[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Programlama
|-- |-- |+ x yasindayim, baslamak icin cok mu gec?...
Yazar RSS Konu: x yasindayim, baslamak icin cok mu gec? {8916}
Syf: ««/ 11 »»   [ A ]
Genel Yönetici
medal 1k
ID § 13 Jan 2018, 13:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam,

Forumda bir suru kisi sordu bunu gectigimiz senelerde ama sadece forumda degil, genel olarak da cok denk geldigim, cok gordugum bir soruydu.

Hayir, gec degil cevabi cok da inanilir gelmedi sanki pati'ler dahil bir cok insana, haliyle buyrun, 30'undan 60'ina, hayatinin bir doneminde kariyet degisikligi yapmis ve IT'ci olmus 300 kisinin hikayesi.

Yazinin en basindaki Quora link'lerine tiklamasaniz da olur bu arada. Gereksiz olmus o kisim biraz.

[medium.freecodecamp.org]
Üye
medal 1k
ID § 13 Jan 2018, 14:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
32 yaşındayım. 7 yıllık bankacılık süreç denetimlerinden sonra önümüzdeki ay IT Audit'e geçiyorum. Şimdi OSI katmanlarını öğreniyorum.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2018, 14:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
geç olmaz lise mezunu adam bile yapıyosa bişeyi zor değildir.
Üye
ID § 13 Jan 2018, 14:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
napıcanız olm it ci olup asd

verbum sat sapienti est
Üye
ID § 13 Jan 2018, 14:35    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
29 yaşındayım ml üstüne master yapıyorum

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
ID § 13 Jan 2018, 14:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bence de bu sorunun cevabı hayır geç değil. Konu sadece IT/Programlama ile kısıtlı da değil. Hayatta "neredeyse" bir çok şeyi yapmak için geç kalmadınız. O "şeyi" yapmak için yeterince fedakarlık ve sebaat gösterebilirseniz yapamayacağınız şeyler gerçekten çok kısıtlı.

Edindiğim tecrübeler doğrultusunda anladımki yaşın bire bir kısıtlayacağı konular aslında fiziksel güç, hız vs. gerektiren şeyler. Örneğin 40 yaşında daha önce basketbol oynamamış birinin NBA'de oynamak için çalışması çok gerçekçi değil.

Ama aynı kişinin developer olmaya kalkması NBA gibi uç bir örnek değil.

Yalnız bence ülkemizde şöyle bir handikap var ; yaşı 40 olmuş ve back-end development'ı yeni öğrenmiş biri bence ülkemizde pek çok firmaya başvuru yapsa daha koduna bakmadan sadece yaşı yüzünden elenir gibime geliyor.

Özellikle de programlama işleri kopyala-yapıştır yapmadan öğrenilmek isteniyorsa, en güzel öğrenme şekli herhalde bir işyerinde çalışarak görerek canlı canlı projeleri yaşayarak olurdu diye düşünüyorum. Kursa gitmiş, 2-3 ufak proje yapmış 45 yaşındaki bir ağbimizi de daha iyi pişsin diye acaba hangi firma bünyesine katmak ister ülkemizde?

www.zoneesports.com
Yörünge Disi
ID § 13 Jan 2018, 14:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
senko
29 yaşındayım ml üstüne master yapıyorum

28 yaşında kriptoprotokoller üzerine yapıyom ben de, geç değil

Alinti
Fin
geç olmaz lise mezunu adam bile yapıyosa bişeyi zor değildir.

üniversite mezunu olmak çok dolu bi şey değil türkiye'de zaten.

fark ederse kahrolayim
Üye
ID § 13 Jan 2018, 15:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sanırım bu soruyu forumlarda sorduğumda 29 yaşındaydım 32 oldum hala başlayacağım :p ucundan kıyısından tuttum ama iş ve zamansızlık nedeni ile olmuyor ya da bahane oluyor.

freecodecamp'te özellikle plumber bi abi vardı onun hikayesi beni çok gaza getirmişti. Çoluk çocuk aç, plumber olarak iyi kazanamıyor falan sonra freecodecamp üzerinden bitirip iş buluyor. TR de bence zor o iş. yani bitirsem gitsem iki kapı çalsam suratıma kaparlar ya da al olm 2bin lira maaş hadi iş öğren. e yaş 35?

yine de freelance olarak çalışma veya ek gelir yaratma çabasındayım
Üye
ID § 13 Jan 2018, 15:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yaş bir şeyi öğrenmek için engel değil.
Bende C++ öğrenmeye başladım bu yaşımda mesela.
İlk dersler çok kolay ve zorluk gittikçe artıyor. Fakat ya ben bunu anlamadım, ben bu işi yapamayacağım umutsuzluğuna kapılmadım henüz hiç.
Amacım bu yeni skill ile bir işe girebilmek değil zaten. Kendimi geliştirmek becerebilirsem birşeyler başarmak istiyorum sadece.
TW
ID § 13 Jan 2018, 15:45    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
31 yasindayim, 27 yasinda kariyer degisikligine gidip ikinci universiteye girdim. Suan developer olarak calisiyorum, calismaci arkadaslara basarilar dilisdf Gec degil tabiki baslamak icin hic bir zaman.

👀

1 defa güncellendi. Son güncelleme 13/01/2018 15:46 tarihinde Korax tarafindan yapilmistir.
Alan Yetkilisi
ID § 13 Jan 2018, 15:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
evet, gec. herkes kendi isini yapsin, kalabalik yapmayin.
Üye
medal 1k
ID § 13 Jan 2018, 15:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Avantaj ve dezavantajı oluyor işte, daha aklı başında disiplinli oluyor ve üsteki mesaj gibi eleştirilerle uğraşıyorsun vs.

♠ Ace Of Spades ♠
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 13 Jan 2018, 16:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
aquila

ahjasf şundan sonra topiğe de mühür vuraymışsın keşke smiling smiley

thanks, i hate it!
Üye
ID § 13 Jan 2018, 16:30    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
aquila

welcome back beybi
Alan Yetkilisi
ID § 13 Jan 2018, 16:32    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bolum icine geldim sadece, disari tasmam.
Syf: ««/ 11 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum