[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Spor / Patinaj
|-- |-- |+ Kış lastiği uygulaması...
Yazar RSS Konu: Kış lastiği uygulaması {3748}
Syf: ««/ 7 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 28 Oct 2017, 19:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
paramecium
Selam,

Kışın daha küçük tabana geçilirken senin taban genişletmen manidar tongue sticking out smiley 195'den şaşma.

Saygılar.
şuan takılı olan 195, 4 mevsim. kış lastiği almam gerekecek eğer öyle yaparsam xd

1 defa güncellendi. Son güncelleme 28/10/2017 19:06 tarihinde µh tarafindan yapilmistir.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 28 Oct 2017, 19:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Dört mevsim diye bir lastik yok, "sıfır mevsim" diyorum ben onlara. Dört mevsim dedikleri şey arabadan/lastikten teknik olarak anlamayan, pek fizik bilmeyen, "oo 4 mevsim hem kışın da güvenli hem ekonomik" diyecek insanlar için satılan bir ürün. Sırf ekonomik olsun diye onunla gezeceğinize hiç lastik değiştirmeyin, İstanbul şartlarında yılda taş çatlasa 10 gün de arabayla çıkmayın, yeterli.

Özellikle ilk 3 sayfada Kharon ve ilave birileri bütün detaylarıyla anlattığı halde her şey her sefer tekrar soruluyor, bu sefer de özet geçme sırası bende olsun madem:

- Dört mevsim lastik diye bir şey yok, güvenmeyin, ucuzculuk yapmayın.

- Kar lastiği ile kış lastiği farklı şeyler. Biri kar yağarken, biri genel olarak soğukta (belli bir derecenin altındaki hava ve asfalt) daha iyi tutuş sağlıyor. Taksici falan değilseniz üç gün kar yağacak diye bütün kışı kar lastiğiyle geçirmek de anlamsız, iyi bir kış lastiği alıp Ekim'den takmak, kar yağdığında sakin gidip zincir bulundurmak daha iyi ortalamada.

- Efendim kış geldi indireyim de daha iyi bassın değiştirmeye gerek yok, yaz geldi geri şişireyim iyi tutsun, iyice balon gibi 46 psi yapayım araba az yaksın gibi şeylerle ilgilenmeyin. Her lastik/araba kombinasyonunun ideal ön arka basınçları bellidir, onları kullanın.

- İlla ucuzculuk yapacaksanız bari kış lastiğinin budget olanını alın, max. 2 sezon kullanıp çöpe atarsınız, premium alıp bir de lastikçinin nemli deposunda vs. saklatmaktan epey ucuza gelir.

Günlük olarak araç kullanan bir insan her yıl vergisi, kaskosu, bakımı, benzini, arızası derken 10-20 bin TL para gömüyordur herhalde arabasına. Oraya alt tarafı 2-3 senede bir 1000-1500 lira daha yazmamak için anlamsız riskler almayın. En en kötü ihtimalle de senede 10 gün arabasız yaşayıverin işte. Olan yerde toplu taşıma, zor gelen yerde taksi gibi bir kombinasyonla yine yeterince ucuza gelir.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 28/10/2017 19:33 tarihinde Baggio tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 28 Oct 2017, 19:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Dört mevsim lastik olayı komple palavra demeye gelmiştim, denmiş.

So long, and thanks for all the fish...
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 28 Oct 2017, 23:08    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
4 mevsim lastik olayı palavra falan değil.

Kışı sert geçen yerler için uygun değil, olay bu. ankarada ilkbahar-sonbahar arası sıcaklık ve yağış koşullarında 4 mevsimle gayet güzel performans alıyorum, kış için de ya 205likleri kullanıcam ya da 195lik yeni alıcam.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 28/10/2017 23:08 tarihinde µh tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 28 Oct 2017, 23:10    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Dört mevsimle iyi performans alıyorsan zaten normal lastikle de aynı performansı alırsın. Bir olayı yok hakikaten.

So long, and thanks for all the fish...
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 28 Oct 2017, 23:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ya kışın zaten kullanmayacaksan 4 mevsim almanın anlamı ne, yaz-kış al değiştir işte diyebilirsiniz de, ankara nisanda çift haneli sıcaklığa çıkıyor hava sonra eylül, ekim gibi geri düşüyor. 0-10 derece aralığında geçen zamanda 4 mevsimin fark ettiğine inanıyorum ben, 1 yıl yaz 1 yıl 4mevsimle sürdüm arabayı, belki de psikolojik bilmiyorum. ha kışlıkları ekimde takıp sonra nisanda geri yazlıkları takarsan kafa tamamen rahat olur, o doğru.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 28/10/2017 23:21 tarihinde µh tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 7 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum