[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
2 güzel bilimsel calisma ve gozlem
Gönderen Kisi:: go2hell

1- Yıldırım

Fransanın Lyon Üniversitesinden araştırmacılar yıldırımı istendiği an istendiği yere düşürecek bir yöntem geliştirdiler. Yapılan fırtına bulutlarına lazer atımları göndermek.
Şazer demeti bir "plazma kanalı" yaratıyor ve yıldırım bu kanalı izleyerek lazer kaynağına ulaşıyor. Araştırmacılara göre yöntem hava alanları yada elektrik santralleri gibi hassas yerlerin yıldırımdan korunmasını saglayabilir.


2- Elektrik üreten bakteriler

Su yollarındaki kirlenmeyi mikropla gidermenin yollarını arayan mikrobiyologlar aradıklarından farklı bir olguyla karşılaştılar. Tatlısu gölet ve birikintilerinden bol miktarda bulunan ve kirli atık yiyebilen bakteriler elektrik üretebiliyor.
Bakterilerin 24 saat boyunca kesintisiz elektirik üretebildiklerini ve bunun kücük elektrik cihazlara güç sağlayabilicek düzeyde oldugunu acıkladılar. Bakterilerin daha önce de basit şekerler yada organik atıkları tüketerek elektrik üretebildikleri gösterilmişti. Araştırmacılar bu özellikleri nedeniyle bu bakterilerin bir yandan kirlenmiş geniş alanları temizlerken bir yandanda elektrik üretebiliceklerini belirtiyorlar.Kaynak: B-T Temmuz.[signature][hline]go2hell

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum