[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
kanseri sezen köpekler
Gönderen Kisi:: Finrod

abd'li araştırmacılar özel eğitimli köpekler sayesinde insan nefesinden kanser tespiti yapabiliyor. california'lı uzmanlar beş köpeği özel olarak kanser hastalarını tespit etme konusunda eğittiklerini belirtiyor. insan nefesini koklayarak kanser olup olmadığını anlamaya çalışan beş köpek, akciğer kanserini bulma konusunda yüzde 99, meme kanserini bulma konusunda ise yüzde 88 oranında başarı gösteriyor. sonuçlar umut veriyor, araştırmanın başındaki isim michael mcculloh da sonuçlar karşısında şaşırdıklarını belirtiyor.altısında da doğru

peki köpekler kanserli kişiyi nasıl tespit ediyor? mcculloch, bunu küçük bir örnekle gösteriyor. biri kanser hastası beş kişi deney tüplerine üflüyor. sonra bu tüpler başka kapların içine yerleştiriliyor. ve gerisi köpeklere kalıyor.köpeklerden kobi, kapların çevresinde dolaşıyor ve altı denemede de kanserli nefesi bulmayı başarıyor.

şüpheciler de var

köpeklerin, kanserleri nefesi nasıl ayırt ettikleri şimdilik bilinmiyor. ancak bunun kanserli hücreler tarafından yayılan küçük biyokimyasal maddelerle ilgisinin olabileceği belirtiliyor.köpeklerin bu yüksek başarı oranına rağmen bazı uzmanlar çıkan sonuçlara ihtiyatlı yaklaşıyor. houston'daki md anderson kanser merkezi'nin uzmanlarından donald berry de onlardan biri.berry, "evet gerçekten etkileyici ama doğru olabilir. böyle bir testte yüzde 99 başarı sağlanması hiç duyulmamış bir şey" diyor.

mia sayesinde hayata döndü

şüphelere rağmen canlı örneklerin anlattıkları etkileyici. nancy best, meme kanserine yakalandığını köpeği mia sayesinde anlamış.nancy, "mia mememe doğru eğildi ve koklamaya başladı. onun bunu yapması üzerine mememdeki tümörü buldum "diyor. mia'nin bu beklenmedik davranışı sayesinde nancy best, kemoterapi ile görüp hayata dönmüş.

eski dosta yeni görev

bu örneklere ve araştırmalarda sağlanan başarıya rağmen, mcculoch daha katedilmesi gereken çok yol olduğunu söylüyor. bu sonuçların kesinleşmesi durumunda, insanın en iyi dostunun çok daha başka anlamlar yükleneceği kesin görünüyor.

kaynak:[www.gencbilim.com]

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum