[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Ozon tabakasındaki "Delik"
Gönderen Kisi:: go2hell

1985 yılında ozon tabakasının delindiği haberi tüm dünyada şok etkisi yaratmıştı. O zamandan beride bu olay çağımızın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ozon dünya atmosferinde bulunan ve güneşten gelen morötesi ışınımın bell dalgaboylarını emen bir doğal gaz. Ozon molekülleri (o3) oksijen moleküllerinin (o2) morötesi ışınımı emerek iki oksijen atamuna ayrılması sonucu oluşur. Bu atomlar öteki oksijen molekülleriyle birleşerek ozon molekülünu oluşturur.

Stratosferdeki ozon , güneşten gelen zararı ışınımı büyük ölçüde emen koruyucu bir tabaka oluşturur. Canlılar icin ölümcül etkiye sahip Ultraviyole-c (UV-c) ışınımının tümünü UV-B ışınımınsa büyük ölçüde süzer. Bu nedenle yaşam açısından vazgeçilmez bir önem taşır. Ozon tabakasının delinmesi anlamıında olan ozon moleküllerinin sayısında azalma sonucu UV-B ışınımının yer yüzeyine ulaşmasına nedne oluyor. UV-B cilt kanseri , katarakt , bağışıklık sistemi zayıflığı vb.. saglık sorunlarının artmasına , tarımda verimliliğin azalması hayvanların okyanus ekosistemlerinin zarar görmesine ve plastik ürünlerinin kolay bozunmasına yol açıyor.


Endüstriyel etkinliklerde evlerimizin buzdolaplarında yalıtıcı köpükler ve çözücüler gibi ürünlerde kullanılan kloroflorokarbon gazları kullanıldıktan sonra atmosferin üst kısımlarına göç ederler. Havadan daha agır oldukları icin süreç hava akımıyla gercekleşir.. Kloroflorokarbonlar morötesi ışınımı emerek parçalanır ve ozonla tepkimeye girerler. Ortaya cıkan zincirleme tepkimeler sonucu her bir klor atomu strotosferdeki yaşam boyunca 100.000 ozon molekülüyle birleşip parçalanmasına neden olur.
Ozon tabakasının durumunu belirlemek amacıyla yapılan ilk ölçümlere 1980 yılında başlandı. Ozon tabakasının antartika üzerindeki bölümünün o zamandan bu yana sürekli olarak zayıfladıgı görüldü. Öyle ki bugun bu zayıflama ozon deliği olarak adlandırılıyor. Ozon tabakasıyla ilgili sorunun en olumsuz olarak antartikada yaşamasının nedenleri atmosferin burada aşırı soğuk olması ve kutuplara özgü stratosfer bulutları.
1990'lı yılların basında stratosferdeki ozon tabakası inceldiği bölümünün altına denk gelen kara parçası 20 milyon kilometre kare cıktı. Ozamandan bu yana 20-29 milyon kilometrekare arasında değişiyor. (29 milyon k.metre kareye eylül 2000 de ulaştı.) Antartikadan başka bir bölgede ozon deliği bulunmasada ozon tabakasının kuzey kutbunun üzerine denk gelen bölümünün %30 oranında inceldiği biliniyor. İnceleme Avrupayla yükseklerdeki enlemler arasında %5-30 arasında değişiklik gösteriyor.


1985 yılında bir çok ülke 11 yıl süren araştırmaların ışıgında ozon tabakasını korumayı amaçlıyan ilk uluslararası anlaşmaya imza attılar. 1987 yılında imzalanana Montreal protokolü bu anlaşmayı imzalayan bütün ülkelerin ozon tabakasına zarar veren maddelerin üretimini aşamalı olarak sona erdirmelerini garanti altına alıyor. Bu çabalara bağlı olarak , Bilimadamları atmosfgerdeki ozon tabakasına zarar veren maddelerin 2020-2050 yılları arasında geriliyerek 1979 yılı düzeyine düşeceğini hesaplıyorlar. Bu düşüşün atmosferdeki doğal süreçlerin ozon tabakasındaki incelmeyi tamir etmesine olanak tanıyacağı düşünülüyor. Ancak bu gerçekleşene kadar yeryüzüne ulaşan morötesi ışınım miktarı fazla olacak...Temmuz -Bilim Teknik[signature][hline]go2hell

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum