[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Hadi başlayalım (Einstein)
Gönderen Kisi:: diablotg

Şu Einstein ın meşhur teorilerinden bahsedelim biraz

* E=mc(kare) nedir?ne anlatır?

İzafiyet Teorisi olarak bilinen bu Teori Maddenin ışık hızında enerjiye dönüşümünü bu dönüşümün boyutunu kütle ile ışığın hızının karesi şeklinde ifade eder.Düşünmenizi istediğim ışık hızının karesiyle çarptığımız noktadır.Açığa çıkan enerjinin büyüklüğünü hayal edebiliomusunuz.Neden c(kare) dir çünkü Newton dan bu yana doğal gözlemlerini hep matematiksel ifadelerinde kare ifadesi kullanılmıştır. Kinetik E.=1/2mV(kare) dir dikkat edin hız ifadeleri enerji belirtirken kareleri alınır bu deneylerle oranlıdır.Mesela Yukardan atılan bir taş yere çarptığında yerde oluşturacağı çukur V.M olması gerekirken bu hep m.V(kare) olmuştur.
Işık hızı =~300.000 km/s dir.
kütlemizi 5 alalım 300.000.300.000.5 değerinde bir enerji salar bu 5 lik kütlemiz.

Işık Hızı burda madde ile enerji arasında her zaman bir köprüdür.Enerjide maddeye maddede enerjiye dönüşürken bu köprüyü kullanır.

*Özel Görelilik

Bu Einsteinımız meşhur kapalı oda sorularından sonra çıkmıştır.
Hareketsiz olma durumu mümkünmüdür?Ben şimdi yerimde oturuyorum yani hareketsiz miyim?ama Dünya içindeyim Dünyanın bir hızı var ?

neyse olay şu ki
1.Tanım-Birbirine göre sbt hızla hareket eden gözlem çerçeveleri eşdeğerdir.
şu demek yani bir oda da hiçbir hareket eden nesne yoksa odanın durağanmı yoksa sabit hızlamı hareket ettiği bilinemez.Hiçbir deney bunu saptayamaz.
V=0 yani durağan durum ve sabit hızla hareket V=sbt
yani durağanlık=sabit hız bu da sabit hızın durmaktan bir farkının olmadığı demektir.
2.Tanım-Bir cisme dış kuvvet etki etmezse o cisim ya sabit yerinde kalır (v =0), veya sabit hızla hareket eder (v = sabit).

bu zaten bilinen bir düşüncedir.
4. Tanım: Sabit v hızının ifadesi v = dx / dt dir. Yani hızı ölçmek için uzunluk boyutundaki değişim miktarını zamandaki değişim miktarına bölmek gerekir.

Bu durumda A gözlem çerçevesinden ölçülen V hızı A’ gözlem çerçevesinin hızı olur. Eşdeğer olarak A’ gözlem çerçevesinden ölçülen V’ hızı da A nın hızı olur.

V = dx’ / dt’ ve V’ = dx / dt olmak durumundadır. Çünkü A dan ölçülen V hızı A’ nün yolu ve zamanı olmak zorundadır. A çerçevesi içinde tüm cisimler durağan olduğundan, kendi yol ve zamanını ölçemez. Keza A’ den ölçülen yol ve zaman A nın yol ve zamanı olmak zorundadır. Çünkü bu iki gözlem çerçevesi eşdeğerdir.

Şimdi, V’ > V diyelim. Bu tanım tamamen görelidir. Bizim V gözlem çerçevesinde bulunduğumuzu ve diğer gözlem çerçevesinin bize göre hareketli olduğunu ifade etmektedir. V’ hızı V hızından büyüktür demek, bizim penceremizin önünden bir kuş geçti ve biz onun hızını bize göre ölçtük demektir.

Şu halde dx > dx’ ve dt < dt’ olmak zorundadır. Bu eşitsizlikleri anlayalım. Bir oranın büyümesi için ya pay kısmının büyümesi veya paydanın küçülmesi veya hem pay kısmı büyümeli hem de payda küçülmelidir.

x’ uzunluk boyutu A’ gözlem çerçevesinin A dan ölçülen kendi öz uzunluğudur. Keza t’ zamanı A’ gözlem çerçevesinin A dan ölçülen kendi öz zamanıdır. Çünkü A’ kendi uzay ve zaman değişikliğini ölçemiyor ancak karşıdaki A nın uzay ve zaman değişikliğini ölçebiliyor.

Peki, dx > dx’ ne demek? A’ çerçevesinde (A ya göre hareketli olan çerçevede) uzunluk farkı daha az. Yani, hareketli gözlem çerçevesinde uzunluklar azalıyor. İşte bu duruma Lorentz-Fitzgerald büzülmesi deniyor. Öte yandan dt’ > dt ne demek? A’ sisteminde zaman aralığı daha geniş demek. Yani A’ sisteminde A sistemine göre aynı zaman süresi daha uzun sürüyor. Yani, hareketli gözlem çerçevesinde zaman yavaşlıyor.

Görüldüğü gibi, hiçbir matematik kullanmadan, basit mantık yürüterek Özel Görelilik kuramının asıl sonuçlarını elde etmek mümkün. Uzunluğun ne kadar azaldığını veya zamanın ne kadar uzadığını bilmek için bir tanım daha gerekiyor. O da, ışık hızının sabit olduğu tanımı.
Bu noktada "öz zaman" ve "öz uzunluk" ne demek? Onları biraz açayım.
"Öz zaman" özel görelilik kuramının 4. tanımından kaynaklanan bir kavramdır. V sabit hızı ile hareket eden bir gözlem çerçevesinde zaman tanımı iki farklı an arasındaki süredir. Yani, dt = t(2) - t(1) şeklinde belli bir zaman aralığıdır. Öz zaman hiç bir zaman tek bir "an" olarak görülmemelidir.
Örneğin "Şu anda saat falandır" demek öz zamanı tanımlamaz. "Bu yazıyı yazarken şu kadar dakika geçti" dersek öz zamanı tanımlamış oluruz. Benim gözlem çerçevemde belli bir süre hareketli bir gözlem çerçevesinden ölçülürse daha uzun bir süre olarak ölçülür. Çünkü o çerçeveye göre hareketli olan benim ve benim öz zamanımı daha uzamış olarak ölçer.[signature][hline]Seviyorsan bekliyorum Tıkla Diablotg
diablotg, 13 Ocak 2005 22:48 tarihinde demiş ki:
ne insanlar gordum elbisesi cok , ne insanlar gordum icinde elbise yok

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum