[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Tech / Donanım & Yazılım
|-- |-- |+ 10 bit vidyo (Hi10P) izleme rehberi (know-how) - v2...
Yazar RSS Konu: 10 bit vidyo (Hi10P) izleme rehberi (know-how) - v2 {7721}
Syf: ««/ 6 »»   [ A ]
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Sep 2012, 17:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
UYARI: Aşağıdakiler bence, bence, bilgisayarınızda mümkün olan en iyi kaliteyi verecektir ama iyi bir işlemci (Core 2 Duo en aşağı) ve iyi bir ekran kartı ( DirectX 11 desteği ile gelmesi lazım en aşağı, GT 4xx ya da HD5xxx ve sonrası işte) gerekli. Anime için en ideal setup bu ayrıca diyebilirim.

The Avengers'ın 10-bit'lik BluRay ripini gördüm geçen, rehberi tazeleyeyim dedim. Değişiklikler var, eski rehberdeki linkler eskidi, daha iyi yöntemler öğrendim, falan filan...

Haali ya da ötekiler yerine LAV kullanın dememin nedeni LAV'ın oynatım işindeki en ileri nokta olması şu anda. Daha iyisi yok bence. K-lite, CCCP gibi şeyler yerine kendi ellerinizle kurmanız daima daha iyidir bence ayrıca. Son olarak bu rehber bilgisayar için, HDMI kullanında ayrı bir setup gerekiyor. En altta HDMI kuruluşunu yazdım.

Bu kadar uğraşmaya ne gerek var diyebilirsiniz, isterseniz uğraşmayın yani; en iyi kalitede ses ve görüntü olsun diyorsanız ama hayatınızdan bir 15 dakika ayırın, sonra yeni hard ya da soft formata kadar kullanın.

İlk önce tüm MPC-HC, CCCP, ffdshow, madVR, Haali, K-lite, CoreAVC'yi filan silin. Tabula rasa'yım ben diye dolaşsın bilgisayarınız.

Sonra şunların hepsini x86 olarak indirin. Tekrar söylüyorum, 32 bit indireceksiniz.

Media Player Classic - Home Cinema: [mpc-hc.sourceforge.net]

Lav Filters'ın sitesine girip (burada: [forum.doom9.org] ) 32-bit zip versiyonu indirin ve uygun bir yere açın. Program Files (x86) klasörüne girip orada Playback diye bir klasör yaratmayı ve bu programların hepsini oraya koymayı tercih ediyorum ben.

madVR: Buradan indirip bir yere açın (Playback klasörümüze mesela).

ReClock: Bu ses için önemli, kaliteyi arttırdığı gibi ses/görüntü uyumunu da mükemmelleştiriyor. Buradan indireceksiniz: [forum.slysoft.com]

Şimdi hepsi indiyse ilk önce Media Player Classic - Home Cinema'yı kurun. Sonra LAVFilters ve madVR klasörlerine girip install*.bat dosyalarını yönetici haklarıyla çalıştırın. LAVFilters'da üç tane var, madVR'de bir tane.

MPC-HC'yi açın şimdi. Üstün sağ duyunuzu kullanarak malum yerden Internal Filters'ı bulun. Tüm tikleri kaldırın. Hepsini. Hepsini! Playback bölümünde Auto-load subtitles'ı açın. Subtitles'da Allow animation when buffering açık olsun, Round up to power of two kapalı olsun, Sub pictures to buffer 3 olsun ve çözünürlüklerden Desktop'u şeçin. Output'da madVR'yi şeçin. External Filters'da LAV Splitter, LAV Audio ve Video Decoder'ları ekleyin şeçili olarak.

LAV'ın ayarlarına geçelim şimdi. External Filters sayfasından eklenmiş filtrenin üzerine çift tıklayın. LAV Splitter'da tek yapmanız gereken Subtitle Selection'ı Advanced yapmanız ve kullanmak istediğiniz dile göre şunu yazmanız: eng:eng|f;eng:off;*:eng. LAV Video'da Multi-Threading bölümünde kaç çekirdeğiniz varsa ya da kullanmak istiyorsanız onu seçin, Hardware Decoder bölümünde ise ekran kartınıza uygun olanı seçin. AMD ise DXVA2 (native), ötekiler isimlerinden belli zaten. LAV Audio'da önemli olan Mixing bölümü, orayı doğru ayarlamazsanız ReClock çalışmayacaktır. Mixing'e girin ve Don't mix Stereo sources'u seçin, sonra da Output Speaker Configuration'da ne kullanıyorsanız onu seçin işte.

Şimdi rastgele bir vidyo açın. Notification'da madVR iconu çıkacak, ona sağ tıklayıp settings'e girin. Baştan başlayarak: Devices'da önce doğru type'ı şeçin sonra properties'e girip PC Levels ve 8-bit or higher şeçin, calibration control'u da disable edin, gamma'yı açın ve zevkinize ya da odanızdaki ışığa göre bir pure power curve değeri atayın (2.20-2.40 arası); Processing'de her şeyi kapatın; Scaling herşeye göre değişiyor, zevkinize de bağlı en çok ama, deneme yanılma yöntemini uygulayacaksınız, bilmiyorsanız şu iyidir: downscaling için Lanczos 4-tap ve upscaling için SoftCubic 60; Rendering altında: General Settings'de fullscreen exclusive açık olmasın.

MPC-HC'nin öteki ayarlarına bir göz geçirin kapatmadan önce, iyi şeyler var. Şimdi programı kapatın ve ReClock'u yükleyin.

ReClock a/v sync ve ses kalitesi için dediğim gibi. Uzun uzun analtmaktansa ekran görüntüleri koyuyorum, çok şey değişmeli burada:
Bunlar normal ayarlar. Sampling rate'de en yüksek ne varsa onu seçin, Formatta eğer 32-bit seçerek ne yaptığınızı bilmiyorsanız böyle dursun. Sonra random vidyonuzu açın yine. Ses geliyorsa her şey tamam demek. ReClock'ın bir de tray iconu var, ses kısık filan geldiğinde oradaki sound compressor'u kulllanabilirsiniz. Çok kaliteli kendisi, ffdshow'un ya da MPC'nin normalize filtresinden daha iyi sonuç veriyor.

Eğer HDMI ile kullanmak istiyorsanız LAV Audio sayfasını tekrar açın ve Bitstreaming altındaki her şeyi seçin. Mixing'i de yeni setup için güncelleyin tabii. Sonra ReClock ayarlarını açın ve oradan Use AC-3 Encoding'i seçin ve Set matching speaker configuration'ı kapatın. Bu kadar.

Sorun çıkarsa yazın burada, yardım edebilirim ya da etmeyebilirim o anki durumuma göre.

Magic: The Gathering Online = GERGE

1 defa güncellendi. Son güncelleme 05/09/2012 18:07 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 06 Sep 2012, 09:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Unutmuşum yazmayı. ReClock çalışır durumdayken bilgisayarda başla bir programdan ses alamazsınız. Tüm kontrolü ve ses sistemini eline alıyor program.

Üye
ID § 06 Sep 2012, 09:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
o ne abi windows 95 gibi?

kahvedekiler ınının dedi.
Yörünge Disi
ID § 06 Sep 2012, 10:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
naftalinlidir beki?
kafama N düştü
ID § 06 Sep 2012, 10:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ben o eli kirarim.
TW
ID § 06 Sep 2012, 10:38    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam,

Panel TV kalibsayonu da gerekli oldu artık. Forumca gerekli donanımı para toplayıp alalımbence smiling smiley

HD5xxx kart bakmaya gider...

Saygılar.
Üye
medal 1k
ID § 06 Sep 2012, 10:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
potplayer kullanıyorum gömülü codec falan vardı herhangi bir sorun görmedim daha.
ekleme: bazı resimler vardı böyle daha canlı görüntü için şunları yapın tarzı öyle şeylerde içeriyorsa deneyim bir bunları.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 06/09/2012 10:54 tarihinde Borastus tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 06 Sep 2012, 10:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Şöyle bir fark oluyor Hi10P olmayan, normal vidyoda, bu olay yani sadece 10-bit için değil, her zaman sağlam görüntü veriyor. Bu alttaki eski ayrıca, kendini daha da bir geliştirdi LAV o günden bu güne. madVR aynı gibi ama.

Alinti
Fortuna
Şuan sadece anime fansubberlar encode ediyor. Normalde bütün source material 8 bit ama 8 bit source u 10 bit ile encode etmek bile çok farkediyor. Şuan bazı anime fansub grupları 10 bit ile encode ediyor, ileride Dimension, Immerse falan da 10bit ile çalışırlarsa TV dizileri vb. de 10bit olur. Tamamen encoderın yapıp yapmamasına kalmış birşey.

Edit: Şuan House House s8e01'i karşılaştırdım madvr vs ffdshow olarak, FFDhow'unkinde bariz bir grilik var , screenshotlar malesef aynı boyda değil (MadVR'yi printscreen ile, ffshowu capture frame ile aldım çünkü) ama pek bir etkisi yok bunun.

FFDShow

MadVR

Mesela DVDRip bir dizi ya da filmi upscale ederken neredeyse Netflix gibi yerlerdeki profesyonel upscale kalitesini de veriyor.

3 defa güncellendi. Son güncelleme 06/09/2012 11:44 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 06 Sep 2012, 19:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu arada "bunlarla uğraşmak istemiyorum" diyenler k-lite mega codec kursun. lav da madvr da birlikte geliyor, en güncel mpc-hc geliyor ve codec pack tüm her şeyi otomatik kuruyor, sizin bir-iki ufak tweak dışında hiç bir şeyle uğraşmanıza bile gerek kalmıyor.

ha, "internet cafe çocuğuyum ben, anlamam öyle 10bit video, bsplayer kurarım ne varsa izlerim" kişileri umursamıyacaktır 10-bit miymiş camrip miymiş, o ayrı mesele.
TW
ID § 07 Sep 2012, 08:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam,

Ben DOS çocuğuyum ama çok karışık geldi bana tongue sticking out smiley

win/ x64 için de bunlar uygulanabiliyor mu?

Saygılar.
TW
ID § 07 Sep 2012, 08:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
64 bit benim Windows'da. Programları 32-bit indir sadece, yeter.

TW
ID § 07 Sep 2012, 09:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam,

VLC yalan yani sad smiley Bunca okuduğum şeyden onu anlıyorum.

Saygılar.
TW
ID § 07 Sep 2012, 11:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yalan değil aslında, her şeyi oynatıyor. Ama çok generic. Ekran kartları ve işlemciler çok gelişti, bunu özellikle rendering ve upscale olayında kullanabiliriz ama kullanmıyoruz. Birinci nedeni her bilgisayarın (mesela işlemcisi iyi olsa bile on-board Intel GPU ile gelenler, netbooklar...) bunu yapacak güce sahip olmaması, ikincisi de farklı kişilere ait şeyler yüklemek gerektiğinden VLC gibi all-in-one şeylerin bunu sunamaması. K-Lite Mega gibi şeyler var ama şu spoilera bak bir:

Üstelik benim için en önemli şeylerden biri olan ReClock gelmiyor K-Lite ya da CCCP gibi şeylerle birlikte. ReClock dediğim gibi ses kalitesini gerçekten çok iyi yapıyor ve a/v sycn sorununu tamamen çözüyor. Sorun yok diyebilirsiniz ama ReClock'u kullanmadan sorun olduğunu bile anlamıyor olabilirsiniz. İlk kurduğumda garip gelmişti bana, fark edilmeyen a/v sync sorunları var, ses ile görüntü arasında milisaniyelik farklar. Şunun gibi:

Yani olay aslında elimizin altındaki internet, multimedia, ofis gibi işler için aşırı güçlü (2006'da aldığım notebook ile alınalı bir yıl olmayan notebook'umun internet gezme, VLC, Flash, Microsoft Office performansları neredeyse aynı yani) makineler var ve bu gücü kullanmıyoruz. Benim dediğim yöntemler kullanıyor ama. O dedğim SoftCubic upscaling filtresi mesela 60'da kullanıldığında LCD ekranlarımızda düşük çözünürlüklü vidyoyu düşük çözünürlüklü CRT'de oynatmışız gibi görüntü veriyor tam ekran yaptığımızda. Güç yiyor tabii bu. ReClock ayrıca işlemci harcıyor. madVR'nin rendering ve scaling'i hem CPU hem GPU harcıyor. HD olarak render edilmiş (VLC yapmaz bunu) altyazılar bile benim sistemdeki CPU ve GPU harcıyor.

Elinizin altında güçlü makine var, kullanın diyorum yani. MPlayer ya da VLC kötü demiyorum, işlerini yapıyorlar; ama olabilecek her şeyi vermiyorlar.

Anlatabilmişimdir umarım.

TW
ID § 07 Sep 2012, 11:32    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam,

*Tam gac HD65xx serisi kart aramaya başlar!*

HTPC için önerebileceğin bir kart var mı? Çok pahalı bir şey olmasın mümkünse.

Saygılar.
TW
ID § 07 Sep 2012, 11:39    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Masaüstü donanımından anlamıyorum ben, dizüstü kullandım hep. HD6500 serisinin hepsi fazlasıyla yeterli olur ama. Bilinen bir marka alsan olur sanırım, bilmiyorum.

HD5470 kullanıyorum ben şu anda mesela. Ama Mobility yani, Acer'ın büyük ihtimalle, ayrı markası yok.

2 defa güncellendi. Son güncelleme 07/09/2012 11:40 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 6 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum