[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Tarih nasıl daha "iyi" tartışılır?
Gönderen Kisi:: Gimli

a) Objektif görüş

Tarihi inceleyebilmek, yorumlayabilmek ve tartışabilmek için öncelikle, tarihe objektif olarak yaklaşabilmek gerekir. Çünkü tarih görecelidir, ve yazana göre okuyana göre değişir. Zaman içinde aynı olayın farklı yorumları ve nüshaları farklı devletlerden çıkmıştır. Tarihçinin görevi bunları yanyana koyup o dönemin çerçevesine uyabilen ve fanatik düşüncelerden uzak bir şekilde yorumlamaktır. Forumdaki insanların çoğunun gerçek anlamda tarihçi olmadığını düşünürsek, bilgilerimizin büyük bir kısmı için geniş bir araştırma yapmadığımız, farklı kaynakları araştırmadığımız sonucunu çıkarırız. Bu yüzden, tarih ile ilgili bir konu tartışırken, tartışmayı da tek yönlü yapmamalı, bilmediğimiz, bilemeyeceğimiz veya doğruluğu kesin olmayan bilgilerin varlığını göz önünde bulmamız gerekiyor.

b) Bilgilerin kaynağı

Kesinliğine inandığımız bilgiler mevcutsa, ki mutlaka mevcuttur, bunu bilgiyi edindiğimiz kaynakla birlikte yazarsak akıllarda oluşacak şüpheleri ortadan kaldırabiliriz. Kaynak belirtmek yerine ahkam kesmek, "bilmiyorsunuz" manalı mesajlar atmak, ortaya yaratıcı bir tartışma platformu çıkartmayacaktır. Unutulmamalıdır ki, forumların asıl amacı bilgi ve fikir paylaşımıdır. Bu tür yaklaşımların, tartışma yaratmaktan başka bir sonucu olacağını sanmıyorum.

c) Tarih tartışıyoruz da, habire siyaset giriyor bunun içine?
Oldukça doğal. Siyaset ve tarih paralel giden bilimlerdir. Ancak bu iki konu, bir araya geldi mi ateş ve barut etkisi yaratıyor genellikle (-8 Bunun en büyük nedeni yukarda parmak bastığım, fanatiklik ve subjektiflik meselesi. Siyaset polemiğe girmeden de tartışılabilecek bir konu, ancak taraflar birbirlerine karşı biraz daha toleranslı davranmak zorunda. Eğer bir mesaj yazan kişi, mesajına gelecek cevapları umursamıyor sadece yazdığı fikrin önceliğini savunuyorsa, bunu forum gibi bir bilgi paylaşımı mekanizmasında yapması çok doğru olmayacaktır.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum