[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Fantastik edebiyat - Bir rehber
Gönderen Kisi:: GERGE

Minik bir şey yazayım dedim insanlara yol göstermesi için - hepsi için bir wikipedia linki koyacağım ve kendi okuduklarım için bir kaç kelime yazacağım.

Altta da eski seriler var.

Elbette çıkan tüm iyi serilerden haberimin olması mümkün değil, yazmadıklarımı bilenler tamamlasın.

Önce; nereden bulunur bunlar:

Ankara: Karanfil sokağa gidin Yüksel'deki(eğer büyük Dost'un olduğu sokak burası ise, tam hatırlayamıyorum). Yüksel'in üst tarafında Circop Bazaar'ın üzerinde Bıçaklar Kitapevi var. Onlar getirirler.

İstanbul: İstiklal caddesine girin, Pandora'ya ya da Robinson'a gidin. Ellerinde yoksa getirirler.

(Sıralama tamamen keyfidir, hiç birşeyi yansıtmaz)
(Hepsi iyi ve okunmaya değer kitaplardır, kötüleri zaten buraya koymam)

1) R. Scott Bakker - Prince of Nothing: Okuduğum çoğu fantazi kitabından farklı bu. Yazarı bir felsefeci; kitap insan doğası, saldırganlık, din üzerine çok sağlam argümanlarla dolu. Okurken inanılmaz bir zevk verdi bu yüzden bana. Fantazi edebiyatının da ciddi ve ağır olabileceğini herkese kanıtladığı için ve türe çok haydası olacak yeni bir akım başlatıp fantaziyi sosyal bilimkurgu gibi ciddi sayılan türlerden birisi arasına soktuğu için Bakker'e hepimiz minnet duymalıyız.

2) Chris Wooding - Braided Path: Wooding biçemine deyinmek istiyorum önce ve de bir örnek vermek:

İlk paragraf olduğu için özenilmiş bir lisan değil bu, tüm kitap boyunca devam ediyor ve insana inanılmaz bir deneyim sunuyor. Sağlam bir kurgusu ve empati kurabileceğiniz karakterleri var.

3) Cecilia Dart-Thornton - The Bitterbynde: Dart-Thornton'a fantazinin James Joyce'u diyebiliriz ve haklı oluruz. Okurken her sayfada yeni bir kelime öğreniyordum ve bu yabancı olduğum için değil - Amazon'daki sayfası kitabı anlayamadığını söyleyen Amerikalılarla dolu. Bu başta kötü birşey gibi gelebilir kulağa ama yazar bunu Joyce kalitesine yakın bir şekilde becerdiği için çok eğlendirmişti beni. Konusu biraz sıradan ama.

4) Scott Lynch - The Gentleman Bastard Sequence: Aralarında en eğlenceli olanı. Venedik tarzı bir şehirdeki bir hırsızın başından geçenleri anlatıyor.

5) Alan Campbell - The Deepgate Codex: Masamın üzerinde duruyor şu an, okudum ilk 40-50 sayfa çok güzel ve karanlık şeyler vaadlıyor ama. Aşırı gotik bir havası var şu anda ama.

6) Steven Erikson - Malazan Book of the Fallen: Bunun hakkında pek birşey bilmiyorum, kütüphanemde durmayan tek kitap bu. Çok iyi eleştiriler alıyor ama, en kısa zamanda edineceğim. Şu anda yolda olduğu için koydum buraya.

7) Tad Williams - Shadowmarch: Hardcover olarak çıkmadan 7 ay önce Pandora'ya istettirerek çıktığı gün elime aldığım kitap. Tad Williams, ne diyebilirim ki... Fanboyum işte. Epik fantazinin en iyi örneklerinden biri, inanılmaz.

8) Tad Williams - Memory, Sorrow & Thorn: Lord of the Rings ve Gormenghast'dan etkiler taşıyan epik bir öykü. Mükemmel bir dil ile yazılmış, çok iyi karakterlere sahip.

9) Jack Vance - The Elder Isles: Çok farklı bir öykü. Klasik fantazi değil. Bir trajedi. Tolkien'den öncesi diye birşey varsa bu odur.

10) George R. R. Martin - A Song of Ice and Fire: Bu da farklı. Kralın ölümünden sonra, ülkede ki güçlü ailelerin taht için savaşmasını anlatıyor. İyi ya da kötü taraflar yok. Bir bölüm bir ailenin gözünden, diğer bölüm ötekinin gözünden anlatılıyor. Şu an beşinci kitabı bekliyoruz ve yavaş yavaş da büyü kendini göstermeye başlıyor. İnanılmaz bir gerçekçiliğe bürünmüş.

11) Greg Keyes - The Kingdoms of Thorn and Bone: Klasik epik fantazi bu da. Ama epey iyi.

12) Philip Pullman - His Dark Materials: Paradise Lost'un bir alegorisi şeklinde yazılmış. Çok ilginç dünyalar ve karakterler var.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum