[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
Synthesizer Thread
Gönderen Kisi:: Mino

Forumda bir kaç kişi sormuştu ama geçmiş yazı arşivlerimin yedeklememe aptallığım yüzümden "bir şey olmaz buna ya" dediğim sitelerin de patlaması sonucu yazmadım uzun zamandır.

"Günümüzde 80'ler elektronik müzik" başlığında yazmıştım meraklısı var mı diye. Kısaca özet geçmeye çalışacağım ama her türlü TL;DR çekilebilir tabi. O yüzden meraklılarına... smiling bouncing smiley

Önce kitap tavsiye edeyim. Meraklıları bu kitabı kaçırmasın. Sonra bütçe bazında tavsiye falan geçeceğim.

[ufukonen.com]

Eski konu başlığını da koyayım buraya.

[forum.paticik.com]

Eski konuyu okuduğunuzu varsayarak sentez tiplerine kısaca geçiyorum.

Subtractive:

En çok kullanılan sentez tipi. Belli dalgaformlarının filtrelerle harmonik olarak eksiltmesiyle yapılır. Meşhur Moog bu tiptir.

Additive:

Harmonik eklemeyle yapılan sentez tipi. Hammond Organ esasen bu tarzda bir sentezleyicidir. Hammond'da sinüs dalgaları ekleyerek tonunuzu oluşturursunuz. Kawai K5000 serisi synthesizer da bu tiptir, ek olarak filtre de bulunur.

Wavetable:

Klasik osilatörlerden daha karmaşık dalgaformlarının "taranmasıyla" yapılan bir sentez tipidir. Wolfgang'ın PPG'si, Waldorf'un Wave serileri bu tiptedir. Osilatör harici katman, subtractive sentez tipiyle %95 aynıdır.

FM:

İki osilatörün frekans modülasyonuna sokulmasıyla oluşan tonların sentezi. Yamaha'da bu mevzu "faz modülasyonu" olarak adlandırılsa da sonuç aynı. Ünlü Yamaha DX7 bu tarz bir sentezleyicidir. Genelde dijital osilatörlere sahip cihazlarda daha stabil sonuç verir.

Sample & Synthesis:

Cihaz içinde bulunan ya da kendi yüklediğiniz seslerin sentezlenmesine olanak veren cihazlardır. Günümüzde çoğu Workstation tabir ettiğimiz klavyeyi bu kategoride görebiliriz. AKAI, E-MU, Roland, Yamaha, Korg gibi markaların sampler üniteleri de bu kategoridedir.

Granüler: Çok kısa (mikrosaniye) dalgaformlarının ardarda çalınmasıyla kulağın bunları bütün gibi algılamasına dayalı sentez biçimi.

Bu tipte yazılımlar daha baskındır: Csound ve SuperCollider gibi.

Devam edeceğim.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum