[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Programlama
|-- |-- |+ MySQL hakkında soru...
Yazar RSS Konu: MySQL hakkında soru {446}
  [ A ]
Üye
ID § 14 Nov 2017, 10:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam,

Bir yerde takıldım kaldım sizlere sorayım dedim. Şimdi helpdesk gibi birşeyler yapmaya çalışıyorum. Herşey iyi güzel hoş ama şöyle bir sorunla cebelleşiyorum;

İlk önce tablo yapılarım şu şekilde;

Helpdesk tablosu;
helpdesk_id  (int [PK - Auto])
helpdesk_title (varchar [70])
helpdesk_description (varchar [160])
helpdesk_text (text)
helpdesk_user (int)
helpdesk_assign (int)
helpdesk_category (int)
helpdesk_create (varchar [mktime])
helpdesk_update (varchar [mktime])
helpdesk_status (int)

users tablosu;
Users tablosu;
user_id (int [PK - Auto])
user_name (varchar [50])
user_email (varchar [50])
user_password (varchar [md5 - 255])
user_group (int)
user_jobtitle (varchar [255])
user_create (varchar [mktime])
user_update (varchar [mktime])
user_status (int)

şimdi ben helpdesk tablosundaki helpdesk_user ile helpdesk_assign 'i users tablosundan ekleticem. Yani helpdesk_user 'e çağrıyı açan kişinin id'sini, helpdesk_assign 'e de çağrıyı üstlenen kişinin id'sini users tablosundan yazdırmam lazım. Yani farklı bir tablodan iki adet isim almam gerek id'ye göre. Bunu geçici olarak el ile yaptım phpmyadmin üzerinden lakin yönetici panelindeki tabloda göstermek için nasıl bir SQL kodu kullanmam gerek? ve SQL'e yazdırırken nasıl bir kod kullanmam gerek?

Teşekkürler şimdiden,

AHAHAHAHAHAHAHA ok.
Üye
ID § 14 Nov 2017, 11:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Mysql ile aynıdır heralde, benim kullandığım benzer bir şey var, doğru anladı isem kendine göre uyarlarsın,

.
Genel Yönetici
medal 1k
ID § 14 Nov 2017, 17:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Cevabi verilmis diye bakmadim da ek bir iki bisey soyleyeyim;

Oturup da SQL dump ya da structure vermek yerine [sqlfiddle.com] kullanabilirsiniz.

Ek olarak adi helpdesk olan tablonun her sutununu helpdesk_ diye prefix'lemek oldukca gereksiz. Hic bir anlami yok.

Bir de iyi kotu bir framework + ORM kullanirsaniz ve relationship'lerin nasil calistigini anlarsaniz bu tip dertlerden kurtulursunuz. Tek yapmaniz gereken alakali model icinde relationship tanimlamak olur.

Donup

helpdesk/tickets belongs to user
user has many helpdesk/tickets

deyip, sonrasinda

$ticket->user

ya da

$user->tickets

diye birinden digerine erisirsiniz kolayca.
  [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum