[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.




Alerji İle Mücadele
Gönderen Kisi:: bingildak

ne zamandır paylaşımlık bir şeyler yazmıyorum. bu aralar çok araştırmam gereken bir konu oldu alerji konusu.

alerji konusu biliyorsunuz çok geniş bir konu. ondan ilk başta çoğunlukla hangi tür alerjiden bahsediyor olacağımı baştan dedakte edeyim.

2 ay önce evlendik, eşimin çok basit alerji sorunları vardı ama hiç üstüne düşecek kadar ciddileşmemiş hayatının bir döneminde. biz evlendikten sonra aynı evde 2 kedi ile yaşamaya başladığında işler değişti tabii. araştırdığım türler ev tozu, mite ve kedi alerjenleri kabaca ama diğer alerjiler içinde geçerli bilgi olacaktır.

alerji konusunda profesyonel kime giderseniz gidin size diyeceği ilk şey etken madde ile kişinin uzaklaştırılması. bu konuda bazı alerjilerde çok önemli olmuyor fakat söz konusu kedi oldu mu aslında çok net çözüm niteliğinde. ilk olarak bunu kabul etmek gerekiyor. bunu yapmadığın sürece 1000 tane aldığın önlemin en ufak bir yararı olmayabilir, bununla barışık olmak gerekiyor. fakat aksi de söz konusu tabii şöyle ki, benim eşimin örneğinde aslında kendisinin kediye alerjisi yok. yıllarca kediyle yaşamış ve evinde kedi olmadığı dönemlerde de alerji sorunları yaşamış. doktorumuzun bize söylediğin kişinin bünyesinin birden fazla etkene alerji geliştirip farklı etkenlerin bir araya geldiğinde farklı tepkimelere sebep olduğu.

yani, en basit haliyle özeti şu. senin ev tozuna minor alerjin var. o kadar minor ki, semptonları seni rahatsız bile etmiyor. aslında kediye karşı bir alerjin yok fakat ev tozu ile kedi bir araya geldiğinde dramatik tepkimelerle karşılaşabiliyorsun: gözlerde yanma, akıntı, burunda kaşıntı, gözlerde akıntı gibi tepkimeler yapabiliyor ve bunlar hayatı insana zindan edebiliyor.

bu noktada gideceğin her doktor, hiçbir test yapmadan evden kedinin gitmesi gerektiğini söyleyecektir çünkü doktorun söylemesi gereken budur.

eğer kediyi evde tutalım ama hayatımızı da zindan etmeyelim diye bir serüvene girersek sonunda hüsran bulmanın çok olası olduğu bir uğraşa bürünüyoruz.

ben genel hatlarıyla bu uğraşlarla ilgili araştırmalarımı paylaşacağım.

paylaştığım bilgilerin çoğu araştırma ile elde edilmiştir. taşa kakılmış gerçeklikler olarak kabul etmesin kimse. profesyonel kişilerin çok farklı fikirleri veya yaklaşımları olabilir, bunun farkında olarak paylaştım siz de bunun farkında olarak okuyun ve sindirin.

ihtiyacı olan kişilere birazcık da olsa derman olması dileğiyle.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum