[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Programlama
|-- |-- |+ Cloud NoSQL database - search, map, reduce...
Yazar RSS Konu: Cloud NoSQL database - search, map, reduce {368}
  [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 23 Jan 2018, 23:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
selamlar,

Firebase uzerinde bir app gelistiriyoruz. malumunuz bu adamlar datastore'lari hizli yapmak icin, like, search gibi fonksyonlari desteklemiyor.

kafamizdaki dusunceye gore, biz, firestore'u temel seyler icin kullanicaz ve bunu remote (mumkunse cloud) bir storage cozumu ile sync edicez.

firestore, CRUD triggerlar destekliyor, ve bu eventler sayesinde data sync edilebilir diye dusunuyorum.

asil soru, sizce remote olarak hangi servisi kullanabiliriz?

yani datayi ben oraya pushladiktan sonra, search, grouping gibi seyleri cok daha kolaylamak acisindan?

cloud uzerinden cuzi fiyatli solr tarzi servisler var midir kullandiginiz? microsoft'un cosmos db sinede bakicam ama, buraya da bi sorim dedim.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 23/01/2018 23:08 tarihinde reyou tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 11 Feb 2018, 20:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bütün cloud ortamlarında elastic'i konumlandırabilirsiniz.
Genel Yönetici
medal 1k
ID § 11 Feb 2018, 21:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Managed olsun elimizi surmeyelim derdinde misiniz? diger turlu AWS EC2/Azure ne istiyosan kuruyosun zaten.
Üye
ID § 11 Feb 2018, 21:08    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
tam anlayamadım ne istediğinizi ama doğru anlaydıysam tim ve riglous'un dediği gibi ec2 üstüne elastic yapabilirsiniz.

yani sadece basit OLTP işlemleri mi yapıcaksınız, yoksa OLAP tarzı queryler mi koşucak onu anlamadım.

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
ID § 12 Feb 2018, 06:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
elastic olayina bakayim.

derdimiz toplanilan verinin ilk etapta olabildigince performansli ve rank odakli bir search mekanizmasi olmasi. solr ile az cok calismistim, neredeyse ates et ve unut kivaminda cok basarili. yani firebase deki datayi aynen oraya kopyalasam, search i ordan calistirsam, asiri bir configurasyona gerek kalmadan beklenilen sonuclar dondurecegini dusunuyorum.

simdi elastic servisini query/hour seklinde en ucuza nerden kapatabilirim? grinning smiley onunda arastirmasini yapayim bari biraz.

[www.elastic.co]

su sayfa heralde en verimli sonucu verecektir heralde.

azcik dokumentasyon okuyalim simdik smileys with beer

edit, isin icine ileriki zamanlarda bebek adimlarla da olsa ML girebilir. senko seni summonlarim o zaman asdf

1 defa güncellendi. Son güncelleme 12/02/2018 07:00 tarihinde reyou tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 12 Feb 2018, 11:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bak bu solr'ı bilmiyordum ben de
değişikmiş bayağı
near-real time indexing hakkaten near-real time mı, stream data'da?

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k
ID § 12 Feb 2018, 11:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Benzer bir yapı için Cassandra NoSQL ve Solr kullanıyoruz.
Datastax'a bulaşmadan işin içinden çıkabilirsiniz =)
Üye
ID § 12 Feb 2018, 17:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sanirim elastic'den akicam. cok hosuma gitti dokumentasyonu, configurasyonunun json desteklemesi, plugin desteginin saglam olmasi

[aws.amazon.com]
  [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum