[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Böcekçil bitki yetiştirmek!
Gönderen Kisi:: buğra

Malzemeler
-Tohumlar
-Baltık torfu
-Saf su (benzincilerde var)
-Saksı

Sarracenia Cinsi(orta)


1)İlk önce internetten tohumları sipariş ediyoruz. Avrupa'daki sitelerden 1 haftada ABD'den ise 3-4 haftada gelecektir. Ya da Türkiye'den bazen bulabilirsiniz(gittigidiyor).Tohumlar şuna benziyor.

2)Tohumların çıkmasını çok daha kolaylaştıracak bir işlem gerekiyor. Bunu mutlaka yapınız. Tercihen bir mendili ıslatıp tohumları içerisine koyuyoruz ve katlayıp bir poşet içerisine hava almayacak şekilde kapatıyoruz.Bunu budolabında 1 ay civarı bekletiyoruz ve bu da tohumun dormancy(bir nevi kış uykusu) durumunu bozuyor. Arada kontrol edin küflenmesin. Önlem olarak fungicide(mantara karşı ilaç) kullanabilirsiniz.

3)Torfumuza hacmen 1/1 olacak şekilde perlit ekliyoruz.Perlit, suyun torfta tutulmasını sağlar.Bunu da artık (torf-perlit karışımı) gittigidiyorda satıyorlar, arada görüyorum.

4)Bu karışımımızı saf su ile ıslatıyoruz. Bunu spreyleme şeklinde yapabilirsiniz(çamur gibi cıvık yapmayın).

5)Saksımıza bu karışımı koyuyuoruz. Saksımızın altı delik olmalı, alttan sulama yapacağız. Yani saksıyı bir kaba koyup suyun birkaç cm yükseldiği bir düzenek oluşturacağız)

6)Tohumlarımızı torfumuza temas edecek şekilde saksımıza koyup hafifçe bastırıyoruz.

7)Saksının altına bir kap koyup 2 cm kadar su yüksekliği olacak şekilde saf suyumuzu ekliyoruz.

8)Bu adımda ben nemli bir yer olan mutfakta güneş alacak şekilde saksıları yerleştirdim ve yaklaşık 3 hafta sonra filizlenmeler gerçekleşti.


A-)Güneş almalı fakat kavurmayın sakın. Alabildiği kadar güneş alsın. Çok sıcak ise direkt ışık almadan da filizleniyor. Suyunu eksik etmeyin.
B-)İsterseniz fungicide alıp onu spreyleyerek sıkın saksının yüzeyine ki küflenme olmasın. Suyunu lattan vereceksiniz unutmayın.

Dionaea Muscipula (Venus Flytrap)(orta)
video: [www.dailymotion.com]

Tüm adımları aynen uyguluyoruz fakat 2. adımı uygulamadan başarılı olanlar da var ama bu durumda filizlenme süresi ayları bulabilir, yılmak yok. Tohumları çörek otu boyutundadırlar.

Drosera Cinsi (kolay)
En kolay çimlenen tür bu olsa gerek. 2. adımı uygulamadan diğer hepsini aynen yapıyoruz. Tohumları çok küçüktür, 5-6 tanesi bir çörekotu tohumu kadardır neredeyse.Buna benzer tohumlar. Yaygın olarak d.capensis ve d.spathulata bulunuyor.


[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum