[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Sikayet

Bu mesaji sikayet etmek istediginizden emin misiniz?

Bu mesaji neden rapor ettiginizle ilgili bir açiklama girebilirsiniz. Bu islem yöneticilerin mesajin neden sikayet edildigini anlamasini yardimci olacaktir.
[TUTO] Nasil mining yaparim?
Gönderen Kisi:: serjuhan

Her algoritma ve bunları mine edecek cihazlar için (CPU/GPU) farklı farklı miner yazılımlar mevcut. Hatta GPU minerlarda AMD ve Nvidia için bile bu miner yazılımları yer yer farklılaşmakta. Monero coini algoritma olarak Cryptonight kullanıyor. AMD chipsetli kartlar bu algoritmada Nvidia'ya göre daha başarılılar. Ancak ben yine de hem nvidia hem de AMD için kullanmış olduğum bazı minerlardan bahsedeceğim.

Minerlara geçmeden önce tüm minerlarda ve 1-2 GPU'dan fazla çalıştıracak bilgisayarlarda yapılması gereken bazı konfigürasyonlar var.

- Sanal Bellek: Windows için erişim pathi: Bilgisayarım (sağ click) -> Özellikler -> Gelişmiş Sistem Ayarları -> Performans Ayarlar -> Gelişmiş (tab) -> Sanal Bellek Değiştir
Buradan sonra en üstteki kutudaki tiki kaldırıp, aşağıda özel boyut tanımlama alanınan 18000-20000 yazabilirsiniz. Daha sonrasında "Ayarla" diyerek ayarları kaydedip kapatabilirsiniz.

- Ortam Değişkenleri: Bilgisayarım (sağ click) -> Özellikler -> Gelişmiş Sistem Ayarları -> Performans Ayarlar -> Gelişmiş (tab) -> Ortam Değişkenleri
Buaradan aşağıdaki değişkenleri ekleyebilirsiniz. Bir diğer seçenek de bunları miner dosyasının önüne eklemek ki bunun için de bat dosyasının başına setx komutu ile aşağıdaki parametreleri eklemek.
Bu config özellikle daha düşük memoryli kartlarda öneriliyor.

GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

.bat dosyası içinde kullanım:

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100Minerlar

ccminer (nvidia) - [cryptomining-blog.com]

ccminer bir çok algoritmayı kazabilen bir miner ancak bunun farklı algolar için farklı modları mevcut. Hatta SP diye bir eleman bu ccminerları modifiye ederek ücret karşılığında daha performanslı optimize şekilde satıyor. Aynı şekilde ilgili linkten indirip klasöre çıkartarak klasördeki "XMR-START" dosyasını düzenle diyerek aşağıdaki configi yazarak dosyayı kaydedip çalıştırabilirsiniz.

ccminer.exe -o stratum+tcp://xmr.pips.io:3333 -u <Cüzdan_adresi> -p x

Claymore's (AMD) - [bitcointalk.org]
Claymore nickli bir arkadaşın yazdığı bu miner baya configurable ve arayüz olarak temiz. Zaten bu arkadaş Ethash, Equihash gibi popüler algoritmalara da sağlam minerlar publish ediyor. Forum linkindeki ilk postta miner DL linki ve ayarlarını içerek bir post mevcut. Bunu okuyup daha derin config yapabilirsiniz. Ancak derseniz ki benim ki basic olsun onun için ilgili configi içeren bat dosyasının içeriğini aşağıda paylaşacağım. mega.nz download linkindeki son versiyon minerı indirip dosyaları bir klasöre çıkarttıktan sonra "start.bat" dosyasını açıyoruz. Bat dosyasını aşağıdaki şekilde configure ediyoruz. Minerın %1,5 Developer fee'si bulunuyor.

-o Pool adresi (sonundaki port numarası low end hardwareler için 3333, 3-4 ekran kartlı bir hardware var ise 5555, full mining riginiz var ise 7777)
-u Cüzdan adresi
-p Password (önemsiz)

NsGpuCNMiner.exe -o stratum+tcp://xmr.pips.io:3333 -u <Cüzdan_adresi> -p x

Claymore's (CPU) - [bitcointalk.org]
Yukarıda AMD GPU'lar için olan minerın CPU'lar için yazılmış olan versiyonu. mega.nz üzerinden son versiyonu download edip klasöre çıkarttıktan sonra, start.bat dosyasını düzenle diyerek aşağıdaki konfigürasyonu yapın. Minerın %2,5 Developer fee'si bulunuyor.

-o Pool adresi (sonundaki port numarası low end hardwareler için 3333, 3-4 ekran kartlı bir hardware var ise 5555, full mining riginiz var ise 7777)
-u Cüzdan adresi
-p Password (önemsiz)

NsCpuCNMiner64.exe -o stratum+tcp://xmr.pips.io:3333 -u <Cüzdan_adresi> -p x


XMR-stak (CPU/nvidia/AMD) - [github.com]

Linkten xmr-stak-win64.zip dosyasını indirdikten sonra klasöre çıkartın. Sonrasında direk "xmr-stak.exe" dosyasını çalıştırın ve command line üzerinden istediği verileri aşağıdaki şekilde girin. Bunları girdikten sonra aynı klasörde config dosyasını oluşturacak ve artık exe'yi çalıştırır çalıştırmaz girmiş olduğunuz configlerle çalışacak. CPU/GPU ne varsa algılayıp miner bunları kullanarak mine ediyor.

Currency: monero
Pool Address: stratum+tcp://xmr.pips.io:3333 (sonundaki port numarası low end hardwareler için 3333, 3-4 ekran kartlı bir hardware var ise 5555, full mining riginiz var ise 7777)
Username: <Cüzdan adresi>
Password:
Support: TLS/SSL: n
Nicehash pool: n
Multiple pool: n

SGminer (AMD) - [github.com]

Linkten sgminer-gm.zip dosyasını indirdikten sonra klasöre çıkartın. Sonrasında klasör işindeki sgminer-xmr.conf dosyasını notepad ile açın. Burada aşağıdaki parametreleri değiştirin. Diğer parametreler mevcut haliyle kalabilir. GPU'larınızı daha az yormak için "rawintensity" değerini azaltabilirsiniz ancak performansı da düşürecektir tabi ki. Mevcuttaki değer optimum olarak ayarlanmış. Bu dosyayı kaydettikten sonra "start.bat" dosyasını çalıştırarak mining işlemine başlayabilirsiniz.

"url": "stratum+tcp://xmr.pips.io:3333" (sonundaki port numarası low end hardwareler için 3333, 3-4 ekran kartlı bir hardware var ise 5555, full mining riginiz var ise 7777)
"user": "<Cüzdan_adresi>

------------

Yukarıdaki minerlardan birini çalıştırdığınızda, konfigleriniz de doğruysa pool'un anasayfasında en alttaki bara minerınızda girdiğiniz cüzdan adresini yazarsanız canlı olarak performansınızı görebilirsiniz.

[xmr.pips.io]Bunlar çok basic düzeydeki konfigürasyonlar. Örneğin mining yaptığınız PC'yi bir yandan kullanmak istiyorsanız her minerın intensity ve/veya thread ayarı bulunmakta. Buradan kullanılacak GPU veya thread sayısını değiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra tüm GPU/CPU'ları kullansanızda bunların üzerine binecek yükü azaltabilirsiniz. Bu tip configler için miner klasörlerindeki Readme dosyalarını okuyabilirsiniz veya post altından soru sorarsanız yanıtlamaya çalışırım/çalışırız.

[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum