[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Magic The Gathering: Pauper
Gönderen Kisi:: GERGE

Tanıtım olması, insanlar görsün kaygısıyla buraya açtım. Taşımayın lütfen, orada genel konuşmasını yaparız. Açmamın ikinci nedeni de yeni istemcinin (beta hala) epey iyi çalışması artık. Bug görmüyorum epeydir. Sistemi de kasmıyor artık (sanal makinada kullanıyorum).

İlk önce Pauper nedir onu anlatayım. Pauper genelde sadece online oynanan bir Magic The Gathering formatı. Oyunun kuralları diğer formatlarla aynı, tek bir fark var ki ama bu fark Pauper'ı bence en zevkli ve erişilebilir Magic formatı yapıyor. Pauper'da sadece common kartlar kullanılabilir. Detaya girmeden önce öteki formatları anlatayım, temel olarak iki format var:

Standart: Son serilerden çıkan kartlara izin var. Bu sürekli değişen metalara neden oluyor ve oyunu her zaman dinç tutuyor. Sürekli de para yiyor tabii bu nedenle. En popüler format.
Classic: Bu az sayıda banlı kart dışında (çok güçlü oldukları için) çıkmış tüm kartlara izin veriyor. Standart'tan sonra en çok bu oynanıyor.

Bir de bunlara eklenmiş Pauper var işte, Online'da çok oynanıyor Pauper. Sadece common kartlara izin var demiştim, bunu da açayım: MtG'de kartlar nadirliklerine göre sınıflandırılıyor. En altta common var, sonra uncommon, rare, mythic rare diye gidiyorlar. Common kartlar adı üzerine neredeyse beleş. Online'da bir common kartı 0.01 USD'de bulmak mümkün. 0.0025 USD bile mümkün. Değerli common kartlar da var tabii ama. En değerlisi 5 USD kadar sanırım, 15000 USD'ye kartı olan bir oyun için kıyasını yapın. MTGO Academy denen bir dükkanda mesela 750 common 9 USD'ye satılıyor Online için. En çok kullanılan, en iyi common kartlar bunlar ayrıca.

Standart'ta son serilere izin veriliyor demiştim, bu açıdan Pauper daha çok Classic'e benziyor. Bir kaç banlı kart dışında tüm common kartlara izin var. Bu da çok büyük bir çeşitlik sağlıyor. Bunun en iyi yanını meta konusunda görüyoruz. Bildiğiniz gibi çoğu oyun metalar etrafında döner; şu takım iyidir, bu yıl şu üç deste ile oynanır... Pauper'da bu yok. Oynaması kolay olduğu için sık rastlanan deste tipleri var ama turnuva kazanan desteleri takip ederseniz sürekli farklı desteler göreceksiniz. Benim en başarılı destem en çok kullanılan desteler arasında yeri olmayan bie graveyard control destesi mesela. Şu anda da bir Vampir temalı deste kurmaya çalışıyorum. Daha önce hiç Pauper'da vampir temasıyla karşılaşmadım ama şimdilik 1/3 gibi bir başarı oranım var. Deste üzerine çalıştıkça bunu yarı yarıya çıkartacağımı düşünüyorum (Merak eden için Red-Blue vampir destesi şu anda).

Pauper çok erişilir demiştim. Tutup da tüm common kartları almak istiyorum demiyorsanız bir tane turnuva kazanan deste 2 USD'ye çok rahat kurulabilir. Sideboard yapmazsanız 1 USD civarına deste kurabilirsiniz. Yani her hafta binlerce kart arasından 2 USD verip deste kurarak (ki temel kartlar biriktikçe masraf cent ile hesaplanır seviyeye düşecek) deste kurmanın keyfini çıkartabilirsiniz. En sevdiğim yanı TCG'lerin deste kurma ve sonra oyunlar oynayarak bu desteyi adam etme. Normalde bunu yapmaya kalksam deste başı 50-100 USD gidebilir, ama Pauper'de bu başlarda 2 USD ile, sonra da neredeyse beleşe oluyor işte. Asıl Pauper'ı eşsiz yapan bu. Scrolls ya da Hearthstone gibi oyunlarda da çok ucuza ya da para harcamadan deste kurmak mümkün ama onlarda Pauper'ın kart sayısı ve MtG'nin mükemmelliği ortada oynanışı yok. Genelde ben her hafta bir draft atıyorum Online'da, sonra oradan çıkan işime yaramayan kartları oyun içinde satarak bir Pauper destesi kuruyorum ya da Classic destelerime destek oluyorum.

Pauper için gereken şeyler de daha farklı biraz. İlk önce güzel bir database edinmeniz lazım, binlerce common kart var, database kritik önemde oluyor hepsini görüp hangi kartları alıp deste kuracağınıza karar vermek için. Şunu kullanıyorum ben: [www.deckedbuilder.com]

Ardından database'de desteyi kurup, oyun içinde kartları alıp, oynamaya başlayacaksınız.

En büyük masrafı 10 USD olan Magic The Gatherin Online fiyatı.

Pauper öteki bir farklı yanı da (bence üstünlük) daha ağır ve taktiksel geçen oyunlar. Standart ya da Classic'de olduğu gibi çok güçlü bir mythic rare kart çıkarıp oyunda büyük oranda önce geçme yok. Tüm kartlar zayıf, bu da deste kurmayı ve oyun içi taktiği çok önemli kılıyor.

Oyundaki adım imzamda yazıyor. Oyuna girmeye karar verirseniz ama kullanıcı adınızı söyleyin, oyun biri ekleyince karşı tarafa haber vermiyor.

Örnek olsun diye yazayım, bu aralar çok oynadığım bir deste; Selesnya metası, özgün değil ama zevkli:


Bunlar da Pauper hakkında temel internet siteleri:

[pdcmagic.com] (resmi site gibi bir şey burası)
[www.starcitygames.com]
[www.castingcommons.com]
[mtgostrat.com]

Pauper'ın son değineceğim üstün yanı da bu siteler. Normalde Stardart için bir makale okuyup makaledeki komboları ya da desteleri denemek isterseniz 200-300 USD harcamanız bile gerekebilir, Pauper'da bu durum yok tabii. Bu da daha bir içli dışlı olmanıza neden oluyor toplulukla. Okuduğunuz her desteye sahip olabiliyorsunuz rahatça.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum