[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Bilim & Teknik
|-- |-- |+ Tesla Solar...
Yazar RSS Konu: Tesla Solar {2611}
Syf: ««/ 2 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 01 Nov 2016, 15:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
panel teknolojisi saglam gelisiyor her yil ya, bir yandan da depolama falan kasiyorlar.

gene de cati olayi biraz abarti, suan iklime guneslenme saatine yagis miktarina gore vs bile panel tarzi degisiyor uretim tesisleri de. hem fiziki olarak iklimi kaldiracak hem cati olacak az bakim gorecek hem de enerji uretecekantigi biraz ucuk suan ama zaten adamlar genelde 15 sene sonrasini dusunerek konsept uretiyorlar
Üye
medal 1k
ID § 01 Nov 2016, 15:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
bingildak
ülkede yenilenebilir enerjiye yatırım yapan herkesin anasına atladı devlet merak etmeyin. sen yatırım yaparken, risk alırken her şeyi dolarla alıyorsun, enerjiyi senden satın alırken devlet TL bazlı dolar endeksli olarak almıyor. senin gelirin hep sabit kalırken, kurdan sürekli maliyetin ve maintenance costun artıyor. millet söküyor panelleri sokarım yapacağınız işe diyerek.

Öyle değil o iş.

YEKDEM diye bir kanun var. Yenilenebilir enerji santraline teşvik maksadıyla. Adamların megavat başına alacakları ücretler vs. belli.

Daha mayıs ayına kadar bütün yenilenebilir santraller kemiksiz para kazanıyordu. Sistemi dengesizliğe sürüklemiş (elektriğim kesiliyor diyorsunuz ya o) umurlarında olmuyordu. Ne üretiyolardıysa kazanıyolardı. Mayıs ayında da EPDK yok artık öyle kemiksiz kazanmak dengesizlik yapıyorsan ona göre cezanı ödeyeceksin dedi. Şimdi hepsi de ağlıyor "ama biz buna hazır değildik" diye.

Ayrıca çok beklemeyin çatıma panel koyar, kendi yağımda kavrulurum diye. Öyle saçma bir ülkede yaşıyoruz ki çatınıza güneş enerjisiyle ısıtacak x tonluk su deposunu hiç bir izin almadan koyabiliyorsunuz; ama elektrik kullanım amaçlı (sadece kendiniz için) güneş paneli koymaya çalışırsanız mimarlar odasındna, elektrik mühendisleri odasına, belediyedeki çaycıdan mahallenin muhtarına kadar herkese para yedirmek zorundasınız. O yüzden de kimse uğraşmıyor zaten bunlarla. Sonra da sağda solda ağlıyolar allahın kuzeyindeki Almanya nasıl olur da Türkiye'den fazla güneş enerjisinden faydalanıyor diye.

Türkiye'de gene güneş santralleri kurulması çok desteklenmiyor politika olarak. Sebebi de ne kadar dünyada üretim maliyetleri düşse bile bizim gibi tek sanayisi kaportacılık olan 3. dünya ülkeleri anca o güneş panellerinin takıldığı demirleri yapabiliyor. Haliyle paneli dışardan alıp cari açığı azdırmak istemiyolar (muhtarına kadar herkese makam arabası almak azdırmıyormuş gibi). Hatta aynı sebeple kaliteli ithal kömüre vergi koyup, kalitesiz yerli kömüre teşvik vermeye başladık.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 01/11/2016 15:08 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Yörünge Disi
ID § 01 Nov 2016, 15:11    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
nasıl "öyle değil" miş ben anlamadım.

adamlar yatırım yaparken fizibiliteyi dolar 2.6 ken hesapladı, dolar oldu 3.1

satarken birim fiyatı aynı, bütün maliyetler kafadan 20% arttı. zaten karlılığın çok düşük olduğu, yatırımı çıkartmanın 10 yıla yakın olduğu bir sektör.

bizim grubun 4 tane yatırımı vardı panellere, bir tane gerçekleşti. geçen ay söktüler, arsayı satışa çıkarttılar diğerlerini de iptal ettiler bütün arsaları satışa çıkarttılar ankarada. karlılığın olmadığı alana özel sektördeki iş adamı neden yatırım yapıyor pardon? bakanlığa yalvardılar kur anamızı silkiyor diye, damadın umurunda mı?.o][__n_n_|SA[.._༼ つ ◕_◕ ༽つ__
>(________|__|_[hype_aboard]
_/oo OOOOO oo` ooo ooo '


1 defa güncellendi. Son güncelleme 01/11/2016 15:13 tarihinde bingildak tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 01 Nov 2016, 15:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Abi son YEKDEM değişikliğiyle kimsenin sabit geliri yok. Daha doğrusu sabit gelirin gene eskisi gibi; ama işini düzgün yaparsan sabit gelirin üstüne daha fazlasını kazanabiliyorsun. İşini yapamıyorsan da karından gidiyor. O yüzden piyasa diyoruz buna zaten. Survival of the fittest.

Şimdi şirkette çok yazmak istemiyorum yazdıklarım okunur diye de yenilenebilir enerjiciler ciddi anlamda bu piyasada ağlama hakkı olan en son kişiler.
MTG Turnuvası 1.si
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Nov 2016, 15:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Solar panel konmaz ama Tesla konulabilir. Ortamlarda kiremit çatı dersin


Üye
medal 1k
ID § 01 Nov 2016, 15:41    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ha bir siz uyanıksınız devlet vergi almayacak kazanmayacak bu işten üstüne izin verecek? oldu canım burası türkiye
o son model araçlar nasıl alınıyor paşam binicek ki emniyetten yardıracak kızları akasyadan zorludan premium mağazalardan alışveriş yapacak

Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır.
Aziz Nesin
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Nov 2016, 16:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
eski tarz solar paneller cok cingen gorunuyordu, evin seklini semalini bozuyordu, yalniz bu yeni olan enfes gorunuyor. en azindan dogal/retro tarzini koruyor catinin. basariliymis.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Nov 2016, 16:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Şunları hazır çatı diye ithal etseler ya gümrüktekiler anlamaz smiling smiley
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Nov 2016, 17:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
abi aklıma bi fikir geldi. hani evlerde elektrik gece 12 ile sabah 6 arasında daha ucuz ya. eve bi pil taksak, sabah 6 ile gece 12 arasında dolsa, sonra gün içerisinde de pahalı elektrikten değil o pilden beslensek, parasını kaç yılda çıkarır acaba. acil hesaplasın birisi.

Elli lira gönderin--
www.cnr0.org/abimbiliravarmibe
--
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Nov 2016, 18:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Heryerde o tarife yok, bazı yerlerde sabit ücret belirliyorlar. Tabi sabit ücret toplam kullanıma göre katlanıyor saçma şekilde.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 17 Jan 2017, 15:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
meanwhile in Wyoming,

[insideclimatenews.org]

"Did not your mother about m̞̾̂̍͡e͓͉ͤ̕ warn?"
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Jan 2017, 15:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
roket adam
abi aklıma bi fikir geldi. hani evlerde elektrik gece 12 ile sabah 6 arasında daha ucuz ya. eve bi pil taksak, sabah 6 ile gece 12 arasında dolsa, sonra gün içerisinde de pahalı elektrikten değil o pilden beslensek, parasını kaç yılda çıkarır acaba. acil hesaplasın birisi.

ankarada bitane ev var tamamen her şeyi ile sustainable olarak tasarlanmış test amaçlı inşa etmişler.. ismini hatırlayamadım ama yazın evi soğutmak için gece 12-sabah 6 arası buz makinası buz yapıyor bissürü (elektrik kullanarak) ve o buzun içinden geçen hava ile ev soğutuluyor. klima masrafı bu şekilde minimuma iniyordu.

daha biz güneşin ısı gücünü bile adam akıllı kullanamıyoruz. elektrik elde etmek neyimize. En basitinden yapılması gereken, özellikle merkezi ısıtmalı apartmanlarda, kazan sıcaklığını güneş ile 30-40 derecelere falan çıkartıp, sonra doğalgaz kömür ile kazanı ısıtmak.

kışın
30dan 60dereceye ısıtmak varken,
0dan 60 derecelere ısıtmak çok mantıksız.

edik:* evi buldum [www.eseryesilbina.com] anlamadığınız bi nokta varsa sorabilirsiniz.

😎

1 defa güncellendi. Son güncelleme 17/01/2017 15:42 tarihinde KillJoy tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Aug 2018, 23:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
arabistanli tesla?

[www.tesla.com]

"Did not your mother about m̞̾̂̍͡e͓͉ͤ̕ warn?"
Syf: ««/ 2 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum