etmeyi unuttuğunu hatırlar, koşa koşa geri gelir selam verir, tekrar koşmaya başlar*
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız şimdi ikisinde de herşeyi bir silip yeniden yüklim dedim network alanında, mesela client for microsoft networks olmadan olmuyo diye biliyordum ben bu işi, ama add dediğimde sadece client service for netware'den başka bir şey çıkmadı ve yükleyemedim microsoftun network clientını

acep bundan bişe olur mu diye de düşünmekteyim
Sosyal ağlarda paylaş

Black en kötüsü eger kartlari yeniden ayarlayamadiysan Hardware Wizarddan tamamen kaldir kartlari ve bilgisayari restart et, XP yeniden acilirken onlari bastan kurar zaten default olarak böylece ugrasman gerekmez.Bir digeride, dedigim gibi wizardla kurarken (eger iki bilgisayarda da XP yüklüyse) wizardan en son sordugu soruya "Just finish the setup" olarak cevap ver iki bilgisayar icinde, cünkü eger 2 bilgisayardada xp yüklüyse zaten o otomatik olarak ayarliyo herseyi, network setup disk sadece xp ve baska isletim sistemli bi bilgisayari baglamak icin kullaniliyo.Eger yine cözemezsen söyle black ss lerle göstereyim, cok basit bi islem ama bizde ilk seferinde yapana kadar agladik yani :)[hline]Dont make me more aggressive than devil...
Sosyal ağlarda paylaş

hoca basit olduğuna eminim ki ben zaten bu iki bilgisayarı daha önce birbirine bağlayıp bir bağlantıyı paylaştırmıştım

olay ana bilgisayarıma yani internete girdiğime yeniden XP kurunca baş gösterdi

şimdi büyük ihtimalle benim bu yeni XP kurulu bilgisayarda bir kurulum hatası var, yani ondan görmüyolar birbirlerini, çünkü ikinci bilgisayarım networke sürekli data yollarken hiç alamıyor, hani aynı internet bağlantısı gibi networkün da bağlandığında sağ altta yanıp sönen ve bağlantının kurulduğunu gösteren hedesi var ya işte ona tıklayınca ikinci bilgisayarımda [sistemi daha önce kurulu XP olan] giden bir byte görünüyor ama dönen yok

aynı şekilde yeni XP kurulu olanda aynı yerdeki hedeyi açınca ne gelen var ne giden yani ana bilgisayarım ya ethernet kartını görüyo ve çalışıyo diyo ama aslında çalıştıramıyo, ya da işte başka bir sorun var

bir de bu ana bilgisayarım dediğime yeniden XP kurmayı deneyecem en azından üzerine, belki bazı bileşenlerde veya kartlarda sorun olabilir diye de düşünmekteyim, dediğin gibi kartı söküp bir restart edecem ve yeniden [belki de başka bir PCI porta takıp] tanımasını sağlayacam

bir arkadaş iki bilgisayarda aynı marka ethernet olunca sorun çıkıyor demişti, bende ikisi de XP olduğu için ve kendi tanıdığı için iki ayrı marka kartı aynı marka ve model olarak gördü, ben tekrardan o değil bu diye asıl driverlarını yüklemedim, belki de ondandır diye de düşünmekteyim

vs vs

bende bu şans olduktan sonra daha çok kutup ayısı çalar kapımı dicem son söz olarak =)
Sosyal ağlarda paylaş

Ethernet kartlarını bi değiştirip dene istersen, çok benzer bi sorun 3-4 ay önce bizim de başımıza gelmişdi. Hubla ethernet'in uymaması gibi bi sorun var sanırım(hani şu 10/100mbit olayı) tam hatırlamıyorum çok da bilmiyorum doğrusu.

Sen emin olmak için kartları değiştirerek bi dene, eğer varsa yeni bi kartla da deneyebilirsen nedenin oradan olup olmadığını anlarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam diyosan sen bilirsin, bizde de bağladığımız 3 bilgisayarın 2 si önceden evde kuruluydu fakat hubla internet'i paylaştırdığımıza birbirlerini görmemeye başladılar. Daha doğrusu görmeyip internete alakasız bi şekilde girebiliyordu.

Ben gene de söyliyim dedim, biz 1 gün uğraşmışdık kurucaz diye.
Sosyal ağlarda paylaş

ben daha önce aynı iki bilgisayarı aynı iki ethernet kartıyla yine hubla birbirine bağlamıştım, interneti de hubla paylaştırmıştım

yani ortada değişen ne kart var ne cross bağlantıdan huba geçiş gibi bir değişiklik var ne de internete giren makibana değişiklik var

klavyeme kadar her şey aynı yani =) değişen sadece ana bilgisayardaki XP'nin yenilenmiş olması o kadar
Sosyal ağlarda paylaş

format atmadım ama tahmin ettiğim gibi yeni kurulan sistemde sanırım kurulumda sorun olmuş, yeniden kurdum hemen kurdu network'u, hatta internet paylaşımını falan da "hocam ben böle böle bi baalantı yakaladım dier bilgisayarda ne dersin atlayalım mı" diye sordu falan falan

biraz hamallık yaptırdı her bişeyi yeniden kurdurarak ama napalım çekecez =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...