[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Akvaryum Tutorial
Gönderen Kisi:: Fistan

Öncelikle belirtmek isterim.Ben 12 yaşımdan beri akvaryumla haşır neşirim.yaklaşık 7-8 sene aktif olarak balık besledim.arada bir kaç yıl kaldırmıştım.
Bu sürede beslediğim sayısız balık 40 a yakın türlerde çeşitli deneyimlerim oldu.Bir çok cinsi üretme şerefine eriştim.
Sizlerle bu bilgilerimi paylaşmak istedim.Vereceğim bilgiler sadece hobicilere bir fikir vermek amacıyladır.

İlk önce akvaryumu alma nedeniniz nedir? Dekoratif amacıyla mı? Çok sevdiğiniz bir balığı beslemek mi? İzlerken stres atayım mı?
Akvaryum alırken nedeniniz ne olursa olsun 100lt den düşük bir akvaryum almamanız.Bunun nedeni besleyeceğiniz balıkların doğal ortamını sağlamanız, bunu sağlamanız için de 100lt den fazla bir akvaryum gerekir.Bu tamamen biolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.
Büyük akvaryumun bakımı zor olur görüşü tamamen yanlıştır.akvaryumunuz ne kadar büyükse periyodik bakımı o kadar uzun süreye yayılır.Ve periyodik bakım dediğimiz olay küçük bir akvaryumla büyük bir akvaryum aynı vaktinizi alır.
Hemde büyük akvaryumda denge küçük akvaryumlara göre çok kolay sağlanır.
Nedir bu denge?deyip duruyorsun?
Akvaryumdaki denge beslediğiniz balığın doğal hayatındaki su değerleridir.PH,KH, nitrit oranları gibi parametrelerdir.suyun sertlik derecesi vs. Peki bu denge nasıl sağlanır?
Bu denge besleyeceğiniz balıkların n.ş. değerlerine bakılarak yapılır.örneğin beslediğiniz balık ph 6,7.5 arası istiyorsa suya ph yükseltici malzemeler koyulur.ben ilaç tavsiye etmiyorum. örneğin yumuşak suda yaşayan bir balıksa suya biraz mango ağacı kökü koyabilirsiniz. Ya da sert su istiyorsa mercan koyarsanız suyu sertleştirir.
Haa ne olur bu değerleri sağlamazsak?Ben suyumu koyarım balıkları içine atarım süsümüde koyarım oh tamam.
Olmaz.Balığınız yaşar ama mutsuz yaşar.Doğal hayattaki rengini asla göremezsiniz.Belki asla üremeyecektir.Ya da ne bileyim gerçek kur yapma hareketini asla göremeyebilirsiniz vs vs.
Akvaryumculukta ilk amaç beslediğiniz balıkların doğal ortamını yaratıp onları mutlu etmektir.Siz hiç bitkisiz bir yerde doğal hayatında yaşayan bir balığın akvaryumunu bitki ile donatırsanız belki akvaryum göze hoş görünür ama balık asla o bitkilere alışamayacaktır.alışsa bile balığınızın doğal güzelliğini,hareketlerini göremeyebilirsiniz.
Benim akvaryumum var balıklarımda gayet mutlu,hatta yavruladı.ben senin söylediklerinin hiçbirisini yapmadım? diyenler çıkabilir.Muhtemelen beslediği balıklar zaten hiçbişey gerek olmadan kendi suyu kendi doğal ortamına yakın olabilir.ya da nesilden nesile çiftlikte üretilen balıklar olabilir.örneğin türk discus diye bir tür çıktı.vitamin takviyesi ile bu discuslar değişti.ne ph değeri ne kh değeri bu balıkları etkilemiyor.bağışıklık kazanmışlar yani.ama balıkları gelde renklendir.2 yaşına kadar soluk soluk geziyorlar. gibi...

Şimdi yeni başlamayı düşünenlere.
Tekrar edeyim en az 100lt. benim idealim ilk başlarken 100x40(h)x30 ölçülerine yakın bir akvaryum.
Seçeceğiniz balıklar ise size ideal olmalı.ne ph değeriyle uğraşmalısınız nede sertlik vs.
Örneğin canlı doğuranlar.Moly,lepistes gibi.Bunlar harika balıklar bence.Hele lepisteslerin seyrine doyum olmaz.Akvaryum içinde su sirkulasyonu sağlarsanız çok sevinirler.Akıntıya karşı yüzmeyi çok severler.Bol bitkili bir düzen kurarsanız yavrularına kaçacak yer sağlamış olursunuz.Kendi hallerine 8 lepistesi bırakırsanız bol bitkili bi akvaryumda 6 ayda 300 yavru lepistesiniz olabilir.Yani 1-Canlı doğuranlar.
Bir diğer alterntif Japon balıkları.Ama bu balıkları üretemeyebilirsiniz.ilk başlangıçta.Ben tavsiye etmiyorum bu balıkları.Görünüşleri güzel ama zeki olmadıklarını biliyorum.Bitkiyi severler.Nasıl severler? yemek için smiling smiley 2-Japon
Yeni başlayanlara son alternatifim Tetra'lar.Örneğin Neon tetra.Tetrazon.Black tetralar vs. Bunlar sürü halinde yaşamayı severler neonları 6-8 li grup halinde alırsanız iyi olur.Bu hayvanları üretmekte çok zordur.Tetrazonlar saldırgandır.

İlk başlangıçta chiclid türlerini almayın.Güzel olsalar bile almayın.Sabredin onların sırası gelecek.Unutmayın Melek balığıda bir chiclid.ondanda uzak durun.Üstteki ideal balıklardan japonlara yönelmezseniz 3 ay sonra melek balığına geçebilirsiniz.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus balıkların birbirleriyle dost/düşman ilişkileri.
Örneğin bir japonun yanına lepistes ya da tetraları koyarsanız japonun kuyruğu yok olabilir smiling smiley

Balıklar tamam akvaryum tamam.Başka ne gerekli?
İlk önce suyun temizliği için bir filtre.Benim tavsiyem Dış filtre.dış filtre alınca birde hava motoru gerekli.oksijen için.
eğer iç filtre(15milyondan başlar) alırsanız hava motoruna gerek kalmaz ama dış filtre en iyisidir her zaman.60milyondan başlar.bu filtrelerde en iyi marka EHEIM.
Birde Isıtıcı gerekli.Bu balıkların %90 ı tropik oldugu için sıcak suda ort 26-28oC de yaşarlar.Ayarlı bir ısıtıcı en ideali.Kendinden ayarlılarda iş görür.10milyondan başlayan ısıtıcılar var.
Birde akvaryumunuzu aydınlatacak ışık lazım.Benim tavsiyem Daylight diye geçen floresan tipi lampalar.Beyaz değil day

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum