[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Programlama
|-- |-- |+ Front End'den Python'a Geçiş...
Yazar RSS Konu: Front End'den Python'a Geçiş {2068}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 15:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Merhaba,

5 senedir aktif bir şekilde front end developerlık yapıyorum ve bir süredir python üzerinden kariyerimi ilerletmek amacıyla eğitim alıyorum.

Özellikle Data Science, ML üzerine gitmek istediğimden dolayı bulabildiğim en süper kaynak olan datacamp'ten yıllık üyelik alıp data science ile python nasıl kullanılır falan bu konuları çalışıyorum fakat iş bazında çok yabancıyım pythona ve sektöre.

Kaggle üyeliği açtım oradaki challengeleri belki gerçekleştirebilirim diye ama işin daha çok başında olduğum için kalem kıpırdatamadım.

Dile biraz daha hakim olduktan sonra Django üzerinden biraz ilerleme sağlayayım diyorum o konuya da yabancı kalmayayım.

Freelance imkanı var mıdır bu işin, cvdeki front end yıllarını pythona çevirsem iyi de bi hikaye uydursam ilerde başvuracağım firmalar yer mi ne dersiniz, çünkü sektöre junior olarak girmek sıkıntı değil de maaşımın şu an kazandığımdan daha az olması baya sıkıntıya sokar finansal açıdan.

Yazdığım herşey hayaldir, sorumluluk kabul etmiyorum.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 15:46 tarihinde monoscope tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 08 Jan 2018, 16:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ml gidicem diyorsun pitonu bırak önce linear algebra, istatislik, olasılık ve multivariable calculus, vector calculus öğren.
üstüne de statical learning çaktın mı, temiz ml biliyor olursun.

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 16:38 tarihinde senko tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 08 Jan 2018, 16:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
freelance bilmiyorum da, master diploması bile zor iş bulduruyor. Çoğu firma doktora şartı arıyor zaten.

Hani çok iyi olursan danışman olarak freelance çalışabilirsin muhtemelen.

Üye
ID § 08 Jan 2018, 16:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
'cok motive degilsen' ve ML ustune kariyer istiyorsan okul sart bence. eger yeterince motive olup internet icerigiyle calisabiliyorsan sahane.

egitim icin yurtdisi daha iyi tabii ama tr'de de boun-koc-sabanci-bilkent-odtu civarinda bil. muh. yuksek lisanslariyla kapatabilirsin acigi.

gerci frontendci olarak calisiyorsan zaten calisirken okul okumak zor olabilir.

ps. birazdan di gelip 'okul lazim degil' diyecek diye editledim =p

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 16:30 tarihinde Lancelion tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 16:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Geçenlerde bir üniversitenin ismiyle data science üzerine bir eğitim buldum haftasonları ders vardı sonradan düşününce internette zibilyon tane sertifika yakalayabileceğim olanak var bu kadar para verilmez diyip vazgeçmiştim.

okul işi geçti benim için ancak işte hafta sonunu kapsayan 3-4 aylık eğitimlere belki katılabilirim. okulun gerekliliğini gerçekten anlamak mümkün değil bu ülkenin kasıntılığı olsa gerek.

çalıştığım yerde boü den mezunum bilmem kaç yıllık developerım diye dolaşan tipler standart üniversitelerin xyz bölümünden mezun alaylı adamlara soru soruyor.

daha çok finans sektörü üzerine yürümeyi düşünüyorum araştırmaktayım çok derin yani hiç böyle roadmap çıkarabileceğim kıvama gelmedim

Genel Yönetici
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 17:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Lancelion

smiling smiley

Okul lazimdir degildir muhabbeti yapmicam da, boyle en bastan anneye anlatir gibi anlatan kaynaklar hemen hic yok bu tip konularda. Gereksinimlerden eksik oldugun varsa patliyosun ya da cok cok yavas ilerliyorsun maalesef.
Üye
ID § 08 Jan 2018, 17:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
web development ile ML farkli diyarlar ama ben sadece senko'nun da dedigi gibi bu konuda okullu olanlarin bi adim ileride oldugunu dusunuyorum. diger yandan sudoku cozer gibi kaggle cozup github commit history'ini yesile boyarsan okul soramazlar tabii ki. eger oyle bir durum olursa freelancing'den ote, remote is dahi bulabilirsin -freelancing biraz tecrube/referanstan sonra olur ancak-

kaynak olarak andrew ng'nin videolarini indirebilirsen ders olarak cok guzeldir.

yuzeysel olarak da - [unsupervisedmethods.com] burada bir suru takip edilecek etc. yer belirtmis eleman, internette gunluk gezintiyi buralara cevirmek heveslendirme acisindan yardimci olabilir.

her bilgisayar konusunda oldugu gibi awesome list de dursun burada [github.com]

bol sans, iyi developera her yerde her zaman ekmek var.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 17:08 tarihinde Lancelion tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 08 Jan 2018, 17:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Tim
Alinti
Lancelion

smiling smiley

Okul lazimdir degildir muhabbeti yapmicam da, boyle en bastan anneye anlatir gibi anlatan kaynaklar hemen hic yok bu tip konularda. Gereksinimlerden eksik oldugun varsa patliyosun ya da cok cok yavas ilerliyorsun maalesef.

yavas yavas geliyor o tür kaynaklar da, ML in sıkıntısı programladan çok statical learning üstüne bir konu. Hani bayes teorimini bilmeden naive bayes'i kullanamiyorsun, adı üstünde zaten sdf
veya gradient descent veya newton optimization bilmeden neural network yapamiyorsun

hani django'ya ortasından allah diyerek dalmak mümkün ama bu konulara ortadan dalınca kaybolup gitmek çok olası, o yüzden çok çok iyi bir matematik ve istatislik altyapisi istiyor.

Ben de herşeyi bıraktım deli gibi statical learning çalışıyorum mesela, diğer türlü yaptığım şeyler hep ezbere olmuş oluyor çünkü.

Genel Yönetici
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 17:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Iste herkese ayni muameleyi cekmemek lazim. Once bi sor bakalim gereksinimler bunlar, var mi sende diye. Yoksa bu lazim dersin, varsa surdan devam dersin.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 18:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
matematiği brilliant üyeliği aldım oradan takip ediyorum ama tabi ml konularında çok detaylı bir kaynak değil sanırım daha çok math statistics falan çalışıyorum

Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 19:30    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Okul okumadan öğrenirsin. Matematik altyapısına da ihtiyacın yok. Ama sonucunda Türkiye'de bu işe eppek yok. Olanlarda da işi bilen adam varsa mülakatlarda öttürür seni. Çünkü mülakatta seninle, okullu adamı ayıran şey işin insight'ını bilmek. Yoksa "ADD MOAR LAYERS" kafasıyla, github'dan kod çakıp iki layer ekleyebilen herkes kendini AI researcherı sanıyor artık. Freelance olarak da yurt içinde iş yapabileceğine ihtimal vermiyorum. Yani freelance iş olarak "x datam var y accuracy istiyorum" şeklinde iş açmazlar zannımca. Hele her şeyin data'ya bağlı olduğu bir alanda freelancer'a data vermem, verenene de iyi gözle bakmam (data önemli, data namus).

ML specifik işlerde bu arada yurtdışında "githubım yemyeşil" kafası işlemiyor. Direk master+çalışma proofu ya da doktora istiyolar. "Ama ben korserada enduruv ing'i dinledim, bu da sertifikası" dedin mi direk red yiyosun.

Ha tabi Türkiye'de her zaman Linkedin'deki zeki varlıkların yolunu takip edebilirsin. Önce çakarsın "DEEP LEARNING RESEARCHER, MSC STUDENT IN SEBASTİYAN ZAYİM ÜNİVERSİTESİ" title'ını. Sonra da içinde yapay zeka keyword'ü olan taharet musluğunu gördüğünde bi like çakarsın. Türkiye'de bu yolla deep learning komünü kuran insanlar var sonuçta =)

Hani biraz hevesini öldürüyormuşum gibi gelebilir; ama gerçekler biraz böyle o yüzden kişisel algılama. Senin durumunda birinin ML öğrenip, bu işten para kazanabilmesinin tek yolu olarak kendi pet projelerini yapıp; bir şekilde onları tutturman olacağını düşünüyorum. Bu tip bir işi de Türkiye'ye özel yapmaman lazım tabi. Sonuçta "allahın verdiği zekayı sen nasıl kodlarsın" diyenlerin ülkesindeyiz =)

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 19:31 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 08 Jan 2018, 20:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
"Matematik altyapısına da ihtiyacın yok" aciklamasi biraz talihsiz olmus.
Üye
ID § 08 Jan 2018, 20:45    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu adamin kanalini takipteyim

olaylari sikmadan, yari mizahi dille anlatmasi imba. bikac gun (ya da hafta diyim sindirebilmek icin sdkfj) ayirip kendime, bastan hepsini izlemek istiyorum.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 20:46 tarihinde reyou tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jan 2018, 20:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
İşin özü, github'ta o kadar c/p yapabileceğin proje var ki, kağıt kalemle matrix çarpamayan insan "Ben videolardan insanları detect edebiliyorum" diye reklamını yapıyor. Sorsan matematiğini bilmez; ama bu eleman bi yerlerde mayışlı meşin lörning işi yapıyor işte =)
Üye
ID § 08 Jan 2018, 20:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
abi senin dedigin, wordpress plugin cakip, webmaster'im diye dolasan tiplere benzemis. o sekil de yaniltici reklam yapanlara sozum yok da, ogrenmek isteyen adama da, "matematik altyapisi lazim degil" demek uygunsuz kacar manasinda soylemistim.

senko'nun ilk postunda dedikleri cok dogru, anladigim kadari ile de kendisi onun uzerine ogrencilik hayatina geri dondu. ben hangi intro to ml makalesine denk gelsem, daha ilk paragraftan calculus, statistics ve probability, programlama olarak da, java/scala, R ve python diye diziyolar.

ozellikle import ettigin kutuphaneleri, kendi dataset'in uzerinde calistirmadan once bi farkindalik yoksa, en fazla deneme yanilma yoluyla kendine spastik bir model ortaya cikarirsin. ama android'e application yapip, kameradan butun kedileri buluyorum diye open source kutuphaneyi oldugu gibi kullanacaksan, ona sozum yok tabi.

neredeyse tek satir kod yazmadan oyun yapmak da mumkun sonuc olarak smiling smiley

2 defa güncellendi. Son güncelleme 08/01/2018 20:59 tarihinde reyou tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum