[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Programlama
|-- |-- |+ Front End'den Python'a Geçiş...
Yazar RSS Konu: Front End'den Python'a Geçiş {2080}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
ID § 08 Jan 2018, 21:08    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Zaten datacamp falan baslamissin ama soyle bir sey Deep Learning For Coders var, ogretim yolu olarak top-down izliyor frameworkler ile direk giriyor. (DP, ML ayni seyler degil ama)

Linear Algebra, Calculus, NN nasil calisir gibi konularda su kanala 3blue1brown bakabilirsin, cidden anlamak icin videolari cok iyi.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 21:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ben kimseye haksız demiyorum zaten, sonuçta geçmiş mesajlarımda bu işe gönül vermek isteyenlerin, gerçekte ne yapmaları gerektiğine dair wotlar döşedim. Ama sonuçta temelden bu işi öğrenmek ciddi özveri istiyor ve benim ilk mesajlardan anladığım, yazanın böyle bir isteği yok (bu bir eleştiri değil bu arada). En nihayetinde parası daha çokmuş diye ML öğrenmek Türkiye şartlarında çok mantıklı değil. Haliyle benimki nabza göre şerbet biraz =)

Edit: Geçmiş yazılarımdan birinin linkini atayım bari de havada kalmasın ilk cümlem: [forum.paticik.com]

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 21:22 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 23:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Parası çokmuş diye değil de gelecek bu yöne doğru evriliyor gibime geliyor ve bu gelecekte yer almam gerekiyormuş gibi hissettim zevkli görünüyor dışarıdan yapmak istediğim şeylermiş gibi duruyordu.

Ama imkansıza yakın veya geleceğimi yok etmeye değmez gibi bir durum varsa yol yakınken dönmek gerekir. Bu yaştan sonra tıp okuyup doktor olucam da diyemiyorum sonuç olarak.

Yazdığım herşey hayaldir, sorumluluk kabul etmiyorum.
Üye
medal 1k
ID § 09 Jan 2018, 00:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Geçmişte, ML üzerine bir kariyer kurmamış olmak tabii ki bu alanda çalışamazsın demek değil; ancak dediğin gibi kariyerinde belli bir yere gelmişsin ve farklı bir alana geçmenin çeşitli zorlukları olacak. Yurtdışı bazlı düşünürsek, bunlardan en temeli de sana iyi para verebilecek ve sana cidden bir şeyler öğretebilecek şirketler; senin yerine bu alanda okumuş kişileri almaya biased olacak olmasıdır. Bu bias'i yıkabilmek için tek şansın mülakatlarda karşı tarafa bilgi kusman olabilir. Onun için de ciddi anlamda matematik, istatistik, olasılık background'u edinmen gerekiyor. Herhangi bir task'te X tipi network çalışır demek herkesin yapabileceği bir şey. Ancak, senin bir tık üste çıkıp X'in çalışabileceğini ama Y şartlarında Z network'ünün de iyi çalışabileceği insight'ına sahip olman gerekir. Oturup emek verirsen yapılamayacak, edilemeyecek şeyler değil. Ama ne kadar vaktini bu işe ayırmak istersin ya da ayırırsın o senin bileceğin iş.

Ancak kariyerini yine de bu alana taşımak istiyorsan ve bunu Türkiye şartlarında değiştireceksen, benim nacizane düşüncem hardcore detaylara girmek yerine basic understanding edindikten sonra, belli başlı algoritmaları/mantıklarını kavraman ve end-to-end bir sistem tasalarlayacak seviyeye gelmen yeterli olacaktır. Sonuçta Türkiye'de ML kapsamlı işlerin %1'i bile research focused değil, kimse senden makalelik iş beklemeyecek kısaca. Haliyle lisans seviyesinde bir eğitim + internet dersleri + tutoriallar + biraz da araştırma heyecanı bu seviyede sana yeterli olacaktır.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 09/01/2018 00:02 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 09 Jan 2018, 04:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ama imkansıza yakın veya geleceğimi yok etmeye değmez gibi bir durum varsa yol yakınken dönmek gerekir. Bu yaştan sonra tıp okuyup doktor olucam da diyemiyorum sonuç olarak.

ML js php html ögrenmek gibi değil, doktorayla iş anca bulursun.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 11 Jan 2018, 12:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Su an isodata labindan ciktim beyin gg
Ml pek insan isi degil hakketen :p

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k
ID § 11 Jan 2018, 14:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu akademik kısmını online olarak halledebileceğim cover edebilecek siteler kurslar arıyorum bakalım. onun dışında datacampe devam

Yazdığım herşey hayaldir, sorumluluk kabul etmiyorum.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 13 Jan 2018, 15:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
tanımasam ya hehe diyip geçicem de yazık etme kendine neyi iyi yapıyosan onu yapmaya devam et bence veya onun kollarına yönel sıkıldıysan sdg
Genel Yönetici
medal 1k
ID § 13 Jan 2018, 16:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Abi birakin denesin adam. Olmazsa olmaz. Ne diye hevesini kirip duruyosunuz?

Hayir bi de belki cok daha akilli adam sizden? Kendinizce zor barsayip haci cok zor yapma deyip duruyosunuz. Bi garipsiniz.
Üye
medal 1k
ID § 13 Jan 2018, 16:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bize zor sana da zor gelir değil olay. Öğrenmek isterse öğrenir; ama bunun için çaba harcaması gerek. Eğer geçmişinde matematiksel background edinmediyse de ML/DL konseptlerini videolardan izleyip öğrenmek de bataklığın tepesine gökdelen dikmekten farklı değil.

En başta da söyledim, eğer amacı gerçekten bundan sonraki kariyerini ML/DL'e kaydırmaksa; bunun için bu alana girmek isteyen kişi, kendini ciddili eğitmesi gerektiği gibi sağda solda akademiye (master/doktora) girmeye de hazırlamalı. Diğer türlü kimse CV'sinde "Coursera'da x dersinin sertifikasını aldım" diyen adamı ML/DL işlerine almıyor (Türkiye'de alırlar tabi de Türkiye'de katıksız odun olsan gene bir tanıdıkla işe girebiliyosun zaten o yüzden yurtdışı kapsamlı konuşuyorum). Sonra da uğraştığında kalıyorsun.

Sorusu olan da sorsun abi; bu işle hardcore uğraşan biriyim en nihayetinde. Bilmiyorum forumda benim kadar bu işin içinde olan var mı (hem yapılan iş, okuduğum okul(lar), hem mülakat yapma, hem de yurt dışı mülakatlara girme)? Ama birinin hevesini kırmak değil amacım. Sadece ulaşmak istediği hedef ile o hedefe ulaşmak için nelerle uğraşması gerektiğini t=0 anında bilsin insanlar.
Üye
medal 1k
ID § 13 Jan 2018, 16:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
monoscope
bu akademik kısmını online olarak halledebileceğim cover edebilecek siteler kurslar arıyorum bakalım. onun dışında datacampe devam

arka arkaya iki mesaj olacak da diğerini editlemeye üşendin (daha önce cevap yazacaktım da makale submit deadline'ım vardı unuttum :d)

Akademik kısmı için online linear algebra/statistics/probability/bayesian/probabilistic graphical models gibi dersler alman lazım. Online olarak ararken bu dersleri ara, yolunu bulursun. Gerekirse kitaplarını falan al, oku sorularını çöz.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 14 Jan 2018, 01:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Tim
Abi birakin denesin adam. Olmazsa olmaz. Ne diye hevesini kirip duruyosunuz?

Hayir bi de belki cok daha akilli adam sizden? Kendinizce zor barsayip haci cok zor yapma deyip duruyosunuz. Bi garipsiniz.

11 yıldır tanıdıgım adam hakkında istediğimi derim sana ne olm
Genel Yönetici
medal 1k
ID § 14 Jan 2018, 03:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Isterse babanin oglu olsun olm. Heves kiriyon. Arkadassan arkadasligini bil sdf
Üye
medal 1k
ID § 14 Jan 2018, 03:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Kendi potansiyelini kisi en iyi kendi bilir. azicik bakin bakalim 3-4 sefer tekrar edin, konunun uzerine gidin. Hala kafanizin almadigini ve yapamayacaginizi dusunuyorsaniz birakirsiniz.

One reads alone, even in another's presence.
Üye
medal 1k
ID § 15 Jan 2018, 19:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
linearalgebra/statistics/probability/bayesian/probabilistic graphical models 

iyide zaten statistic dedigin seyi ogrenirken bodozlama probability ve bayesian ogreniyorsun. ardina da diger pprobably modelleri cok buyuk bir olay degil.

bence bazi seyleri fazlaca abartiyorsunuz ya da belli bir yastan sonra zor geliyor.

gecen sene burada bir cocuk 1 ayda phyton, biraz ml filan ogrenip text summarizer yapti. (google searchleri optimize edip uzun textlerden ne aradigini en uygun sekilde summarize edip koyuyor) simdi japonya da projeye cagirdilar bebeyi direk
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum