[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Sömürgecilik ve Soykırım üzerine
Gönderen Kisi:: sipeyskeyk

Bugün Leopold II ile ilgili bir yazı denk geldi, Avrupa ikiyüzlülüğü bir kez daha yüzüme tokat gibi çarptı.[www.theguardian.com]

Güzel anlatmış, öldürdüğün 10 milyon kişi Afrika'lı olunca, Hitler kadar dikkat çekemiyorsundan doğal olarak.

Bu yavşağın Avrupa gibi, kolonizasyon tarihi Afrika'da, Kuzey ve Güney Amerika'da, Asya'da vs. vahşetlerle, katliamlarla, türlü türlü soykırımlarla dolu bir kültür için bile fazlaca vahşi bulunuyor olması konuya açıklık getiriyor zaten.

Aslında konu özelinde tartışmaya açmak istediğim 2 konu var;

1- Osmanlı'nın sömürgeciliği

Sizce, iskan politikası - kısmi asimilasyon uygulamaları ve Sırbistan'da türkülere konu olan devşirme uygulamaları "sömürgeci" faaliyetler miydi? Yoksa çağının şartlarına göre - özellikle Avrupa'nın yaptıklarını düşününce- çok mu masum kalıyordu?

Kimisi mesela, imparatorluğun yıkılma sebeplerinden birini bu "softluğun" milliyetçilik akımına karşı diğer devletlerden çok hızlı çözülme yaratmas olarak görüyor, bu ne kadar gerçekçi?

2- Sömürgecilik ve soykırım, genetik kodlarımızda mı var?

Homo sapiens'in diğer insan türlerini soykırım ile yok ettiği tartışmaları var, türümüzün göç ettiği her yerde kendinden olmayan insan, ve kendine tehdit olan hayvan türlerini hızlıca yok ettiği aşikar. Yakın tarihimizde gelişen ahlaki ve insani normları (Hümanizm vs -din tartışmasına girmeyelim) göz ardı edersek, moden insanın tarihi bile, karşısındaki tür homo sapiens de olsa "kendinden olmayan" lara şiddet, katliam, hatta soykırım dolu. Afrika'lılar, Aborjinler, Güney / Kuzey Amerika yerlileri, Yahudiler vs. - bir çoğu ekonomik motivasyondan bağımsız.

/discuss

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum