[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Bir Fotoroman Konusu Nasıl Yazılır?
Gönderen Kisi:: Azmodai

Demekki bu bölümde yeni bir konu açıp, kendi fotoromanınızı (bundan itibaren FR olarak kısaltılacaktır) üyelerle paylaşmak istiyorsunuz? Bu konuda size bir kaç başlangıç tavsiyesi sunacağız... yeni kullanıcıların bu yazıyı okumasını tavsiye ederiz, ayrıca tavsiyesi olan diğer kullanıcılar da bölümde konu açabilirler, buraya da linkleriz konuları.

Tavsiyelerimizi okuduktan sonra, kendi FRnizi başlatmadan önce bölümde mevcut olan diğer konulara da bakmanızı tavsiye ederiz, bunun dışında bir çok yabancı forum var bu konseptte bölümleri olan, oralara da göz atmak isteyebilirsiniz.

Adım Adım FR

1. Oyun Seçin
İlk olarak bır oyuna karar verin. Size tavsiyemiz yeni bir oyuna el atmamanız, daha iyi bildiğiniz, mekaniklerini az çok tanıdığınız oyunlara önem verin. Unutmayın ki iyi bir hikaye anlatabilmek için, önce o konuya hakim olmanız lazım. Herkesin eskiden mutlaka oynadığı nostaljik oyunlar genelde bu tür başlıklarda popüler olabiliyor.

2. Kontrol Edin
Seçtiğiniz oyunun zaten güncel 2-3 tane başlığı var ise, pek ilgi çekmeyebilir, yine de açıp açmamak sizin kararınız, sonuçta aynı oyuna farklı bir tad katabilmek sizin elinizde. Ayrıca açmak istediğiniz oyun konusunu birisi deneme başlığında eleştiriye veya yoruma açmış olabilir, onlara öncelik vermeniz sizin açınızdan daha etik bir hareket olabilir.

3. Anlatım Biçiminizi Seçin
Başlatacağınız yazı screenshotlara dayalı bir yapıya sahip olabilir. Video ekleyebilirsiniz belki, veya hareketli gifler de yapabilirsiniz. Alternatif çok, ve herşey tamamen size bağlı (unutmayın ki bu tür konular çok vakit ve emek ister, kendinizi daha ilk postta yorup tükenmeyin.). Açacağınız konu birden fazla kişinin anlatım yapacağı bir multiplayer oyun mu? Yoksa okuyucularla daha interaktif birşeyler mi denemek istiyorsunuz? Hepsini önceden belirleyin.

4. Başlamak
Forumda göz gezdirin, diğer FRleri okuyun, tarzınızı kesinleştirin ve sonra da giriş yazınızı bilgisayarınızda hazırlayın. Ilk yazı için SSlerinizi hazırlayın.

5. Fikir Alın
Hemen konuyu açabilirsiniz, ama isterseniz Sohbet ve Yorum başlığı altına da yazınızı aktarıp, başlamadan eleştiri ve fikir alabilirsiniz. Bunu tavsiye ederim... az cok ortam hakkında fikir edinmiş olursunuz ve birşeyler öğrenirsiniz.

6. Yazınızı geliştirin
Kritik başlığından fikirlerinizi aldıktan sonra giriş yazınızı sonuçlandırın, sonra ilk devam yazınızı da hazırlayın, ve konunuzu açın (imla ve yazım hataları için de yazılarınızı mutlaka kontrol edin. Güncelleme süreniz bittikten sonra hiç bir mod yazınızı sizin için değiştirmeyecek). Kritik konusunda yazınızı daha önce görmüş olanlara yeni birşeyler gösterin.

7. Başlığınızı takip edin.
Başlığınızı açtıktan sonra mutlaka takip edin, yazınızı okuyan diğer üyelerle konuşun. Kritiklere açık olun, şevkiniz kırılmasın, sonuçta bu sizin yazmak istediğiniz bir şey ve kendiniz için yapıyorsunuz. Güncellemelerinizi iyi dengeleyin. Ne çabuk güncelleyin, ne de ara verin... orta çizgiyi tutturun, yoksa bir anda heveslenip yüklenirseniz oyundan soğup birdaha başlığa bile uğramazsınız. Unutmayın ki herhangi bir zaman sınırı yok, konunuzu 8 ayda da sonuçlandırabilirsiniz, 1 ay sonra da, yeter ki siz içerikle tatmin olun.

8. Diğer başlıklara da katılın.
Az çok yazarlık alemine adım atmışsınız artık, sizin de diğer yeni yazarlarla paylaşacaklarınız var, yeni gelenlere yardımcı olun, yapıcı eleştirilerde bulunun ve Genel Sohbet ve Kritik konusunda takılın arada.

9. Yazınızı Arşivletin
Yazınızı sonuçlandırdıktan sonra moderatörlere bir özel mesaj atın, konunuz arşivlenecektir ve eger cok tutulursa da yeni yapılacak sitede sergilenecektir smiling smiley Tebrik ederiz... ilk başlığınızı başarıyla tamamladınız. Şimdi biraz dinlenip sıradaki oyununza başlayabilirsiniz.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum