[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Bilim & Teknik
|-- |-- |+ "Türkiye'de 50 yıldır önemli bilimsel gelişme yok"...
Yazar RSS Konu: "Türkiye'de 50 yıldır önemli bilimsel gelişme yok" {683}
  [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 27 Mar 2006, 16:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bilim konusunda Türkiyenin yerini gösteren hoş bi makale, paylaşmak istedim.

28/2/2006 - Milliyet

"Türkiye'de 50 yıldır önemli bilimsel gelişme yok"

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi Prof. Dr. Özer Bekaroğlu, son 50 yılda Türkiye'de bilimsel alanda önemli bir gelişme yaşanmadığını savundu

28 Şubat 2006 Salı

Prof. Dr. Bekaroğlu, Muğla Üniversitesi Ahmet Altıntaş Salonu'nda düzenlenen "Türkiye'de Bilimin Son 50 Yılı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "Türkiye, bilim ve teknolojik çalışmalarda dünyada 81. sırada yer alıyor" dedi.

Türkiye'de bilime en fazla Mustafa Kemal'in önem verdiğini belirten Prof. Dr. Bekaroğlu, "1933 yılında Nazi Almanyasından kaçan çok sayıda Yahudi bilim adamını Mustafa Kemal ülkemize davet etti. Bu bilim adamlarının katkılarıyla İstanbul Üniversitesi kuruldu. Onların
ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilimsel çalışmalar hız kazandı" diye konuştu.

Türkiye'de bilim ve kültürün yavaş geliştiğini iddia eden Prof. Dr. Bekaroğlu, şöyle devam etti: "Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusumuz 12 milyondu. Bugün 72 milyona ulaştı. Geçen süreçte Türkiye'de bilimsel alanda önemli bir gelişme yok. Türkiye bilim ve teknolojik çalışmalarda dünyada 81. sırada yer alıyor. Önemli olan çok sayıda bilimsel makale yayınlamak değil. Önemli olan bilimsel buluşlar."

"Bilimsel makalelerle birlikte sahtekarlık da arttı"

Prof. Dr. Bekaroğlu, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'nin savaşa girmemesi nedeniyle bilimsel alanda önemli çalışmalar yapma fırsatını kaçırdığını belirterek, şunları kaydetti:

"YÖK son yıllarda akademik çalışmalarda tez şartını kaldırdı ve makale mecburiyeti getirdi. Makale sayısı artış gösterdi. Bu gelişmeyle birlikte bilimde yapılan sahtekarlıklar artış gösterdi. YÖK'ün zorlamasıyla üniversitelerde makale furyası başladı. Bu olay üniversitelerde sahtekarlık olaylarını iyice artırdı."

Bilimde sahtekarlığın sadece Türkiye'de olmadığını, ABD'de yılda 500 akademik sahtekarlık meydana geldiğini söyleyen Prof. Dr. Bekaroğlu, "Özellikle Çin ve Japonya bu tür sahtekarlıklarla mücadele kararı aldı. Bizim ülkemizde ise böyle bir çalışma yok" dedi. Prof.
Dr. Bekaroğlu, "Ayrıca, YÖK'ün üniversitelerde yaptığı rektör seçimlerinin dünyada başka örneği yok. Seçimde aday olan veya rektör seçilen profesörler, oy korkusuyla doğru düzgün akademik çalışma bile yapamıyorlar" diye konuştu.

Bir süre kendisinin de görev yaptığı TÜBİTAK'ın bugüne kadar Türk ve dünya bilimine hiçbir katkısı olmadığını iddia eden Prof. Dr. Bekaroğlu, "Arkanız varsa TÜBİTAK'a başkan olabilirsiniz. Her gelen bakan mutlaka görevdeki başkanı değiştiriyor. Hatta bir başkan bir gezideyken görevinden alındı. Bu şartlar altında TÜBİTAK'tan ne beklenebilir" dedi.

[ Mesaj 27 Mart 2006, Pazartesi - 16:16 tarihinde, Apis tarafından güncellenmiştir ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 27 Mar 2006, 17:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
50 yıl önce ne vardı ki?
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 28 Mar 2006, 08:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
50 yıl once ne vadı bilmiyorumda,daha geriye gidersek,yoğurt var!
  [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum