[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Belli Kıstaslar Altında Rastgele Test Hazırlamak
Gönderen Kisi:: deadwoll

Senelerdir aynı dersin sorularını hazırlıyorum, hep test yapıyoruz öğrenci sayısından dolayı (1200 kişi var dersi alan). Çok fazla şube var, her birine aynı ağırlıkta farklı sorulardan oluşan farklı testler hazırlanıyor.

Elimde 1000'den fazla soru birikti artık, her sene 5-10 yeni soru ekleyerek elimdeki havuzdan yeni testler oluşturuyorum. Ama bayağı zamanımı alıyor.

Bu nedenle rastgele test hazırlayabileceğim bir sistem geliştireyim istedim. Şöyle olması gerekiyor örneğin.

7 farklı konudan 20 soru çıkacak, her konunun ağırlıkları var. Örneğin; 2 - 2 - 2 - 3 - 3 - 4 - 4 şeklinde. Atıyorum ilk konuyla alakalı 50 tane soru varsa elimde bu sorulardan yalnızca 2 tane seçecek rastgele olarak ve word'e aktaracak bunları vs. vs. daha sonra ben sınav kağıdı formatını ayarlarım ama soruların bu şekilde düzenlenmesi inanılmaz kolaylaştırır işimi.

Şimdi bunun için excel'i düşündüm;

Bir tane random cell selection fonksiyonu yazıp her konuyu ayrı column yaparak her column'dan istenen ağırlıkta soru seçtirebilirim. Fakat cell'lere soruları yazmam mümkün değil, bir şekilde onları word'den tanımlayabilirim sanırım excel'e link vs. verir hallederim diye düşünüyorum da; peki daha sonra o random ürettiğim sınavı yeni bir word belgesine nasıl aktarırım düzgün bir şekilde?

Bir de mümkünse bu olayı komple otomatikleştirmek istiyorum, ben 2 seneye doktorayı bitireceğim, arkamdan gelecek zavallı kimse o rahat etsin sdfjk.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum