[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
10 bit vidyo (Hi10P) izleme rehberi (know-how) - v2
Gönderen Kisi:: GERGE

UYARI: Aşağıdakiler bence, bence, bilgisayarınızda mümkün olan en iyi kaliteyi verecektir ama iyi bir işlemci (Core 2 Duo en aşağı) ve iyi bir ekran kartı ( DirectX 11 desteği ile gelmesi lazım en aşağı, GT 4xx ya da HD5xxx ve sonrası işte) gerekli. Anime için en ideal setup bu ayrıca diyebilirim.

The Avengers'ın 10-bit'lik BluRay ripini gördüm geçen, rehberi tazeleyeyim dedim. Değişiklikler var, eski rehberdeki linkler eskidi, daha iyi yöntemler öğrendim, falan filan...

Haali ya da ötekiler yerine LAV kullanın dememin nedeni LAV'ın oynatım işindeki en ileri nokta olması şu anda. Daha iyisi yok bence. K-lite, CCCP gibi şeyler yerine kendi ellerinizle kurmanız daima daha iyidir bence ayrıca. Son olarak bu rehber bilgisayar için, HDMI kullanında ayrı bir setup gerekiyor. En altta HDMI kuruluşunu yazdım.

Bu kadar uğraşmaya ne gerek var diyebilirsiniz, isterseniz uğraşmayın yani; en iyi kalitede ses ve görüntü olsun diyorsanız ama hayatınızdan bir 15 dakika ayırın, sonra yeni hard ya da soft formata kadar kullanın.

İlk önce tüm MPC-HC, CCCP, ffdshow, madVR, Haali, K-lite, CoreAVC'yi filan silin. Tabula rasa'yım ben diye dolaşsın bilgisayarınız.

Sonra şunların hepsini x86 olarak indirin. Tekrar söylüyorum, 32 bit indireceksiniz.

Media Player Classic - Home Cinema: [mpc-hc.sourceforge.net]

Lav Filters'ın sitesine girip (burada: [forum.doom9.org] ) 32-bit zip versiyonu indirin ve uygun bir yere açın. Program Files (x86) klasörüne girip orada Playback diye bir klasör yaratmayı ve bu programların hepsini oraya koymayı tercih ediyorum ben.

madVR: Buradan indirip bir yere açın (Playback klasörümüze mesela).

ReClock: Bu ses için önemli, kaliteyi arttırdığı gibi ses/görüntü uyumunu da mükemmelleştiriyor. Buradan indireceksiniz: [forum.slysoft.com]

Şimdi hepsi indiyse ilk önce Media Player Classic - Home Cinema'yı kurun. Sonra LAVFilters ve madVR klasörlerine girip install*.bat dosyalarını yönetici haklarıyla çalıştırın. LAVFilters'da üç tane var, madVR'de bir tane.

MPC-HC'yi açın şimdi. Üstün sağ duyunuzu kullanarak malum yerden Internal Filters'ı bulun. Tüm tikleri kaldırın. Hepsini. Hepsini! Playback bölümünde Auto-load subtitles'ı açın. Subtitles'da Allow animation when buffering açık olsun, Round up to power of two kapalı olsun, Sub pictures to buffer 3 olsun ve çözünürlüklerden Desktop'u şeçin. Output'da madVR'yi şeçin. External Filters'da LAV Splitter, LAV Audio ve Video Decoder'ları ekleyin şeçili olarak.

LAV'ın ayarlarına geçelim şimdi. External Filters sayfasından eklenmiş filtrenin üzerine çift tıklayın. LAV Splitter'da tek yapmanız gereken Subtitle Selection'ı Advanced yapmanız ve kullanmak istediğiniz dile göre şunu yazmanız: eng:eng|f;eng:off;*:eng. LAV Video'da Multi-Threading bölümünde kaç çekirdeğiniz varsa ya da kullanmak istiyorsanız onu seçin, Hardware Decoder bölümünde ise ekran kartınıza uygun olanı seçin. AMD ise DXVA2 (native), ötekiler isimlerinden belli zaten. LAV Audio'da önemli olan Mixing bölümü, orayı doğru ayarlamazsanız ReClock çalışmayacaktır. Mixing'e girin ve Don't mix Stereo sources'u seçin, sonra da Output Speaker Configuration'da ne kullanıyorsanız onu seçin işte.

Şimdi rastgele bir vidyo açın. Notification'da madVR iconu çıkacak, ona sağ tıklayıp settings'e girin. Baştan başlayarak: Devices'da önce doğru type'ı şeçin sonra properties'e girip PC Levels ve 8-bit or higher şeçin, calibration control'u da disable edin, gamma'yı açın ve zevkinize ya da odanızdaki ışığa göre bir pure power curve değeri atayın (2.20-2.40 arası); Processing'de her şeyi kapatın; Scaling herşeye göre değişiyor, zevkinize de bağlı en çok ama, deneme yanılma yöntemini uygulayacaksınız, bilmiyorsanız şu iyidir: downscaling için Lanczos 4-tap ve upscaling için SoftCubic 60; Rendering altında: General Settings'de fullscreen exclusive açık olmasın.

MPC-HC'nin öteki ayarlarına bir göz geçirin kapatmadan önce, iyi şeyler var. Şimdi programı kapatın ve ReClock'u yükleyin.

ReClock a/v sync ve ses kalitesi için dediğim gibi. Uzun uzun analtmaktansa ekran görüntüleri koyuyorum, çok şey değişmeli burada:

Bunlar normal ayarlar. Sampling rate'de en yüksek ne varsa onu seçin, Formatta eğer 32-bit seçerek ne yaptığınızı bilmiyorsanız böyle dursun. Sonra random vidyonuzu açın yine. Ses geliyorsa her şey tamam demek. ReClock'ın bir de tray iconu var, ses kısık filan geldiğinde oradaki sound compressor'u kulllanabilirsiniz. Çok kaliteli kendisi, ffdshow'un ya da MPC'nin normalize filtresinden daha iyi sonuç veriyor.

Eğer HDMI ile kullanmak istiyorsanız LAV Audio sayfasını tekrar açın ve Bitstreaming altındaki her şeyi seçin. Mixing'i de yeni setup için güncelleyin tabii. Sonra ReClock ayarlarını açın ve oradan Use AC-3 Encoding'i seçin ve Set matching speaker configuration'ı kapatın. Bu kadar.

Sorun çıkarsa yazın burada, yardım edebilirim ya da etmeyebilirim o anki durumuma göre.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum