[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Intel İşlemci Bug'ı
Gönderen Kisi:: Borastus

Son günlerde epey haber çıkmıştı burda da paylaşayım.

Olayın özeti intel işlemci mimarisinden gelen bir konseptin abuse'a açık olması. Bunu kapatmak için patch hazırlanıyor dünya genelinde yaygınlaştırılması olacak. Bu yama ile intel işlemcilerde yüzde 15-30 arasında performans kaybı yaşanacağı hesaplanmış. ARM'lerde de sıkıntı olabilirmiş AMD'de böyle bir durum görülmüyor.

Detaya inecek olursak :

[www.theregister.co.uk]

[security.googleblog.com]

İşlemciler performans nedeniyle kendi içinde bir memory hiyerarşisi kullanıyor. L1 - L2 - RAM diye sıralanan memory alanları işlemciye yakınlık ve kalite gibi sebeplerle farklı boyut ve hızlarda. L1 e atanan bilgi 5 cycle da load olurken RAM'den almak 200 e kadar çıkabiliyor. Bu nedenle cpu işlem yaparken ilk başta memory'den bir alanı alıp L1 e yerleştiriyor sonra işlemlerini artık burdan devam ediyor. Burdaki bir trick birbirine yakın olan alanların kullanılma olasılıklarının fazla olması. Yani RAM'den bir memory block'u alınırken çevresindeki data da kopyalanıyor çünkü i değişkeni kullanılırsa yanındaki j değişkeninin kullanılma olasılığı yüksek görülüyor. Benzer bir süreç operasyonlar için de kullanılıyor birbirine bağımlı olmayan işlemler paralelde işleniyor böylece bir sonraki işlem geldiği zaman ben bunu zaten yapmıştım deme şansı oluyor (speculative execution). Burdan güvenlik tarafına geçecek olursak yazdığımız bir programdan istediğimiz memory bloğunu okuyabiliriz. O zaman adresini bildiğimiz bir kernel addresini direkt referansından okuyup datasını alabiliriz. Burada bir security katmanı devreye giriyor çalışan process ile çağırılan block arasında bir yetki eşleştirilmesi yapılıyor sıkıntı varsa hata veriliyor. Abuse işlemi bu iki olayın birleşimi ile yapılıyor çalışması olası şeklinde bir okuma işlemi yaptırıp security hatası verdirmeden başka bir yere kaçırmaya çalışıyoruz (detaylar linklerde var).

Bug fix olarak bu performans tricklerinin bazılarının kapatılması var bu da performans kaybı olarak geri dönecek.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum