[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Programlama
|-- |-- |+ Yazılım Geliştirici'nin Türkiye'de Yazılım Geliştirici sayılmaması...
Yazar RSS Konu: Yazılım Geliştirici'nin Türkiye'de Yazılım Geliştirici sayılmaması {2104}
Syf: ««/ 2 »»   [ A ]
di degil
medal 1k medal 5k
ID § 10 Aug 2017, 22:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Mühendislik istemelerinin nedeni genelde devletin teşvik vermesi. Ne mühendisi olduğunun önemi yok o yüzden olsun yeter diyorlar.

Life is too short to remove usb safely.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 10 Aug 2017, 23:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bone topici acip vanishi basmis ya =<
Üye
ID § 10 Aug 2017, 23:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yet another bone topic
Üye
ID § 10 Aug 2017, 23:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
siz yine de üniversite okuyun bence

verbum sat sapienti est
Üye
ID § 12 Aug 2017, 00:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Nosfe
Alinti
Bone
ancak Türkiye'de Yazılım Geliştirici olmak için "Mühendislik fakültesi diploması" şartı aranıyor. iş ilanlarında hep bu tip maddelere rastlıyorum. yani Fizik Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Endüstri Mühendisi felan girebileceği işe, CS-equivalent bir diploma ile başvurulamıyor.

Şu direk yalan yalnız, yazılım geliştirici başlıklı olup da bilgisayarcılar değil fizik ve endüstri mühendisleri başvursun diyen bi tane ilan göstersene. En fazla gömülü yazılım için elektronikçi ararlar o da mantıksız değil zaten.

evet yalan söylüyorum, bunu uydurmak da benim için çok büyük bir ihtiyaçtı.

yav son zamanlarda hangi iş ilanıyla karşılaşsam mühendislik bölümlerini sıraladıklarını ve diğer bölümlerden bahsetmediklerini görüyorum. gelmiş direk yalan diyorsun.

o da demek ki df'nin söylediği olay yüzünden.
Üye
ID § 12 Aug 2017, 00:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
reyou
yet another bone topic

tşk
TW
ID § 12 Aug 2017, 12:29    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Bone

yav son zamanlarda hangi iş ilanıyla karşılaşsam mühendislik bölümlerini sıraladıklarını ve diğer bölümlerden bahsetmediklerini görüyorum. gelmiş direk yalan diyorsun.

Iyide, hemen her ilanda zaten "su da olsun, bu da olsun" diye siraliyolar. Diploma da bunlardan birisi. Yazilim muhendisinin daha önce yaptigi projeler, yetenegi, deneyimi daha önemli. TR'deki sacma bi sirkete denk gelip IK direk elemezse, hangi bölumu yazdiklarinin cok bi önemi yok bence.

👀
Üye
ID § 12 Aug 2017, 12:30    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
hintli pakistanli falansaniz direk aliyolardir yurtdisinda asd

verbum sat sapienti est
TW
ID § 12 Aug 2017, 12:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
her turlusu var dsf

👀
Üye
ID § 12 Aug 2017, 13:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Bone
ben şu mevzuyu anlamıyorum.

...

CS-equivalent bir diploma ile başvurulamıyor.

...

İş ilanları da "Yazılım Geliştirici" başlığına sahip oysa...
ama Yazılım Geliştiriciyi kabul etmiyor.

-basvuruluyor
-ediyor
Üye
medal 1k
ID § 14 Aug 2017, 20:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Bone

Yalan sert olduysa kusura bakma ama söylediğin doğru değil. Son zamanda karşılaştığın ilanlar da ölçüt değil. Yazılım geliştirici başlıklı iş ilanlarının %90'ı bilgisayar mühendisliği veya benzeri bir bölüm der. Gidip fizik mühendisliği falan demez, en fazla herhangi bir mühendislik bölümü der, o tür ilanlarda bile matematik vs de olur diye belirtiler. Yani ortada olmayan bir durumu tartışıyoruz. Karşılaştığın ilanları paylaş bari onun üstünden tartışalım.
Üye
ID § 16 Aug 2017, 23:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
burası türkiye...

nitelikli meslekler mühendis doktor ve memurdan ibaret bir neslin kafasında...

kendi keyfine algına göre değil piyasanın eğilimine göre yapmak gerekiyor okul bölüm kariyer tercihlerini.

mesela böyle bir ortamda yüksek lisansı içerisinde mühendislik kelimesi geçen bir bölümde yapmak avantajlı olacaktır. tezsiz yazılım mühendislikleri falan vardı...

bitirmen şart değil öğrencisi olsan bile algıyı çok değiştiriyor..

bu arada bilgisayar programcılığı diye bir bölüm var 2 yıllık... o bölümler binlerce mezun veriyor ama iş bulamıyorlar. çünkü o adamların başvurması gereken ilanlara 3 kuruş paraya deli gibi mühendis başvuruyor.

30 Ocak 2015 21:27

1 defa güncellendi. Son güncelleme 16/08/2017 23:48 tarihinde elesso tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 2 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum