[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Bilim & Teknik
|-- |-- |+ Bilim Eğitimi...
Yazar RSS Konu: Bilim Eğitimi {2197}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 18 Aug 2005, 21:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Türkiye neden bilimadamı üretemiyor sizce? Burda biras tartışalım isterseniz...

bu konuda konuşmak istiyorum çünkü içimde hep bi ukte olarak kaldı.

ben daha liseye başlarken bilimadamı olmak istiyordum. amacı "bilimadamı" yetiştirmek olan fen lisesine gittim sonra. fakat bana orda dediler ki;
"burası türkiye, yoook ööle"

öss falan geldi sonra. iyi ünivlerin moleküler biyolojilerini falan istedim yetmedi. şimdi işletme okuyacam.

belki daha iyi para kazanacam şimdi fakat bu ülke hevesli bir genci kaybetmedi mi?

ve her sene benim gibi hevesli ve azimli binlerce genci!!!![signature][hline]... that's me in the corner...

edik: noktalama ve bir iki şey

[Bu mesaj turambarturin tarafından 18 Ağustos 2005 21:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 18 Aug 2005, 23:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
azimle olmuyo iste... ya da yeterince azmetmemissin... olacagi varsa olur zaten... cok kaderci oldu, daha uzatmicam bu kismini.

Cirkinkral'in yazisina benzemis bu da.

Bilimadami, oyle oyunlardaki gibi tiklayinca "bilimadami bas biraz" demeyle olusan bi sey degil. basta bu kavrami oturtmak lazim. bilimadami olmak icin mezun olabilecegin dunya uzerinde herhangi bi universite de yok zaten. puanin isletmeye yetmis.. madem meraklisin o kadar, herhangi bi uni'nin fizik bolumune yetmedi mi puanin? bence yetmistir... de sen secmemissindir... zira kimse fizik secmiyo. matematik secmiyo. secse bile sonrasinda bu bolumlerde ilerlemeyi tercih etmiyo cunku para derdi ortaya cikiyo. haliyle insanlar gidip para kazanacaklari isleri yapiyolar. demekki bi ulkede bilimadami olmasi icin o ulke insanlarini yarin korkusuyla, ac kalma psikolojisiyle yonetmemek gerekiyomus. ben size sooliyim, 1984 olup cikacaz en sonunda.

neyse girgir bi yana, senin bilimadami olmak isteyip fizik kimya ya da matematik secmeyip isletme secmen kendi kendini kaybetmen...[signature][hline]Tulahr
Üye
medal 1k
ID § 18 Aug 2005, 23:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Kendi yeraltı kaynaklarınının kullanılmasına izin verilmeyen bir ülkede bu tür şeyler normal değilmi ?[signature][hline]Can't Remember Anything Can't Tell If this Is True or Dream Deep down Inside I Feel to Scream...
Yörünge Disi
ID § 18 Aug 2005, 23:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ben mesela fizik mühendisi olmak çok istiyordum/istiyorum. Ama malesef türkiyede çalışabileceğin gi sektör yok. Şuan yurtdışında okumayı düşünüyorum. Çünkü burda okuyup orda iş ararsam yabancı dil yetersizliği olacak. Yurt dışında da iş bulma olasılığı cidden çok yüksek (fizik mühendisi olarak.) Çünkü şirketlerin araştırma ve geliştirme merkezleri var ve bunun için ciddi miktarda ödenek ayırıyolar. Benim hep hayalim olmuştur böyle araştırma yapan bi yerde iş bulmak.

Ee kimya matematik biyoloji zayıf fiziği 100 olan birinden ne beklenir??[signature][hline]Name: CaNNi
Class: KaşarHood
Clan: Costa
Server: Beramus
I Dont like This Game But This Game Like Me ^^
CaNNiBaL_CoRpSe >>>> Kısaca CaNNi winking smiley
Üye
ID § 19 Aug 2005, 02:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Türkiyede biliminsanı yetişmemesinin sebebi kafalara işlenen herkesin köşe dönmesi, doktor veya mühendis olması gerektiği inancıdır. Üniversitede kalıp 800YTL ile nasıl geçineceğim diyenler, bilim için fedakarlıkta bulunmayan insanlar biliminsanı olamazlar. Biliminsanlığı paraya bakmaz. Bkz ünlü biliminsanlarının hayat hikayeleri...

Tabi kitap, makale gibi en temel kaynakları bile akademisyenlerine sunamayan devletin de büyük ayıbı var bu işte. Bu devlet politikasıyla anca bu kadar maalesef.
Üye
ID § 19 Aug 2005, 03:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bazı şeyler kafa ister. Moleküler biyoloji okuyup devam edip gayet adli tıpta çalışabilirdin. Sen hiç bir kaşifin mesleğinin kaşiflik olduğunu duydun mu?[signature][hline]Every Living Creature Dies Alone
-Ben kendim-
Üye
medal 1k
ID § 20 Aug 2005, 22:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
tamam diploma bilimadamı üretmez ancak şu içinde bulunduğumuz çağda diplomasız bilimadamı var mı allah aşkına?

hiç mi fizik bölümü yok demişsiniz... ancak şu da var ki ben fizige tiksinme derecesinde kılım. biyo tübisi fln da olmuştum okulda. biyoloji hocamızı (kulakları çınlasın şimdi antalya fen de) parmağımda oynatırdım. sürrat biyolji seti yastığımın bi yanında yaşamın temel kuralları diğer yanımda dururdu. ama olmadı işte. eğer iyi bir biyoloji bölümü çok iyi bi fizik gerekiyorsa bu benim suçum mu? zaten fizik kimyada iyi olsa öss de moleküler biyo yazardım. ama olmadı işte. ben fizik yüzünden ikinci dönem eşitağırlık kastım. sonuçta da işletmeye yerleştirildim.

bu düzen böyle sürdükçe, bilimadamlığı "tamamen" insanların kişisel azmine bırakıldığı sürece; ne bir yerlere yükselebiliriz ne de beyin göçünü engelliyebiliriz... ben bunu bilir bunu söölerim[signature][hline]... that's me in the corner...

[Bu mesaj turambarturin tarafından 20 Ağustos 2005 22:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Üye
medal 1k
ID § 21 Aug 2005, 23:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Olan olmus-Burası türkiye-Düzen böyle vs vs vs gibi kavramları silmedikce birşeyler olmaz Bunu düzeltmekte bizlerin elinde ama biz dediğim kitlenin % 90 nıda Napabilicenki Böyle gelmiş böyle gidicek düşüncesi ile ilerlemekte buda vahim sen ben yapmazsa kim yapıcak bu ülkede biz yasıyorsak kesinlikle bişiler demeye hakkımız var vede yapabiliriz Bulunduğun seviyeden yola cık zaten o bir şekilde elbet ulaşması gereken yere gider .[signature][hline]MeLiKeJiK.!!
Üye
ID § 23 Aug 2005, 17:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bilim insani yaratmakta egitim süreci cok önemli. türkiyede egitime ayrilan pay sadece %1... artik siz düsünün
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 23 Aug 2005, 19:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yalniz, bilimadamligi insanlarin kisisel azmine birakilmazsa, ortada ben bilimadamiyim dusunuyorum diye dolasan binlerce para yiyici suluk yasiyo olur.

su an bizim bilimadamina pek bi ihtiyacimiz yok. bizim yakalamamiz gereken nokta belli, onumuzde. yeni bi seyler kesfetmemize de gerek yok, ki su anki kaynaklar yeterli. o noktaya gelindiginde, ilerisi icin belki bu sekilde destek verilir ama su an degil.[signature][hline]Tulahr
Üye
ID § 24 Aug 2005, 16:10    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
@Riglous
Bilim adamı sence yeterlı sayıdamı Türkiye'de???Kesınlıkle değil
bunun en buyuk sebebı beyın gocu.Sora matematık fızık kımya gıbı bolumlerı bıtırenler napıyo bılımsel calısmalarmı yapıyo kendı dallarıyla ılgılı..hayır ögretmen oluyolar. Bilimsel arastırma genel olarak Tübitak catısı altında yapılıyor Türkiyede ki bu bence cok YETERSİZ.
Yeni seyler niye kesfetmıyoruz pardon?Teknolojık olarak herzaman dısa bagımlı kalıyoruz zaten bu da bıt turk vatandası olarak benım cok sınırıme gıdıyo acıkcası....Yavas yavas bır seyler ın degısmesı lazım
Herseyden once bılıme ve dolayısıyla bılım adamına verılen deger artmalı ulkemızde......[signature][hline]Eğer sen kendi kaderini cizebilecek kadar güçlü değilsen başkaları senin kaderini cizecektir ve sen buna karşı gelemeyeksin......
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 24 Aug 2005, 21:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
"Bilim adamı yetişyitrmiyor" çok yanlış bir tanımlama. Türkiye'de bilim adamı elbette yetişiyor ve bir çok yerde ve bir çok alanda dünyayla yarışacak düzeyde yetenekli ve bilgili insanlar bunlar.

Problem yetişmekte değil, bu insanlara koşabilecekleri bir kulvar verememekten kaynaklanıyor. Bilim üzerine uğraşmak isteyen bir insana çalışma olanağı vermediğiniz taktirde o kişi koyun sürüsündeki yerine yerleşir elbette.[signature][hline]ICQ#: 1957744 MSN Messenger: [email protected]ek$i:topluignebasi
WoW:Narcosis[Burning Legion] | Shab[Warsong] | Prion[Skullcrusher][/small]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 25 Aug 2005, 00:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti

Phrexian, 24 Ağustos 2005 16:10 tarihinde demiş ki:
@Riglous
Bilim adamı sence yeterlı sayıdamı Türkiye'de???Kesınlıkle değil
bunun en buyuk sebebı beyın gocu.Sora matematık fızık kımya gıbı bolumlerı bıtırenler napıyo bılımsel calısmalarmı yapıyo kendı dallarıyla ılgılı..hayır ögretmen oluyolar. Bilimsel arastırma genel olarak Tübitak catısı altında yapılıyor Türkiyede ki bu bence cok YETERSİZ.
Yeni seyler niye kesfetmıyoruz pardon?Teknolojık olarak herzaman dısa bagımlı kalıyoruz zaten bu da bıt turk vatandası olarak benım cok sınırıme gıdıyo acıkcası....Yavas yavas bır seyler ın degısmesı lazım
Herseyden once bılıme ve dolayısıyla bılım adamına verılen deger artmalı ulkemızde......
nolucak bilimadamlari uber bi sey kesfedecek turkiye bi anda cosacak mi? yok boyle bi sey.
mevcut bilimadamlarina saglanan kaynaklar yetmezken, yeni insanlarin gelmesi sence ne kadar dogru? evet yavas yavas bi seylerin degismesi lazim ama bu issiz ordusunu cogaltmakla baslamaz. belli noktalari yakalaman gerekir, yasam standardi, guvenlik, sosyal guvenlik, saglik ve ekonomi alanlarinda. bu alanlarda sen dusuk kaldigin surece bilimadamlari yurtdisina giderler. zaten yurtdisina gidilmesinin sebepleri bu. yani beyin gocu "turkiyede bilimadami yetismiyo" diye ortaya cikmadi...
bilimsel arastirmalarin artmasi gerek demek kolay, buna saglanacak kaynagi bulmak asil zor olan. zaten 18% duzeyinde vergi veriyo insanlar (bilmiyorum sen vergi verecek yastamisin ama), nolsun, bilimsel arastirma yapilacak diye 25% mi versinler? ilk mesajima geri donuyo olay yine; senin insanlara sagladigin olanaklar onemli. turkiye su durumda mevcut potansiyeli kullanamiyosa, yeni issiz ordusu yetismemeli. kaldiki bilimadami oyle evinde oturup deneyler yapilarak da olunmuyo. gelecege donusu fazlacana izletmisler hepimize. sirketler universitelere arastirma konusu veriyolar ve bunun karsisinda parayla sonucunu satin aliyolar. kisacasi universitede arastirma yapan profesorler bizim bilimadami dedigimiz insanlar. (gel gor ki bu insanlara isimize gelmediginde kufur de ediyoruz yerden yere de vuruyoruz (YOK).) ya da sirketler kendi bunyelerinde arge (arastirma gelistirme) bolumu kurup burada arastirma yaptiriyolar belli konular uzerinde. bu gun turkiye'de arge isine onem veren holding'lerin sayisi belli zaten. fizik matematik gibi bolumlerden mezun olan insanlarin sayilari da belli. birbirini rahat karsiliyo zaten bu oranlar, hatta mezun olup acikta kalan da cok...

hmmm neymis o zaman, sirketlerin universitelere proje vermesi gerekiyomus ya da kendi bunyelerinde ar-ge bolumu acmalari gerekiyomus. peki bunu yapabilmesi icin sirketin "ticaret" sirketliginden cikip bi seyler ureten sirket olmasi gerekmiyo mu? bi seyler uretmek... bunu yapan cok az sirket vardir cunku bu buyuk risktir. uretilen mal tutmazsa battigiyla kalir holdingler. hmm demekki o zaman holdinglere bir sekilde guvence verilmesi gerekiyo. peki bunu kim yapacak? devlet mi? guldurmeyin beni. halk mi? halk daha ne istedigini, ne oldugunu bilmiyo.

sen soyle simdi, bu ulkeye gercekten bilimadami gerekiyo mu gerekmiyo mu?[signature][hline]Tulahr
Üye
ID § 25 Aug 2005, 09:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
@Riglous:nolucak bilimadamlari uber bi sey kesfedecek turkiye bi anda cosacak mi? yok boyle bi sey.

Cok yanlıs bır dusunce!Yapılan her bılımsel arastırma bılıme katkı demektır.Ha bu arastırmalar kesıf meydana getırırmı o ayrı mesele.
Türkiye yi costurması gerekmıyo zaten nası bır bılımsel arastırma o ulkeyı costurabılırki?[signature][hline]Eğer sen kendi kaderini cizebilecek kadar güçlü değilsen başkaları senin kaderini cizecektir ve sen buna karşı gelemeyeksin......
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 25 Aug 2005, 18:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
üretiyor ancak hepsi yurt dışına kaçıyor[signature][hline]Her sabah yolunu gözlerim ,
Buğdayların arasındaki yeşil okyanusları görebilmek ,
Kır çiçeklerinin kokusunu duyabilmek ,
Beni sevdiğini hayal edebilmek için...
Geyyik
[Bu imza zgrw tarafından 18 January 2004 17:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum