[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Bilim & Teknik
|-- |-- |+ Yer cekim kanunu degisti...
Yazar RSS Konu: Yer cekim kanunu degisti {1798}
Syf: ««/ 2 »»   [ A ]
TW
medal 1k medal 5k
ID § 25 Aug 2005, 19:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Heh loL smiling smiley
Site fake çıktı hocam tongue sticking out smiley[signature][hline]tiryakinim,tiryakinim
pollyanna, 20 Ağustos 2005 16:55 tarihinde demiş ki:
EVET HER BALONLU FAKE DEGİLDİR.LÜTFEN HEM BALONUM HİC OLMAMISTI BENİM İLK DEFA BURDA OLDU BALONUM COK SAOLUN COK MUTLUYUM NE DESEM BOŞ YANİ.
Üye
medal 1k
ID § 26 Aug 2005, 18:11    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ne ne yercekimi kanuınumu değişti az durun ya ZUhsa


ayrıca link kanunu cok guzel acıklıyor saolasın smiling smiley
[signature][hline]Nightwish Power

go2hell
will be a jeolog


[Bu mesaj go2hell tarafından 26 Ağustos 2005 18:15 tarihinde değiştirilmiştir]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 28 Aug 2005, 15:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
lisede bazi seyleri gecistirerek anlatirlar; uni'ye gidip bi kac seyin dogrusunu oorenince insan gaz oluyo hemen[signature][hline]Tulahr
Üye
medal 1k
ID § 28 Aug 2005, 17:39    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu arkadaş fazla gaz olup yanlış link falan da vermiş.
Üye
ID § 28 Aug 2005, 21:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Aşaıda yazdıklarımı gramer hataları falan için tekrar okuycaktım ben bile üşendim, hiç okumaya uğraşamayacaklara şöyle özetliyim: Einstein'ın yerçekimi teorisi büyük ihtimalle ana hatlarıyla aynı kalır, büyük bir değişiklik olcaksa bile yakın zamanda olmaz.

Newtonun yerçekimi kanunu her cismin evrendeki tüm diğer cisimlere bir şekilde bağılı olduğunu ve herhangi küçük bir hareketin anında evreneki tüm diğer cisimleri gerektiği şekilde etkileyeceğini söyler. Bu teoirinin geçersiz olduğu 1916 yılında Einstein tarafından yayınlanan General Relativity theorisinde açığa çıkartılmıştır. Einsteina göre evren 4 boyutludur ve her cisim evreni 4. boyuta doğru büker(bu bükülme anında olmaz, ancak bükülme içindeki cisimleri hemen etkiler ki bunda bir sorun yok). Boşlukta hareketli bir cisim bir doğru üzerinde ilerlemek ister, boyutların bükülmüş olması bu doğrunun dışarıdan bakan birine (mesela bize) eğik görünmesine sebep olur. Çok büyük kütlelerde(mesela bir yıldızın kütlesinde) doğrunun eğimi o kadar muazzamdır ki hareketli bir cisimin(bu ışıkta olabilir tabi) rotası bükülerek, eğimin merkezinden (yani örnekteki yıldızın içinden) geçer, rota ordan geçebilirde cisim geçemeyebilir tabi. Yada hızı, çekim merkezine olan mesafesine uygun olan bi cisim (örneğin dünya) çekim merkezinden mesafesine koruyarak, dışardan bir etki olmadığı sürece, sürekli dönecektir.

Bunu yazmamın nedeni Newton'ın teorisi işlev dışı bırakıldığında, yerçekiminin arkasındaki mantık değişmişti ancak Newton'ın teorisi matematiksel olarak hala işe yarıodu. Kısaca "olamaz yerçekimi teorisi deişti aylardır boşuna mı salata yiodum" gibi bir paniğe gerek yok.

Ayrıca yakın zamanda uzaya yollanan uydular hala relativiteyi doğrulayacak sonuçları uzaydan toplayıp bize gönderiyolar. Newton, teorisinde yerçekiminin anında etki göstermesine ışıktan hızlı, hatta anında bir tür etkileşimin var olduğunu iddia ederek çözüm bulmuştu. Işıktan hızlı hiç bir şey gidemeyeceği için bu çok büyük bir açıktı (zaten einstein ilk ışık hızında hiç bişi gidemeyini ispatlayınca, newtonın hatasını gördü). Einstein'ın teorisinde bu kadar büyük açıklar hiç bir zaman olmadı, bi kaç küçük yanlış bulundu ve değiştirildi tabi ama çok büyük ihtimalle, şu anki yerçekimi teorisi ana hatlarıyla değişmez (değişirse daha ilginç olur tabi ama çok ümitlenmeyin derim)[signature][hline]Sacré Bleu!
Üye
ID § 28 Aug 2005, 21:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
azuuheueh yarildim yaa... grinning smiley[signature][hline]What we do in life echoes in eternity
Revenge is a dish best served cold
Yörünge Disi
ID § 29 Aug 2005, 00:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
keske degisse de soyle bi kurtulsak yer cekiminden. kaldirin sunu rafa : (([signature][hline]agostos 2005
Üye
medal 1k
ID § 29 Aug 2005, 01:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Off gecenin bu saati ben uyumaya üseniyorum nasıl gidicem diye düşünüyorum yatağa fizikcilere ALLAH yardım etsin[signature][hline]Mandoo, 23 Ağustos 2005 16:29 tarihinde demiş ki:
bir trip vardır ya..ulan berber acaba değdiriyormu diye kıllanır insan bir an...
Syf: ««/ 2 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum