[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Oyunlar / Bilgisayar Oyunları
|-- |-- |+ Bungie, Activision'dan Ayrıldı...
Yazar RSS Konu: Bungie, Activision'dan Ayrıldı {1495}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
ID § 13 Jan 2019, 05:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Rewendor
Bungie de az rezillik etmedi şimdi. Bungie'yi Bungie yapan ana tayfa yok zaten artık, Microsoft sağolsun onları ayıkladı, ismi Bungie kaldı.

Eververse ve microtransaction koymak Bungie'nin inadıydı mesela ilginç şekilde, Activision'un değil. Contentsiz paket çıkartmaya zorlamak da öyle. Bir grup ağlayan streamerı dinlemek için community'nin %99'unu bozan ve casual gamingi öldüren rezil sistem de Activision'un değil Bungie'nin kazmalığı. Yine dünya tarihinin gelmiş geçmiş en kötü pvp sistemini ortaya çıkarmak da Bungie'nin kazmalığı tamamen. Ha bu arada, "gelmiş geçmiş en kötü pvp sistemi" derken yanlış anlaşılmasın, sadece fpsler için değil, sadece bilgisayar oyunları için değil, sadece oyunlar için değil, sadece müsabakalar için de değil, dünya tarihinin başından beri işin içinde rekabet olan her şeyde, antik yunan olimpiyatlarından formula 1 yarışlarına, binlerce yıl önce bulunmuş satranç ve go'dan soğuk savaş dönemi uzay yarışına, roma arenalarından dünya kupasına kadar her türlü rekabet içerikli sistem dahil olmak üzere insanlık, hayvanlar alemi ve dinazorlar Destiny Crucible'dan daha kötü bir pvp görmedi, ve ilginç şekilde istisnasız her yeni exp packle daha da kötüye gitti bu sistem, hani bir yerden sonra daha kötü olamaz dedik, yine oldu.
biraz anlatır mısın pvp sistemini çok merak ettim böyle diyince.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 10:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Anlatayım, oyun genel dinamiklerinden başlayayım.

Oyunda 3 adet class var (Titan, Hunter ve Warlock). PvP'de tamamen dengesiz. Year 1'de Titan eziyordu, şimdi Warlock fest var.

Her class'ın 3 subclass'ı da var, bunlar da tamamen dengesiz. Ama subclass değiştirmek tek tıkla yapılabildiği için o kadar kritik değil.

3 adet stat var (resilience: damage reduction, recovery: health regeneration ve mobility: run/jump). Bilin bakalım nasıl, bunlar da dengesiz. Resilience hayvan gibi etkilerken mobility'nin anlamı pek yok.

PvP için takım dengelemek adına çok fazla data topluyor Bungie. Mesela destinytracker falan gibi sitelerle siz bile herkesin pvp statlerini, rankingini falan görebiliyorsunuz. Bunları kullanarak her maç öncesi olabilecek en dengesiz takımları yaratıyor. ELO sisteminde iki takım arasında 200 puan fark olmadıkça maçı başlatmıyor. Daha maçın ilk dakikasında kazanan belli oluyor, çoğu maçta da puan açıldığı için maç erken bitiyor. Bunun dışında mesela 2 tane üçer kişilik ekip girdi maç sırasına. Oyun gayet doğal olarak bu iki tane üçlü grubu aynı takıma yerleştirerek karşılarına da 6 random çıkartıyor ki party chatten sesli iletişim sadece tek takımda olsun, diğer 6lı ezilsin. Yoksa bu iki ekibi iki farklı takıma dağıtsa kazara dengeli bir maç çıkabilir biraz. Bunu kim ister?

Daha sonra oyunda haliyle silahlar var, doğal olarak bunlar da aşırı dengesiz. Kimi silahla mesela dabancayla 1 km öteden 2 atışta adam öldürebiliyorsun. Daha beterini anlatmadan önce silah sistemine gireyim.

Bir primary, bir special bir de heavy weapon taşınıyor. primary/special çok farklı değil, heavy için ammo pvp'de belli aralıklarla düşüyor. Oyun ilk başladığında primary silahlar hand cannon, side arm, auto rifle, scout rifle (m1 garand gibi tak tak tak tekli atış düşünün) ve pulse rifle (m16 gibi burst fire) iken heavy silahlar roket, kılıç (tek hamlede öldürme), grenade launcher, fusion rifle (şarj edip ateş), shotgun vb'ydi. Daha sonra bunları biraz kardılar.

3 ayda bir yeni exp pack çıkartırken (bu arada mekaniklerde önemli değişiklikler ve bazen yoğun bazen dandik content geliyor) adım adım Bungie'nin yaptıklarını anlatıyorum: İlk çıktığında oyunda ciddi problemler vardı. Mesela öldükten sonra yarım dakika boyunca spawn noktası arayabiliyordu oyun. Hala cart diye ulti açmış adamın önüne sizi spawn edip de direkt res-kill yemeniz için fırsat kolluyor. İlk exp pack'te dedi ki Bungie, pvp'ler 4v4 değil, 6v6 olsun. E güzel, ama o güne kadarki tüm haritalar 4x4 için tasarlanmıştı, haliyle yakın mesafe silahları hayvan gibi avantaj kazandı. Daha sonraki exp pack'te Bungie dedi ki, "oyunda yetenekli oyuncular daha iyi oynuyor, bunu engellememiz lazım". Ne yaptılar? Heavy Ammo spawn süresini hayvan gibi kıstılar, hatta eskiden ölen oyuncunun heavy ammosu silinirken şimdi drop olarak düşmeye başladı. Haliyle herkes roket falan gibi bam güm silahlara döndü. Precision gerektiren, aiming gerektiren silahlar, silahlı çatışmalar komple unutuldu. Bu arada kısa mesafe diye shotgunlar haliyle coştu.

Daha sonra Bungie dedi ki, madem biz böyle heavy fest yaptık, oyuncuların yeteneklerini önemsizleştirmek için başka ne yapabiliriz? Daha sonra bir dahinin aklına bir fikir geldi, oyuna bir silah eklediler, silahta rastgele ateş ediyorsun, 3-4 tane mermi atıyo, mermiler yürüyerek gidip düşmanı bulup patlıyor. Kaçış yok, tek patlamada öldürüyor, hani cover almak falan işe yaramıyor. Silah adı: The Colony. Google'layın göreceksiniz.

Bir sonraki exp pack'te bungie dedi ki silah sistemini değiştirelim. Ne yapalım? Shotgun artık heavy olmasın, bol bol mermisi düşsün. Şu anda oyunda herkes "shotgun ape" oldu. Zaten haritalar dar, shotgunda sağlam menzil de var, tek atışta öldürüyor, hatta gerekirse kayarak adamın dibine gidiyosun. Oyunda ne kadar kazma, bebe varsa abandı shotguna.Şu anda PvP olarak yeteneğin, tecrübenin çok çok az etkilediği bir sistem Destiny 2. Girince çıldırmamak elde değil.

Aksiyon başladığı gibi sağdan soldan roketler patlamalar, her köşe başında shotgun ape, öldükten sonra süper ability açmış adamın üstüne spawn etmece, süper dengesiz takımlar. Şöyle adam gibi nişan alıp ateş etmenin kritik olduğu ortam kalmadı gibi bir şey. Bunu da hiç fena olmayan pvp statli biri olarak söylüyorum bu arada. Hani kaybedip durduğum falan da yok.

Öyle ki sırf insanlar pvp'yi bıraktı diye adamlar haftalık ödüllü pvp challenge'larla döndürmeye çalıştı insanları.

So long, and thanks for all the fish...
Viktor'yaaa
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 15:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
D1 pvp si daha dengeliydi, live teamin 2 sene boyunca yaptigi her qol improvementi yok sayip gudubet bir oyun yaptilar

D1 - D2 geciste en kanser olay team size in dusurulmesi idi. Kucuk haritalar, 4v4 ve espor olalim diye ttk yi yuksek tutmak su teamshot beyinsizligini getirdi. “Undair” olmasin diye cd lari uzun tutmak, ilk oyunda secondary olan statlari main yapmak filan oyunu bastan sakat doguran seyler

D1 pvp si mukemmel degildi ama korkunc eglenceliydi, ben pvp seven, competitive oyun oynayan bir insan dgeilim ona ragmen crucible hele hele iron bannerdan cikmiyordum. Ne kadar kotu oynarsan oyna mutlaka tek basina maci cevirabildigin, birsyeleri degistirebildigin anlar oluyordu. D2 daha cok CoD kafasina gidip oyunu ozel yapan herseyi scrapladi

Shotgun meta d1 ded eproblemdi ancak bunu oyunun sonunda speciallarida heavy gibi kasalara koyup olunce inventoryden silerek cozdulerdi bir bakima. Hic hani kayarak shotgunla beni olduren adama agladigimi hatirlamiyorum

Sanirim d1 in en kanser olayi p2p server israri idi, hilecilerden oyniyamiyordun, p2p hani pvp yaptik diyen her firmanin turnusol kagidi, dedicated server kirmuyorsan thxbye diyebilmesi laim oyuncularin

Tabi bu gozler daha yeni dunyanin en iyi crossover oyununu yapan nintendonun p2p israri yuzunden online kisminin oynanilamaz hale geldigini gordu. Adamlar online hizmet icin senelik uyelik parasi aliyor ama ne matchmaking kasiyor ne dedicated server. Hatta 3000 IQ sahibi bir nintendrone redditte p2p nin neden pvp icin daha adil oldugunu, dedicated serverlarin haksizlik oldugunu, nintendonun yanlsi yapmadigi ile ilgili WoT yazdi adama golt verdiler filan

Sevdigi sirketi elestiremiycek fanboylar oldugu surece hicbirbok duzelmiycek, akp secmeni kafasinda oluyor hepsi

-fallout76 cikmis en boktan oyunlardan biri
-DIJ MIHRAKLAR, WHAT ABOUT BLIZZORT, TODD HOWARD YOL YABDI!

Dreams disappear when the dreamer wakes. Every last one of them with no exception.
Üye
ID § 13 Jan 2019, 16:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
tam bir activision-blizzard pvp sistemiymiş gerçekten bir solukta okudum.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 16:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Destiny 1 PvP taş gibiydi ya

So long, and thanks for all the fish...
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 16:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
şu alemde iki tane fanatik kralcı kitle var, biri nintendo, öbürü blizzard için işte. diğer hiçkimse yaklaşamaz yanlarına. bethesdanın hiçbir zaman o ölçüde bir kitlesi olmamışken bayağı anlamsız konuya dahil etmek.
Viktor'yaaa
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 16:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
biodrone ve bethasdarone denen şeylerde var sam. hala körü körüne üzerinde TES veya Faloout yazan herşeye para atan dronelar olmasa utanıp fallout76 yı çıkarmazlardı

fallout 76 drone milklemenin peak performansı, ne nintendo nede blizzard tarihinde o kadar berbat ve boktan, sağdık fanların zekası ile alay eden bir oyun varinkar etme grinning smiley

Dreams disappear when the dreamer wakes. Every last one of them with no exception.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 17:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Blizzard'ın fanları haklı ama genelde, yeri geldi mi de "mobil diablo yapçez" dediğinde öyle bir gömüyorlar ki firmayı sırf microtransactionlardan 4 milyar dolar kazandığı sene buna rağmen hisseleri %15 değer kaybediyo iki dakikada.

So long, and thanks for all the fish...
Viktor'yaaa
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 17:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Dreams disappear when the dreamer wakes. Every last one of them with no exception.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 17:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
fo76 ne resmi forumu, ne subreddit ne de başka bir yerde öyle bir kitle yok, hepsini okudum elden geçirdim. nintendo kitlesş ile uzaktan yakından alakası yok. oyuna eleştirilerin binlerce upvote aldığı komüniteler. aynı eleştirileri gömülmemiş ahlde bualamazsın nintendo mekanlarında. yanyana anacak bir durum hiç yok.

tonla oyun var bin beter nintendo tarihinde, say say bitmez. downvote ve commentleri disable edip vidosunu koyan bir şirket. blşzzard da işte diablo immoral ile geçecek.

blizzardın fanları haklı diyen hala insan var oradan belli durumun farkı yani.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 13/01/2019 17:30 tarihinde Sam tarafindan yapilmistir.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Jan 2019, 17:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
E haklılar çünkü. En basidinden WoW gibi tarih yazan oyun çıkarttığında fanlar coştu, ama son 2-3 seferdir saçma sapan exp pack'ler geldikçe de aynı şekilde yerden yere vurdu.

So long, and thanks for all the fish...
Üye
ID § 14 Jan 2019, 00:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Rewendor
Blizzard'ın fanları haklı ama genelde, yeri geldi mi de "mobil diablo yapçez" dediğinde öyle bir gömüyorlar ki firmayı sırf microtransactionlardan 4 milyar dolar kazandığı sene buna rağmen hisseleri %15 değer kaybediyo iki dakikada.
yok ya alayı aynı. hisse o yüzden düştü gibi gözükse de çok alakası yok, her hisse düştü.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 14 Jan 2019, 01:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu fo76'yı oynamadığı halde dramasına eğlenen insanlar oldu ya ,

aynısını ben destiny 2'de yaşadım

çıktığından beri bitmeyen bir şitstorm içersinde oyun, zevkle takip ediyorum.


bangi mangide kendine iyi baksın , zerre kredileri yok gözümde, destini destini dastana, danalar girmiş bostana.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 14 Jan 2019, 03:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
DoGMeaT
destini destini dastana, danalar girmiş bostana.

yeni pazar filesi?

thanks, i hate it!
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 14 Jan 2019, 19:35    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Olm Bungie ayrılıp da Bungie lik yapmayacak ki, Netease 100 milyon dolar vermiş hayvan gibi share almış mobil oyun yaptıracak adamlara lel

Archmemur
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum