[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Köpeklerde Kuru Mama Seçimi
Gönderen Kisi:: Litminov

Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Noktalar:

1. AAFCO Standartlarına uymalı.. AAFCO köpek beslenmesinde bir takım standartlar getirerek köpek mamalarının ideal besin analizlerini v.b tespit eder. Alt ve üst sınırları belirleyerek mamaların belli değerlerin üzerine çıkmamasını sağlar. Bu standartlar köpek için en uygun değerleri tespit etmektedir.

2. İlk içerikler et ile başlamalı.. İlk içerikte bulunan gıdalar mamanın çoğunluğunun ne ile dolu olduğunu gösterir.

3. İçeriğinde et ürünü ve unu olmamalı.. Mesela tavuk yan ürünleri dendiği zaman içeriğinde tavuğun yenmeyeceği pek çok şeyi de kattıkları anlamına gelir.

4. İçeriğinde eklem, sindirim sistemi gelişimi v.s için glucosamine, chondritin, l-carnitin v.b gibi doğal ek takviyeler olmalı

5. İçeriğin büyük bir oranı et olmalı

6. Mama doğal antioksidanlar içermeli ve katkı maddesi bulunmamalıdır.

7. A, D, B1 gibi vitaminler ve mineraller içermeli ayrıca Kalsiyum, Demir, Fosfor, İyot, Bakır gibi maddeler içermeli..

8. Mamanın taze olması gerekir. Bayatlamış ve uzun süre rafta beklemiş mamalar köpeğinizi cezbetmeyebilir.

9. Mamanın et oranına dikkat etmek gerekir. Nasıl tahıllarda kaynatılıp, kurutulan değer yazıyorsa et için de aynı şey geçerlidir. Kaynatılıp, kurutulan etin taze ete göre oranı daha düşüktür.

10. Artık her mamada yazar oldu ancak Super Premium mamaları tercih edin.

11. Köpeğinizin ırkına, cinsiyetine, yaşına ve aktivitesine göre mama seçin.

12. Mama içerisinde mısır gluteni, mısır şurubu, kamış pekmezi gibi şekerli gıdalar içermemesi gerekmektedir. Mısır şurubu bugün gıda sektöründe bile tatlıdan, ekmeğe kadar pek çok şeye katılmakta ve insan sağlığını da büyük oranda tehlikeye atmaktadır. Bu maddeler obeziteye, diş sağlığını bozmaya ve şeker hastalıklarına yol açar. Mısır şurubunun köpeklere çok büyük zararı vardır!

13. Bazı mamalara köpeğin dışkısının katı olmasını sağlamak için zararlı maddeler katılır. Sodyum Bentonit, selüloz ve türevleri, pancar küspesi gibi maddeler.. Köpeğin dışkısının sert ve az olması mamanın çok iyi olduğu anlamına gelmez. Gördüğünüz gibi bunun da bir hilesi hurdası var.. Mamaların içine sindirimi zor gıdalar katılarak dışkının az ve katı olması sağlanıyor.

14. GDO'lu mamalara dikkat edin. Forumda defalarca yazıldı çizildi buradan marka vermek istemiyorum ama bu mamalardan kesinlikle uzak durun. İnternette araştırma yaparsanız zaten hangi mamaların GDO'lu olduğunu anlarsınız.

O çok kaliteli olarak bildiğimiz Proplan, Hill's, Royal Canin gibi mamalar aslında fiyatının 5'te 1'ini haketmeyen mamalardır. Farklı bir görüş almak isterseniz

[www.dogfoodanalysis.com] adlı sitenin mama incelemelerine bakabilirsiniz.

Eskiden 3 sene önce 32 lira olan mama şu an 47 liradan satılmaktadır. İthal mamaların elimize ulaşana kadar pek çok elden geçtiği ve kar marjı konulduğu için fahiş fiyatlardan alıyoruz. Köpekler etobur hayvanlardır ve selüloz sindirebilen canlılar değildirler. Dolayısıyla tahılı sindiremezler. Tahıl köpekler için faydalı bir besin kaynağı değildir. Köpeklerin biyolojik olarak beslenmesine en uygun kuru mamalar tahılsız ve içeriğinde yüksek oranda et içeren mamalardır. Proplan kuzulu mamada %19 oranında et içermektedir. Aynı fiyata %60 ve üzeri et oranı olan bir mama almak yerine neden pancar küspesi, bilmem ne posası, mısır ve pirinçle doldurulmuş bir mama alıyoruz? Bu doğrultuda benim size önerilerim şu mamalar olacaktır. Bu mamaların içindeki şeyler hep aynıdır. Genel mantık %50'sinden çoğu et, bir kısmı sebze ve meyve, diğer kısmı da doğal antioksidanlar içermesi amacından hindibağı kökü v.b gibi (çok az oranda %0.1 gibi) takviyelerdir.

Acana
Orijen
Taste of the Wild
Brit Care
N&D
Maxima
Blue Buffaloo Wilderness

Bu markaların bütün çeşitleri dediğim örneklere uymaktadır. Eğer çok param yok ancak kaliteli birşey almak istiyorum diyorsanız o zaman tahıllı ancak Proplan gibi markalardan daha iyi olan Bonacibo kuzu etlisini öneririm. Bonacibo kuzu etlisi neden Proplan'dan daha iyi?


İçeriğinde glukosamin, taurin, l-carnitine var.
Proplan'dan 2 kat daha fazla et oranına sahip.
Proplan'daki posa, küspe gibi gereksiz ve zararlı gıdalar bu mamada yok.
Mamayı doldurmak için katılmış yararsız ek gıdalar yok.

Arkadaşlar mama seçerken çok dikkatli olmalısınız. Markadan ziyade içeriğine bakmalı ve araştırmalısınız. Bir sonraki mesajımda mamanın içeriklerinde yazan maddelerin ne olduklarını da açıklayacağım. Umarım bilgiler işinize yarar.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum