[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Oyunlar / Oyun Fotoromanları
|-- |-- |+ Avanti Italia! - Victoria II ItaliAAR...
Yazar RSS Konu: Avanti Italia! - Victoria II ItaliAAR {7695}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Yörünge Disi
ID § 09 Feb 2011, 21:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
1836
Oyuna Two Sicilies ile başladım.

İlk yıllar ülkemize dünyada ki ünlü filozofları ve sanatçıları toplamaya başladık. Şehirlerimizde büyük opera salonları ve tiyatro salonları inşa ettik. Artık bizim yazarlarımızda dünyada ki önemli meseleler hakkında tüm milletlerin ilgisini çekecek yazılar yazıyorlardı. Giderek prestijimiz dünyanın gözünde artıyordu ve artık bir Great Power olarak görülüyorduk.

Bu sırada Fransız yayılmacılığına karşılıkta ordumuz ile hemen güneyimizde ki Tunus'u işgal ettik ve daha sonrada ihlak ederek topraklarımıza kattık.Artan prestijimiz sayesinde İtalyan yarımadasındaki diğer uluslarıda etki alanımıza almaya başladık yavaş yavaş.Uzun yıllar boyunca diplomatik gayretlerle prestijimizi kullanarak, adil ve güçlü devletimiz barışçıl yollarla bir bir tüm İtalyan devletlerini etkisi altına alıyordu...Ve sonunda bayrağımız altında birleşen İtalyan devletleri bir birlik haline girerek yüce ulusumuzu ITALYA'yı kurdu.Bu sırada artık eskisi kadar güçlü olmayan Avrupa'nın hasta adamı Osmanlı İmparatorluğu ise Italya'nın yükselen gücünün karşısında diğer aç Avrupalı devletlere karşı dayanabileceğine dair bir umut görmüştü ve İtalya'nın müttefiki olmuştu. Osmanlı ve Yunanistan İtalya'nın etki alanında ki ülkelerdi artık ve Akdeniz'de güçlü bir birlik oluşmuştu böylece...

Tarih 1869'u gösteriyordu artık ve Avusturya'da beklenmeyen bir gelişme yaşanmıştı. Ülkedeki Macarlar sonunda ayaklanmış ve devlette hak talep etmişlerdi. Avusturya çaresizce bu isteklere boyun eğmişti ve artık yeni devlet Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak kendine yeni bir bayrak seçmişti...Avusturya-Macarisyan'dan İtalya'nın hakkı olan toprakları almak için yakında savaş açacağını herkes artık biliyordu. Ve Osmanlı'da eski gücüne kavuşabilmek ve Viyana kuşatmalarının intikamını alabilmek için tabii ki birliklerinin lideri olan İtalya'nın yanında savaşta yer alacaktı... *Yakında*
Yörünge Disi
ID § 09 Feb 2011, 23:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
1869Amerikan İç Savaşı sonlarına yaklaşıyordu ve Büyük Britanya'da eski kolonisinden biraz daha toprak almaya karar vermişti, New England almak için ABD ile savaşıyordu.

Rusya ise Asya'da ki gücünü arttırmak için Çin'den toprak kapmaya çalışıyordu.

Büyük Britanya ve İspanya ile olan müttefikliğim Fransa'yı bana karşı saldırmaktan alıkoyuyordu ve Avusturya-Macaristan'da aynı şekilde bir savaş anında Osmanlı ile de uğraşacağından bana savaş açmaya korkuyordu.

Böylece 1877 yılına kadar İtalya rahat bir şekilde ekonomisini geliştirdi, yeni onlarca fabrika açıldı, anayurdun etrafını dört baştan demir ağlar ile ördü ve ordusunu güçlendirdi. Sonrasında İtalya İran'a savaş açtı ve İtalyan Orduları Akdenizi aşarak madenleri bol İran topraklarına demokrasi ve barış getirmek için yola çıktılar.

Savaşın galibi elbette ki Osmanlıdan da destek alan İtalya'ydı. Böylece İtalyan İran kolonisi kuruldu.İtalya Fransa'ya karşı İspanya ile müttefikti ve İsviçre'yi de etki alanına almıştı. Avusturya Macaristan'a karşı ise Osmanlı ve Yunanistan'ı etki alanı altına almıştı. İleride İtalyan İran kolonisini genişletmek içinde şimdiden Afganistan etki altına alınmış ve gelecekteki savaşlarda daha az İtalyan daha çok müttefik askeri ölmesinin adımları atılmıştı. the finger smiley78 yılında da koloni genişletildi ve İran'dan daha fazla toprak alındı.Arap yarım adasında ortadaki yeşilimsi topraklar Rusya'ya ait benimle aynı renk karışmasın.

1880 yılında İtalya sömürgecilik yarışında geri kalmaya başladığını farketti ve hemen zaten darmadağın olan Arap Yarımadasında ki Oman'a savaş açtı. Oman'ın Somali yakınlarında toprakları vardı ve İtalya bu toprakları ele geçirdi. Böylece Italyan Afrika kurulmuş oldu.


Kahraman İtalyan Askerleri Afrika'da...


Üye
medal 1k
ID § 10 Feb 2011, 23:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
oo güzelmiş devamini bekliyorum.Victoria 1 i baya oynadim ama 2 ye daha kısmet olmadi smiling smiley
Yörünge Disi
ID § 11 Feb 2011, 20:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
(Bu arada bi ara Avusturya-Macaristan'dan Venedik'i falan almışım yukarda gözüküyor eski oyunun ssleri olduğu için tam hatırlayamadım grinning smiley)1881'e girerken ülkenin hali böyle.

1887'e kadar ordumuza önem veriyoruz ve yüce İtalyan devletine yakışır bir ordu kurmaya çalışıyoruz. İşte 1887 yılında Avusturya Macaristan sınırında ki askerlerimiz...

Veee derken SAVAŞ!

1893 yılının ekim ayında Fransa İtalya'ya savaş ilan etti. Fransızların amacı Savoie bölgesini ele geçirmekti.Savaşta İtalya'nın yanında İsviçre, Osmanlı İmparatorluğu, Yunanistan, Afganistan, İsveç ve Portekiz'de vardı.

Italya ve müttefikleri hemen ordularını hazırladılar ve Fransız işgaline karşı direnişe geçtiler.Fransız Orduları Kuzey Afrika'da rahatça Tunus'a girmişlerdi.Fransızlar Somali'de de İtalyan kolonilerine saldırmışlardı. Bu arada koloniyi genişlettiğimi görüyorsunuz.Ama Avrupa'da işler farklıydı. Alp Dağlarında İsviçre ordularının beklenmedik zaferleriyle birlikte zayıflayan Fransız kuvvetleri İtalyan ordularının da beklenmedik ilerleyişi ile tamamen etkisini yitirmişti. Ve bir İtalyan ordusunun Fransız kuvvetlerini yararak Paris'e ilerlemesi ile paniğe kapılan Fransız hükümeti Statüko'ya dönmek için barış anlaşması ile İtalyanların önünde diz çökmek zorunda kaldı.

Savaşın sona ermesi ile İtalyan orduları iki düşman komşununda sınırlarında yerlerini almışlardı ve ülkelerini dış tehditlerden korumak için hazır bekliyorlardı.1896 yılında genişletilmiş olan İtalyan İran'ını görüyorsunuz.1897 yılında Kıbrıs Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etti. Eski Osmanlı topraklarında ve böyle önemli bir bölgede düşman bir ülkenin donanmasının bulunmasını istemeyen İtalya hemen Kıbrısı etki alanına aldı ve müttefiği oldu.1902 yılında işte İtalya'nın İran ve Afrika kolonileri...Ama İtalyanların aklında hala Avusturya Macaristan'dan Dalmaçya Kıyılarını anavatana katmak vardı...
Yörünge Disi
ID § 20 Feb 2011, 01:30    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
olm takmadınız aarımı küstüm sdfsdfsd
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 20 Feb 2011, 01:32    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
güzel de, ingiltereyi arkana aldıktan sonra herşey yapılır sdflksj

ehircik
Yörünge Disi
ID § 17 Mar 2011, 01:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ben olsam rusya + amerika alırım ortalığı dağıtırım az gelirse çinide alır tam yaparım.

spikeballsları yuttururum size ona göre!
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 17 Mar 2011, 01:37    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
gogo devam
Üye
medal 1k
ID § 17 Mar 2011, 20:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Miyaw1
ben olsam rusya + amerika alırım ortalığı dağıtırım az gelirse çinide alır tam yaparım.

bunların hepsi aynı ittifakta birleşiyosa oynama zaten o oyunu

@braveheart
Yörünge Disi
ID § 28 Jun 2011, 20:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
negzel akıyormuşum lan canım çekti devam etsem mi
Yörünge Disi
ID § 27 Jul 2011, 21:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Onlar bunu hep yapıyor!

15 Şubat 1907'de Yunanistan iflas ettiğini açıkladı, ülkenin yönetimini anarkoliberaller elegeçirdi ve tüm anlaşmaları iptal edildi. Bunun üzerine Italya'ya olan borçlarından dolayı casus belli kazandım ve alın terimizi toplamak için Yunanistan'a doğru sefere çıktık grinning smiley

Savaşın sonunda, borçlar temin edildi, Osmanlı'ya ege adaları bırakıldı, Mora yarım adası Iyonya Adaları'na bırakıldı ve Yunanistan'a o ortadaki küçük topraklar bırakıldı.Bu sırada genişleyen Afrika Kolonisi


1909 yılına gelindi ve savaş çanları çalmaya başlamıştı. Italyan birlikleri Avusturya-Macaristan sınırına yığıldı. Havada kan kokusu vardı.


Ve çok geçmeden beklenen oldu. Avusturya-Macaristan, Italya'ya bir önceki savaşta kaybettiği toprakları geri almak için savaş açtı.Kuzeybatı'da İsviçre ve Bavyara, Doğusunda Osmanlı ve İyonya Adaları, daha da doğudan gelen gönüllü İranlı ve Afgan askerler ile yanıbaşında ki koca İtalya'ya savaş açmak ile asrın gerzekliğini yapmış olan Avusturya çok geçmeden eline aldı ve toprak geri almak bir yana Dalmaçya Kıyılarınıda İtalya'ya bırakmak zorunda kaldı.


İtalyanlar Viyana kapılarında...İşte savaş sonrası Dalmaçya'dan çekilen Osmanlı birlikleri


Bir daha ki update'de nasıl üst üste girilen büyük savaşlar ve hüsran sonrası, Prusya'nın da baskılarıyla Avusturya-Macaristan'ın dağıldığını göreceğiz.
Üye
medal 1k
ID § 28 Jul 2011, 00:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Vay süper olmuş.Yunan esprisi güzel smiling smiley
Yörünge Disi
ID § 28 Jul 2011, 14:41    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
torrentini bulamadım şu oyunun yav.

lets kick "emek hırsızı keita" out of football.
Yörünge Disi
ID § 28 Jul 2011, 15:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
satın al emek hırsızı mısın
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 28 Jul 2011, 15:24    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
vicky 2 de baya kötü bu arada ekleyeyim
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum