[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Donanım & Yazılım
|-- |-- |+ Masaüstü Oyun Bilgisayarı...
Yazar RSS Konu: Masaüstü Oyun Bilgisayarı {1458}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
ID § 16 Mar 2017, 11:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
HDD ihtiyacım da yok. Eski kasadakileri takarım. Şimdi 1060 ile 1070 arasında kaldım. Aralarında 1k kadar bir fark var ama %40 civarı da performans artışı.

İşte kaçındığım noktaya düştüm şimdi. Şunu mu alsam bunu mu alsam tedirginliği. 90'ların sonlarında PC World dergisinin yarısı seri reklam sayfalarıydı. Sabah akşam hayali bilgisayarlar toplardım. O ara almışım herhalde hevesimi bu işlerden.

Oyun için laptop almam hayatta. Onların "taşınabilir" olduğuna inanmıyorum.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 16/03/2017 11:18 tarihinde boztu tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 16 Mar 2017, 11:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Abi 1080p oynayacaksan 1070 biraz overkill gibi sanki. 1060 daha uygun, ama soyle bir sorun var, 2-3 sene sonra 1060 geri kalabilir ve SLI ozelligi olmadigindan ikinci bir 1060 takip kurtulamazsin da bu durumdan.

Eger oyun uzerine bir bilgisayar ise bence

CPU: 6600k veya 7600k (OC olmayacaksa 6600 veya 7600), sadece oyun performansi icin 6700 veya 7700e gerek yok sanki
GPU: RX 480 8gb hatta bunun XFX GTR versiyonunu al bana sorarsan. 1060 ile yakin performans veriyor, yeni nesil oyunlarda daha iyi performans bile verebiliyor. Ustune bir de crossfire ile ikileyebiliyorsun.
Motherboard: OC yapmayacaksan ucuzlarindan al birtane kurtul cok da kasma, sadece crossfire yapacaksan o ozelligi var mi diye bak
Ram: Patlat bi 16 gb 2*8gb olarak
SSDni unutma en az bi 240 uzeri olsun

Herhalde piyasadaki tum oyunlari ultra 1080pde oynarsin fena olmayan bir fps ile
Üye
ID § 16 Mar 2017, 11:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
cicibeybe
GPU: RX 480 8gb hatta bunun XFX GTR versiyonunu al bana sorarsan. 1060 ile yakin performans veriyor, yeni nesil oyunlarda daha iyi performans bile verebiliyor. Ustune bir de crossfire ile ikileyebiliyorsun.

480 ve 1060 aşağı yukarı aynı para. Benchmark sitelerinde de aynı performansı gösteriyor. Özellikle AMD seçmenin bir nedeni var mı yoksa tüm olay "XFX GTR" versiyonunda mı?
Üye
medal 1k
ID § 16 Mar 2017, 11:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Abi yukarida da soyledigim gibi 1060in SLI ozelligi yok. Simdi 3 sene sonrasina gidelim, diyelim ki artik yeni nesil oyunlari iyi kosullarda oynayamiyorsun. Yapabilecegin sey ne 1060in varken, satip veya cope atip yerine yeni cikan kartlardan birini almak zorundasin. RX 480inin avantaji su, crossfire imkani var. Haliyle 3 sene sonra, fiyati da dusmus olacagindan iyice, bir tane ucuza rx 480 daha kapatacaksin. 2 RX 480 yeni nesil oyunlarda neredeyse GTX 1070in ustune cikiyor hatta 1080e falan yaklasan bir performans veriyor (oyunun crossfire ozelligini desteklemesiyle ilgili de bir yandan).

Haliyle bu durum bilgisayarini daha bir future proof yapiyor.
Üye
medal 1k
ID § 16 Mar 2017, 11:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
XFX GTR versiyonu da RX 480in isi sorununu cozuyor yanlis hatirlamiyorsam. O yuzden o versiyonu soyledim.
Üye
medal 1k
ID § 16 Mar 2017, 11:43    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
boztu

Peki bir cahil soru daha sorayım. Bu yeni işlemcilerin kutusundan fan da çıkıyor mu?

Örneğin INTEL Core i5-7500 Kaby Lake 3.40GHz

K serisinden fan çıkmıyor. örneğin i5 6500 alırsa stock intel fanı cıkıyor kutudan ama 6500k alırsan fan cıkmıyor. "K" serisini oc yapmak için kullandığı için herkes kendi fanını alsın diye düşünülmüş.

"geçen benim piç kılıcıyla neclaya bi hasar vermişim.."
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 16 Mar 2017, 11:45    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
drlanbn
İnternette bir cevap arıyorsan soru sormak yerine yanlış bir cevap yaz.

Ramler oyun performansinda cok farketmez diye ucuzunu sectim. Pek anlamam zaten kasadan. Aydınlatma icin sagol Bright

RAM'ler CCX'ler arası iletişimde kullanılıyor Ryzen mimarisinde, belli bir hız altında ölçülebilir yavaşlık yaratıyor oyunlarda.

Ama gene benzer şekilde Ryzen'in memory controller'ı da bir miktar sıkıntılı olduğu için şu ara sadece single rank Samsung B-die'lar hariç diğer RAM'lerle baya uyumsuz.

Samsung B-die single rank ne demek onu da açıklayalım. Samsung B-die piyasadaki en üst seviye kitler demek. 3200Mhz C14-C15'ler mesela.
Single rank de tek taraflı demek, yani maksimum 2x8 olacak kapasite. 2x16'larda da sorun çıkıyor mesela. Bir de tabi anakarttan anakarta RAM uyumluluğunda sorun var. ASUS X370 Prime ve bütün ASUS AM4 soket anaklartlar baya sıkıntılı mesela an itibariyle, Gigabyte Gaming3 B350 ve Gaming5 X370 daha uyumlu.

Gene 2x16 kitler de uyumsuzluk yaratıyor memory controllerla.

Şurada B350 Gaming3 için QVL var, inceleyebilirsiniz.

G.Skill Flare X serisi var mesela Ryzen'e uyumlu diye pazarlıyorlar, gene onlar da B-die'dır.

6 defa güncellendi. Son güncelleme 16/03/2017 11:59 tarihinde Bright tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 16 Mar 2017, 12:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
AMD Ryzen 7 1700 falan demişsin önceki sayfada , oyun için i5 7600k yapıştır gitsin daha iyisine gerek yok.Artan parayı da ssd , ram'e harca.
Üye
ID § 16 Mar 2017, 12:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Bright
Alinti
drlanbn
İnternette bir cevap arıyorsan soru sormak yerine yanlış bir cevap yaz.

Ramler oyun performansinda cok farketmez diye ucuzunu sectim. Pek anlamam zaten kasadan. Aydınlatma icin sagol Bright

RAM'ler CCX'ler arası iletişimde kullanılıyor Ryzen mimarisinde, belli bir hız altında ölçülebilir yavaşlık yaratıyor oyunlarda.

Ama gene benzer şekilde Ryzen'in memory controller'ı da bir miktar sıkıntılı olduğu için şu ara sadece single rank Samsung B-die'lar hariç diğer RAM'lerle baya uyumsuz.

Samsung B-die single rank ne demek onu da açıklayalım. Samsung B-die piyasadaki en üst seviye kitler demek. 3200Mhz C14-C15'ler mesela.
Single rank de tek taraflı demek, yani maksimum 2x8 olacak kapasite. 2x16'larda da sorun çıkıyor mesela. Bir de tabi anakarttan anakarta RAM uyumluluğunda sorun var. ASUS X370 Prime ve bütün ASUS AM4 soket anaklartlar baya sıkıntılı mesela an itibariyle, Gigabyte Gaming3 B350 ve Gaming5 X370 daha uyumlu.

Gene 2x16 kitler de uyumsuzluk yaratıyor memory controllerla.

Şurada B350 Gaming3 için QVL var, inceleyebilirsiniz.

G.Skill Flare X serisi var mesela Ryzen'e uyumlu diye pazarlıyorlar, gene onlar da B-die'dır.
Bu sıkıntı intel tarafinda yok sanirim. Sirf ucuz diye amd sectim. Aslinda İntel tarafinda uyum problemi olmamasi aradaki farka değer gibi geliyor
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 16 Mar 2017, 12:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Dark_Soul
AMD Ryzen 7 1700 falan demişsin önceki sayfada , oyun için i5 7600k yapıştır gitsin daha iyisine gerek yok.Artan parayı da ssd , ram'e harca.

Pek para artmıyor ya, cooler alman gerekiyor 7600k aldığında mesela, anakart fiyatlandırması da birbirine yakın.

Intel'in işlemciler 7. jenerasyon i5-i7, Ryzen 1. jenerasyon. Uyum konusunda daha kötü ve şu an satın almak sorunlarıyla mücadele etmek demek. Tabi f/p ve geleceğe yönelik olarak çok daha iyi.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 16 Mar 2017, 20:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Abi kasa topluyacaksanız hepsiburada da %18 kdv indirmi var tüm pc parçalarında yarın akşama kadar mutlaka bakın.

Tabi ben dünyanın en şanssız insanı oldugum için toplamış bulundum.

patipatipatipatipatipatipatipatipatipatipati

1 defa güncellendi. Son güncelleme 16/03/2017 20:10 tarihinde totemic tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum