[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Bilim & Teknik
|-- |-- |+ Yapay zeka gümbür gümbür geliyor...
Yazar RSS Konu: Yapay zeka gümbür gümbür geliyor {5012}
Syf: ««/ 6 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 09 Sep 2017, 09:45    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
bombilo
yazılımcılar icin machine learning uzerine turkce cevirisi de olan tutorialımsı ornekli filan guzel bir site vardi, ne zamandir ariyorum bulamiyorum. sanırsam burada da linklenmisti, var mi hatirlayan?

Türkçe öğrenmeyin şu işi yalvarırım. Sonra ortamlarda evrişimsel sinir ağları dersiniz kimse ne dediğinizi anlamaz. Hatta siz de ne dediğinizi anlamazsanız. Gerekirse sağınızda solunuzda redhouse ingilizce sözlüğünüz olsun; ama gene de İngilizce kaynaklardan öğrenin. Onun haricinde basit machine learning'e giriş hakkında bir kaynak istersen Coursera'da Andrew Ng'in dersiyle başlayabilirsin.

Alinti
Laraken
valla bi senedir bakmıyorum machine learning de training seti vermezsen hehehe diye suratına bakan çeşitli algoritmalardan oluşuyor.

Bu supervised learning'e giriyor. İlgili herhangi bir ML algoritmasına, labellanmış/annotate edilmiş bir dataset verirsen; algoritma, verdiğin datasetin amacına uygun bir şeyler öğrenir. Örneğin, kedi/köpek/at resimleri olan ve her bir resmin hangi hayvana ait olduğu labellanmış bir dataset ile algoritmanı train ettiğini düşünelim. Train edilmiş model, vereceğin herhangi bir resim inputunu sadece bu üç sınıftan biri olacak şekilde sınıflandırmaya çalışır. Gidip ornitorenk resmi de verebilirsin; ama modelin gene de onu kedi/köpek/at sınıflarından birine benzetmeye çalışır.

TLDR; Supervised learning = ne ekersen onu biçersin.


Alinti
Laraken
nabıyo bunlar, kendi ürettiği outputların valid mi değil mi olduğunu anlayıp bi de üstüne daha da mı output üretiyorlar o dataları kullanıp?

Bir önceki paragrafımdaki model aynı zamanda "Discriminative Model"e girmekte. Burada kendi ürettiği outputtan kastın, galiba son zamanlarda baya popüler olan "Generative Model" konuları. Yani bir ML algoritmasının image/text gibi şeyler üretmesi.

Alanı takip ediyorsanız son zamanlarda popüler olan bir algoritma var "Generative Adversarial Networks (GAN)" isimli. Bu algoritmanın temel amacı aslında supervised learning'in en büyük problemini çözmek = labellanmış/annotate edilmiş dataset oluşturmak. Çok fazla detaya girebilirim; ama özet geçmek gerekirse bu algoritmaların da temel amacı artificial data üreterek machine learning'in kanayan yarasına derman olmak.

GAN'larla alakalı baya ilginç makaleler çalışmalar var merak edenler için. Kendi outputlarını üretip, validate etme konusuna gelecek olursak da şu linkten bir algoritmanın nasıl kandırılabileceğini görebilirsiniz =)

3 defa güncellendi. Son güncelleme 09/09/2017 09:50 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 09 Sep 2017, 10:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ahahah iyiymiş ya sondaki.

blood on her skin, dripping with sin, do it again living dead girl
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 09 Sep 2017, 10:24    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
turkce ogrenecegım diye birsey soylemedim zaten, site'nin/guide'ın aklımda turkce cevirisi de var diye kalmıs. anlamak cok zor olmasa gerek.

bnet: bonesoul#2655
steam: raistlinthewiz


1 defa güncellendi. Son güncelleme 09/09/2017 10:25 tarihinde bombilo tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 09 Sep 2017, 10:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Peki.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 18 Sep 2017, 04:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]1.618
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 18 Sep 2017, 09:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Internal model of reality kodlayabiliyorsan do no harm ı da kodlayabilirsin sanırım. Ayrıca o ai vakumda mı çalışıyor, hiç mi müdahale edebilecek karşıt ai yok? Dramatik finiş için abartmış da abartmış.

Malê axê diçe canê xulêm dêse
Ağanın malı gider uşağın canı yanar
Syf: ««/ 6 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum