[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Murat Bardakçı'nın Atatürk ile ilgili sözleri
Gönderen Kisi:: Bone

Konu şu:Yayın boyunca Pelin Çift Atatürk'ü kötüleyip Osmanlı'ya taş koydurmama telaşıyla bir şeyler konuşuyor. Murat Bardakçı kadının ne yapmaya çalıştığını farkediyor mu farketmiyor mu bilmiyorum ama bu oyunun bir parçası oluyor.

Ancak bir yer beni çok rahatsız ediyor.

37:35'de başlıyor dediğim kısım.

Diyor ki "Atatürk'ün sesi kasten kalınlaştırılmış, sırf Atatürk'ü olduğundan büyük göstermek için böyle yapmışlar, yaptıkları Atatürk'e hakarettir".

Dedim allah allah bu ne böyle? İlk başta ciddi ciddi kalınlaştırdılarsa ayıp etmişler diye düşündüm.

Ama YouTube'da aradığım zaman karşıma şu video çıktı:
(daha kalitelisini göremedim, belki MSGSÜ'de bulunmuş olanlarda vardır)

Ses uzmanı değilim, Sinemayla ilgili bir bölümden de mezun değilim. Ama bu işlere bir şekilde bulaşmış birisi olarak, bu videolarda tuhaf bir şey görmedim.
Bir çok kişinin farkedebileceği gibi, o dönemlerin video/ses kayıtları, belirli bir ölçüde hızlandırılmış olur, ve normal bir insanın yapamayacağı hızlarda hareketler farkederiz.
Eh, bu da insanların sesini bir nebze ince yapar. Restorasyon sırasında hızları normal seviyeye çektiğimizde de, "ses kalınlaşmış" olur.

Ama özellikle ve kasten bir "kalınlaştırma" müdahalesi felan yok ortada.

Buna rağmen Pelin Çift'e malzeme yaratmış, Atatürkçü kesime "yani daha mı çok seveceksin, daha çok mu minnet duyacaksın" gibi dalga geçme fırsatı yaratmış.
Murat Bardakçı'ya bu da yetmiyor, "Atatürk'e hakarettir bu" diye devam ediyor.

Açıkçası ben özellikle son yıllarda kabartılan "Osmanlı güzellemesi ve Türkiye kötülemesi" ideolojisinden nefret ediyorum. Bunu sergileyen insanlardan da bıktım yoruldum.

Pelin Çift'in sanki öyle değilmiş gibi davranıp alttan alttan verdiği mesajı çok iyi anlıyorum. "Paranoyak davranıyorsun" diyen olursa, bu bahsettiğim yere kadar konuşmaları bir takip etsin. "Osmanlı'yı kötüleyenlere" yönelik ithamlarda bulunuyor ve "Osmanlı da bizim soyumuzdur, kim niye hakaret eder" gibi şekilde koruma yoluna gidiyor. Atatürk'ün eleştirilmesini istemeyen kişiler üstünden de sürekli bir agresif tutum sergiliyor.

Murat Bardakçı gibi tarihçilerin (her ne kadar kendisine tarihçi denmesine kızsa da) Osmanlı Tarihi'ni çok araştırdığı için Osmanlı'ya bir sempati duyduğunu görebiliyorum. Ama Pelin Çift gibi kişilerin derdinin Osmanlı'ya saygı duyulmasından ziyade Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik karalamalar yapmaya çalıştığının da farkında olması ve buna karşı da malzeme sunmaması gerekiyor.

Sürekli "belgelerle konuşulması gerekiliyor" diyen bir adamın, bu kadar bariz bir yanlış yapması, ve bunun üstünden de Atatürkçü aşağılaması yapması gerçekten büyük bir hata olmuş.
Ağzından çıkanın bilimsel bilgi gibi yayılan birisinin, bu denli büyük hurafe uydurmasına kızdım.

Evet, bir ses dalgasını hızlandırırsak incelir, yavaşlatırsak kalınlaştırır. Bunu bilmek için müzisyen veya ses uzmanı felan olmaya gerek yok, lise fiziğinde Dalgalar dersini görmüş birisi bile farkında olacaktır. Bunu tutup da "kasten Atatürk'ü yüceltmeye çalışıyorlar" gibi sunmak ve insanlara hakaret etmek de büyük bir ayıp.

Kendisine ulaşmak istedim, ama gazeteci olmasına rağmen e-mail adresi bile bulunmuyor. İstanbul'da olmayınca gidip ofisinde ziyaret etme şansım da yok. Bilmiyorum belki aranızda bir iletişimi olan felan biriniz vardır da söylersiniz belki adama.

"Bone offf ya derdini ikeyim senin ya buna wot yazılır mı yaağ" diye trip atmaya çalışan olursa da "oki" diyorum.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum