[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / MMO Genel
|-- |-- |+ MMO Gaming...
Yazar RSS Konu: MMO Gaming {8522}
Syf: ««/ 7 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 08 Mar 2016, 11:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

WoW'un MMO kitlesini, mentaliteyi nasıl şekillendirdiği anlatan harika bi video. bilgisayar oyunlarında pc gaming başlığı var. MMO'lar içinde olsun dedim. MMO pazarı bitmiş, holy trinity konsepti olsun olmasın tarzı tartışmalar buradan yürüsün.

give a man a fish and you'll feed him for a day
teach a man to google and he'll stop bothering you with stupid questions all the time

Üye
ID § 08 Mar 2016, 12:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Kimsenin daha önce gitmediği bi adayı keşfedeyim benim olsun kafasının mmoda tutmayacağını anlamak lazım. Sandbox openworld yapacaksan da guild bazlı yapacaksın işte. Shadowbane diğer eksik yanlarına rağmen çok iyi oyundu o açıdan, kalelerin bi anlamı vardı falan. Ama öğrencilik hariç mmo keyifle oynanmıyor ya, ben günün 7-8 saati falan oynayıp herşeyi yapamazsam rahat edemiyorum.

Götüyle inatlaşan donuna sıçar.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Mar 2016, 13:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
güzel videoymuş.

O kadar aynı şeyi yeniden pişirip önümüze serdiler ki oyuncularda da nasırlaşma oldu. Ama bence bu eski oyuncular için geçerli çünkü biz o aşamaların hepsini yaşadık, ilk kez wow'dan cayıp başka oyunlar falan denedik vs aradaki farkı çok iyi test ettik.

Wow oynamadan bu dünyaya girmiş yeni oyuncular için böyle bir genelleme yapılamaz. Onlar için belki blade&soul bir wow gibi olacak çok zevk alacaklar vs vs. Zaten firmalar da Z kuşağından pay kapmak derdindeler bizden bir şey kapamayacaklarını kendileri de biliyorlardır grinning smiley

Çalışıp çalışmamak pek önemli değil güzel olduktan sonra zaman ayıracak her şekil ayırır. Çok çektik zamanında bu yüzden ben ve benim bir üst jenerasyonum (kanuni, kumadam vs).
Üye
ID § 08 Mar 2016, 14:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bana göre; Yakın zamana kadar geçerliydi WOW un sektörün içine ettiği. Ancak yakın dönemde LOL furyası ile hızlı tüketilebilir oyunlardan da elde edilen gelirleri görünce firmalar, ne o kadar content için kasıcam dedi. Bundan sonra da MMO kuraklığı başladı. Bakarsanız 2016 yılında hype yapılan adam gibi MMORPG yok gibi birşey. Böyle giderse MOBA'ydı Card Game'di WOT türevi oyunlar derken MMORPG yok olacak.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/03/2016 14:10 tarihinde serkanay tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 08 Mar 2016, 15:06    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ayni seylerin yapilip farkli beklentilere girildigi bi sektor mmo sektoru.
Ayni oyun lan ayni, %90 i falan ayni pisyasadaki mmolarin. Lore falan degisio sadece, onun disinda genel olarak grindfest.

Bazi niche mmolar varki onlarinda playerbase i 50-60k falan anca. Yinede devam ediyor adamlar.

Uzgunum ama blizz/Wow bu sektore zarar vermedi, sadece ayni oyunun butun potansiyelini emdi o kadar.

Ya gelecek nesile odaklanacaklar mmo yapmak isteyenler ( farkli kullanim araclari, mouse disinda vr falan kullanan seyler ) ya da niche tarafa yonelicekler artik.
Üye
ID § 08 Mar 2016, 15:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ikinci videodaki eleman açıklıyor zaten farklı bişi deneyen oyunlara burun kıvrılıyor direk. mesela black desert bi yukarıdaki videoda thehiveleader'ın istediği çoğu şeyi vadediyor, ama kendisi de bu oyunu sevmem lazım ama bir türlü sevemiyorum diyor.

zaten MMO'ları ayakta tutan şey communityler oluyor, ama şuanki genel MMO community'si de baya leş bir kitle. bu yüzden MMO'lar da anti sosyal bir yapıya büründü diye düşünüyorum. mesela blade & soul'da bir guild'de yer almanın bile herhangi bir esprisi yok. oyunun endgame contenti zorlaşırken, partydekilerin sayısı 6man'den 4man'e düşüyor. zaten bütün gear progression soloable, PUG ile yapabiliyorsun, raid falan yok. 1 man solo daily progression dungeon var. tam anlamıyla bir solo fest. işte MOBA kitlesinden adam çekebiliyor bu şekilde.

WoW, MMO'nun potansiyelini emmedi ama sınırları çizdi. yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını, MMO'nun evrim geçirmesini engelleyecek şekilde sakat bıraktı genre'nın. cidden archeage'in alpha sandpark hali başarılı olsa, değişime en ayak olabilirdi.

give a man a fish and you'll feed him for a day
teach a man to google and he'll stop bothering you with stupid questions all the time
Üye
ID § 08 Mar 2016, 16:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Çoğu insan "WoW MMO pazarını 10 katına çıkardı" sanıyor. Halbuki böyle bir durum yok. WoW oynayan adam MMO oynar diye bir düşünce yanlış. Çünkü Blizzard öyle bir firma ki, Skinner Box tekniklerini mükemmel kullanıyor. Aynı zamanda farklı firmaların başarısız olduğu teknikleri cilalayıp "popüler" hale getirmeyi çok iyi başarıyor. Üstüne korkunç reklam gücü ve marka ismi geliyor. WoW oynadıktan sonra adam sıkılınca başka bir MMO'yı ya hiç denemiyor, MMO oynamayı bırakıyor. Ya da deniyor, WoW'dan aldığı tadı alamayıp gene oynamıyor. Sonuçta WoW MMO pazarına 10+ M oyuncu eklediyse, bunların çok az bir kısmı WoW dışında bir oyuna zaman harcıyor. Oyun firmaları da olmayan bir pazarı kapmaya çalışıyor, düşünüyorlar ki adam WoW'dan sıkılır kendi MMO oyununa gelir. Halbuki o hedef aldığı adam MMO oyuncusu değil ki, WoW oyuncusu.
Yörünge Disi
ID § 08 Mar 2016, 21:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Mmodan kesinlikle level'ı kaldıracaksın. Experience kazanıp karakterini istediğin gibi tasarlicaksın yoksa mmolar saks olur. Özgürlük istiyorsan bundan başlamak lazım öncelikle. Dediklerin çok basit şeyler, ama bu kilit noktası. Ultima online o yüzden o kadar çok tutuldu. Her şeyi yapabiliyordun. Level kadar saçma bir düzen yok oyunlarda.

Ve wow kadar leş bi oyunun tutulmasına hayret ediyorum gerçekten aklım almıyor. Pink floydu sevmek gibi bir şey. İşin isim boyutu da var bu kadar çok tutulmasının sebebi bence pink floydçu kafası
Viktor'yaaa
ID § 08 Mar 2016, 21:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
DeviantSun
Çoğu insan "WoW MMO pazarını 10 katına çıkardı" sanıyor. Halbuki böyle bir durum yok. WoW oynayan adam MMO oynar diye bir düşünce yanlış. Çünkü Blizzard öyle bir firma ki, Skinner Box tekniklerini mükemmel kullanıyor. Aynı zamanda farklı firmaların başarısız olduğu teknikleri cilalayıp "popüler" hale getirmeyi çok iyi başarıyor. Üstüne korkunç reklam gücü ve marka ismi geliyor. WoW oynadıktan sonra adam sıkılınca başka bir MMO'yı ya hiç denemiyor, MMO oynamayı bırakıyor. Ya da deniyor, WoW'dan aldığı tadı alamayıp gene oynamıyor. Sonuçta WoW MMO pazarına 10+ M oyuncu eklediyse, bunların çok az bir kısmı WoW dışında bir oyuna zaman harcıyor. Oyun firmaları da olmayan bir pazarı kapmaya çalışıyor, düşünüyorlar ki adam WoW'dan sıkılır kendi MMO oyununa gelir. Halbuki o hedef aldığı adam MMO oyuncusu değil ki, WoW oyuncusu.

burdaki problem o degil hani

1-blizzard polish diye birsey var, nintendo ve blizz disinda piyasada hala GAMEPLAY FIRST diye direten baska yapimci yok, blizzard rakiplerini bu "kalite" ile eziyor

2-wowdan sonra cikan butun buyuk butceli mmo lar wow gibi olma tuzagina dustu, bir sonraki wow biz olalim diye hedefleyip blizzardin ustalastigi bir alanda rakip olmaya kastilar, olmadi tabiki. isin komigi bulduklari orjinal fikirleride blizzarda kaptirdilar, wow iyice rafine hale geldi

rekabette iki altin kural vardir hani

ya ayni hizmeti ucuza vericeksin yada farklilasicaksin. rakibi ile ayni veya daha kotu urun veya hizmeti ayni paraya verip piyasada kalabilmis firma yok tarihte tongue sticking out smiley

owww pardon

Dreams disappear when the dreamer wakes. Every last one of them with no exception.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Mar 2016, 21:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Pink Floyd'a bok mu atilmis yukarida?
Üye
ID § 08 Mar 2016, 22:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yok wow yüzünden mmo piyasasi ölmüş falan filan. Boş konuşuluyor bence. Başka herhangi bir firma daha iyisini yapabilseydi şu anda WoW konuşulmuyor olacaktı.

Ultima online zamanından beri sayısız mmo oynadım , tek bir tanesi bile wow oynarken hissettigim akıcılığı, oynanabilirliği, grafiklerdeki temizliği(herşeyin rahatça seçilebilirliği), karakterim ile combatta istedigimi istedigim an yapabilme hissiyatını , combattaki bilgi akışını veremedi. Bilgi akışından kastım, spell ve skillerin kolayca anlaşılabilir ikon veya efektleri var, pvp veya pve olsun etrafta olan biten anlaşılıyor. Bu anlattıklarım aslında Laurelinin bahsettiği blizzard polish içine giriyor.

Tabi bir de dünyası, questleri, addon desteği ve çeşitliliği de var.

Ben Wowu biraz da Lord of the rings filmine benzetiyorum. Sene olmuş 2016 daha halen LoTR üzerine fantastik film yapamadılar. Önce wow dan iyisini yapicaklar daha sonra yakınıcaklar yok işte daha iyisini yaptık halen gelmiyorlar diye. Ama şu anda öyle birşey söz konusu değil.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Mar 2016, 22:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
apple ezer

By order of the Peaky Blinders
Üye
medal 1k
ID § 08 Mar 2016, 22:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Şaka bir yana cidden mmo kalmadı ben de düşündüm de hype ı yapılan mmo ne var? Birde sektör öyle değişik hale büründü ki division ya da destiny sa ki mmo imiş gibi davranılıyor ve bıbtarz oyunlar yapılıyor artık. Ciddi anlamda düşünüyorum ve aklıma "ooo bu mmo güzel çıksın bi bakayım" diyebileceğim mmo gelmiyor. Theme park ve grindfest ler ciddi anlamda bayıntı veriyor. Eve online bence gelmiş geçmiş en iyi mmo lardan birisi ama mesela hem herkese hitao etmiyor hem de zor. Evet zor. Ama mantalit eve sandbox sunduğu özgürlük ve komunite olarak hem kaliteli hem oyun içinde sosyalleşmeye zorlayan hem de seni özgür bırakan bir mmo. Mmo gibi mmo hatta. Ama 2016 ya bakıyorum şimdi yok ortada öyle heyecanlandıran bir şey. Varsa yoksa zaten grindfest ve themepark öncekiler de. Archeage bi heyecanlandırdı ama o da çok kısır kaldı. Harbi mmo sektörü ölmüş diycem dilim varmıyor

hamamböcekli kahve içtimde yine bana bişey olmadı!!!
steam id: yorm-a, battletag: turkleader#2534, psn id: yorm-a
Üye
ID § 08 Mar 2016, 22:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
çok söyledik "farklı şeyler çıksın" diye ama ısrarla "wow-killer" yapmaya çalıştılar haliyle hepsi sıfıra indi şu an. bi swg, bi uo, bi ao mumla arıyoruz.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Mar 2016, 23:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
piysada güzel mmo'lar var, hype olmasa da oyuncu sayısı fazla gene. yıllara göre değişimin olduğu bir istatistik varsa koysun bilen plz
Syf: ««/ 7 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum