[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Bilim & Teknik
|-- |-- |+ Ozon tabakasındaki "Delik"...
Yazar RSS Konu: Ozon tabakasındaki "Delik" {3146}
Syf: ««/ 4 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 04 Jul 2005, 23:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
1985 yılında ozon tabakasının delindiği haberi tüm dünyada şok etkisi yaratmıştı. O zamandan beride bu olay çağımızın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ozon dünya atmosferinde bulunan ve güneşten gelen morötesi ışınımın bell dalgaboylarını emen bir doğal gaz. Ozon molekülleri (o3) oksijen moleküllerinin (o2) morötesi ışınımı emerek iki oksijen atamuna ayrılması sonucu oluşur. Bu atomlar öteki oksijen molekülleriyle birleşerek ozon molekülünu oluşturur.

Stratosferdeki ozon , güneşten gelen zararı ışınımı büyük ölçüde emen koruyucu bir tabaka oluşturur. Canlılar icin ölümcül etkiye sahip Ultraviyole-c (UV-c) ışınımının tümünü UV-B ışınımınsa büyük ölçüde süzer. Bu nedenle yaşam açısından vazgeçilmez bir önem taşır. Ozon tabakasının delinmesi anlamıında olan ozon moleküllerinin sayısında azalma sonucu UV-B ışınımının yer yüzeyine ulaşmasına nedne oluyor. UV-B cilt kanseri , katarakt , bağışıklık sistemi zayıflığı vb.. saglık sorunlarının artmasına , tarımda verimliliğin azalması hayvanların okyanus ekosistemlerinin zarar görmesine ve plastik ürünlerinin kolay bozunmasına yol açıyor.


Endüstriyel etkinliklerde evlerimizin buzdolaplarında yalıtıcı köpükler ve çözücüler gibi ürünlerde kullanılan kloroflorokarbon gazları kullanıldıktan sonra atmosferin üst kısımlarına göç ederler. Havadan daha agır oldukları icin süreç hava akımıyla gercekleşir.. Kloroflorokarbonlar morötesi ışınımı emerek parçalanır ve ozonla tepkimeye girerler. Ortaya cıkan zincirleme tepkimeler sonucu her bir klor atomu strotosferdeki yaşam boyunca 100.000 ozon molekülüyle birleşip parçalanmasına neden olur.
Ozon tabakasının durumunu belirlemek amacıyla yapılan ilk ölçümlere 1980 yılında başlandı. Ozon tabakasının antartika üzerindeki bölümünün o zamandan bu yana sürekli olarak zayıfladıgı görüldü. Öyle ki bugun bu zayıflama ozon deliği olarak adlandırılıyor. Ozon tabakasıyla ilgili sorunun en olumsuz olarak antartikada yaşamasının nedenleri atmosferin burada aşırı soğuk olması ve kutuplara özgü stratosfer bulutları.
1990'lı yılların basında stratosferdeki ozon tabakası inceldiği bölümünün altına denk gelen kara parçası 20 milyon kilometre kare cıktı. Ozamandan bu yana 20-29 milyon kilometrekare arasında değişiyor. (29 milyon k.metre kareye eylül 2000 de ulaştı.) Antartikadan başka bir bölgede ozon deliği bulunmasada ozon tabakasının kuzey kutbunun üzerine denk gelen bölümünün %30 oranında inceldiği biliniyor. İnceleme Avrupayla yükseklerdeki enlemler arasında %5-30 arasında değişiklik gösteriyor.


1985 yılında bir çok ülke 11 yıl süren araştırmaların ışıgında ozon tabakasını korumayı amaçlıyan ilk uluslararası anlaşmaya imza attılar. 1987 yılında imzalanana Montreal protokolü bu anlaşmayı imzalayan bütün ülkelerin ozon tabakasına zarar veren maddelerin üretimini aşamalı olarak sona erdirmelerini garanti altına alıyor. Bu çabalara bağlı olarak , Bilimadamları atmosfgerdeki ozon tabakasına zarar veren maddelerin 2020-2050 yılları arasında geriliyerek 1979 yılı düzeyine düşeceğini hesaplıyorlar. Bu düşüşün atmosferdeki doğal süreçlerin ozon tabakasındaki incelmeyi tamir etmesine olanak tanıyacağı düşünülüyor. Ancak bu gerçekleşene kadar yeryüzüne ulaşan morötesi ışınım miktarı fazla olacak...Temmuz -Bilim Teknik[signature][hline]go2hell
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 04 Jul 2005, 23:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
içine ettik valla dünyanın.
İşin kötüsü insanlarımız bu bilim teknik yazılarını bilinçlenmeden çok, kız tavlarken kafede oturup ciddi muhabbet konusu olarak açıyor.[signature][hline]kedi
Üye
ID § 04 Jul 2005, 23:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Uff Amerika hala Kyoto bilmemnesini imzalamıo sinir oluyorum.Adamlar dünyanın bitarafına koydu resmen hala pişkin pişkin "İnsanlar işsiz kalır imzalamıycaz" filan diyolar...
Yörünge Disi
ID § 04 Jul 2005, 23:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sürün parfümleri deodorantları torunlarımız sokağa çıkmayan embsillerden ibaret olana kadar[signature][hline]shinsetsu desu..
Üye
ID § 04 Jul 2005, 23:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti

Ancak bu gerçekleşene kadar yeryüzüne ulaşan morötesi ışınım miktarı fazla olacak...
o zamana kadar insanlık nasıl bir tehlike altında olucak acaba bunu düşünmüşlermidir. Ben morötesi ışın geçirmeyen bir evde tıkılı kalmak istemiyorum...[signature][hline]Penthesilea 10 Kasım 2004 11:53 tarihinde demiş ki: İbret olsun diye sallandıracan senin gibileri. Ah 4. Murat aah, erken gittin.
Lexius 02 Temmuz 2005 22:33 tarihinde demiş ki: bu adam dağları deler o şeyle grinning smiley
Üye
medal 1k
ID § 04 Jul 2005, 23:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
hala bilinçsizce davranırsak basımıza yıkılıcak dünya haberimiz yok..[signature][hline]go2hell
Üye
ID § 04 Jul 2005, 23:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti

Chemical, 04 Temmuz 2005 23:18 tarihinde demiş ki:
içine ettik valla dünyanın.
İşin kötüsü insanlarımız bu bilim teknik yazılarını bilinçlenmeden çok, kız tavlarken kafede oturup ciddi muhabbet konusu olarak açıyor.

kaç tane bilinçli insan zaten birşeyi yeri geldiğinde cidden lazım olduğunda kullanmak için öğreniyor ki?
tabi aslında kız tavlamak, insanların arkandan "aaa ne çok şey biliyor abi adam" demeleri de çok lazım olan şeyler, moda böyle trend bu, öğrenmek öğrendiğini göstermek ama kullanmak değil...[signature][hline]sabır,yüzünü ekşitmeden acıyı yudumlamaktır...
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 04 Jul 2005, 23:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Konu üstüne eğilen şair bi vatandaşımız..[signature][hline]King Kong gelsede dans etse..
Nostalji Mp3 : [url=http://www.pexu.com/mp3/Tanita Tikaram - Twist In My Sobriety.mp3]Tanita Tikaram - Twist In My Sobriety[/url] | [small]arşiv[/small][url=http://www.pexu.com/mp3/Dr Alban - No Coke.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/Daft Punk - Around The World.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/Shaggy - Boombastic.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/Manfre Man-Do wah.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/60s-70s- Juice Newton - Just Call Me Angel of the Morning.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/Snow - Informer.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/MFO- Ali Desidero.mp3]*[/url][url=http://www.pexu.com/mp3/Suzanne Vega - Luka.mp3]*[/url]
Üye
ID § 04 Jul 2005, 23:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti

MartinLGore, 04 Temmuz 2005 23:28 tarihinde demiş ki:
Konu üstüne eğilen şair bi vatandaşımız..
Uehuaeh güzelmiş yaw beğendim..[signature][hline]Penthesilea 10 Kasım 2004 11:53 tarihinde demiş ki: İbret olsun diye sallandıracan senin gibileri. Ah 4. Murat aah, erken gittin.
Lexius 02 Temmuz 2005 22:33 tarihinde demiş ki: bu adam dağları deler o şeyle grinning smiley
Üye
medal 1k
ID § 04 Jul 2005, 23:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ozondaki her bir molekülün azalması binlerce kisinin ölümü diyede nitenlendirebiliriz. COk tehlikeli . Ama uluslar olarak bilinçsizsiz. Hatta emperyalizm peşindeyiz. Dogal bole olması.

Sen doğayı ellersen oda senden cezasını alır.
Ekosistemi dengeye oturtmak zorunda.[signature][hline]go2hell
Üye
medal 1k
ID § 05 Jul 2005, 00:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
*bilim bolumunu arar*[signature][hline]go2hell
Üye
medal 1k
ID § 05 Jul 2005, 00:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Her konu için ayrı bölüm olayı artık kayışını kopardı.Bu gidişle paticik büyük baş hayvan besiciliği ile ilgilenenlerinde takıldığı bir platform haline gelecek..
Üye
medal 1k
ID § 05 Jul 2005, 00:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti

Twilight, 05 Temmuz 2005 00:28 tarihinde demiş ki:
Her konu için ayrı bölüm olayı artık kayışını kopardı.Bu gidişle paticik büyük baş hayvan besiciliği ile ilgilenenlerinde takıldığı bir platform haline gelecek..


Bilimden bahsediyoruz.[signature][hline]go2hell
Genel Yönetici
medal 1k medal 5k medal 10k


ID § 05 Jul 2005, 01:24    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu deliğin yol açtığı şeyler çok büyük ve ciddi olmalı. amerika'nın sular altında kalması, 3. nesil dünya ülkeleri vb.[signature][hline]| ===> orc_lord <=== | leverne vistas! |
|Buddy/Old|Buddy Webpage|Pati Pet|KTB için..|
Yörünge Disi
ID § 05 Jul 2005, 01:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bana pembe ötesi gelio.[signature][hline]The Rushing
Syf: ««/ 4 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum