[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Spor / Futbol
|-- |-- |+ Fenerbahçe 2018-2019 ALİ KOÇ Sezonu Genel Tartışma...
Yazar RSS Konu: Fenerbahçe 2018-2019 ALİ KOÇ Sezonu Genel Tartışma {85048}
Syf: ««/ 222 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 16:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
DarKRideR
Kurala ben de karşıyım ama verilen hayvani kontratların sebebinin yabancı kuralı olduğunu söyleyene de bir gram bile katılmam. O kontratların sebebi verenlerdir, ne alanlar ne de kural koyanlar.

Yabancı kuralında "kural var, en az 2 milyon euro vereceksin yerliye diye" bir madde yok. Sen bok gibi yönettiğin için o kulübü, daha iyisini bulamayacağına inandığın için bir çöpe gidip o uzun süreli, yüksek kontratları verdin.

yabancı kuralı iç piyasada direkt bonservisi etkiler, oyuncu maaşını etkilemez. senin kendi disiplininolursa zaten yine istediğin adamı alırsın. En kötü yetiştirirsin.

Yabancı kuralının tek kötü yanı işte ihraç edilen oyuncular olmazdı harbi, onları tutmak için çok şey yapardı takımlar. Gerçi piyasa o kadar arttı ki iyi gençler iyi paralara gidiyorlar. O paraları yabancı kuralı olsa da reddedemezlerdi ama "what if" ten öteye gitmez bu konuda da konuşmak.

nitekim ortalama birkaç adamın erkenden yollanması yabancı kontenjanının olmaması sayesinde olsa da cengiz, cenk, ozan vs. için kontenjan olsa da satılacak adamlar diyebiliriz. farklı seviye bu adamlar.

yabanci siniri t.camdal demek, mehmet topuz demek, bir iki sene iyi oynayan oyuncunun kontrati aldiktan sonra yatmasi demek. zira sinir seni turk oyunculara zorlarken sinirli sayidaki iyi performans gosteren oyunculari elinden kacirma riskini alamiyorsun.

sinirin olmasinin tek faydasini yerli oyunculara ferrari baglayan oto galericiler ve menajerler gorecek, bari bunda bir araya gelsin klupler =/
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 16:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Tyrion
Alinti
applev0dka

2 yılda bir değişir ki menajerler para götürsün.

Sadece menajerler olsa yine iyi ya, yöneticiler başkanlar aracılar vs.vs.

Yabancı yok desen sıkıntı olacak, yabancı sınırsız desen sıkıntı olacak, halbuki kuralı uygulasan s.ke s.ke herkes altpyapıya dönecek.
Gittiler Eskişehirden Alper'i aldılar 8m,ilk 4 senesi bitti, 26 yaşında yıllığı 2,2m dan 5 senelik kontrat yapmışsın. Ya bu Alper niye oynasın da sana para kazandırıp gitsin ki? Yani "Vizyonu yokmuş yeaa" ifadesi bunu anlatamaz. 2,2m net kazanan adamın bu paranın üzerini Avrupa'da kazaması için 4,5-5m kontrat yapması lazım.Bu parayı Avrupa'da verecek kulup iki elin parmaklarını geçmez. Alper'in daha iyi oynaması için motive edecek ne olabilir acaba?
4 sene sonra yine çok para kazanmak?

lel
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Feb 2019, 17:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sen hayatinda 4 sene sonraya yatirim yapar misin?

millet 1 yil sonraya bile yapmiyor

ocakta zam gorusmesi yapilacaksa ancak aralikta artirir performansini

empati yani

1 defa güncellendi. Son güncelleme 05/02/2019 17:00 tarihinde sardalya tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 05 Feb 2019, 17:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alper o harika yeteneğini şuan olduğundan daha fazla çalışarak Chelsea, City seviyesine mi çıkaracak yani? 1/4 kadar çalışıp bu parayı almak varken hemde? Ülkenin yarısı "memur olup hayatımı kurtarırım" diyen insanlarla dolu bilmem farkında mısın.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Feb 2019, 17:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Kontratlarla nasil ilgisi yok bu isin?

Bu is supply/demand'dan fazlasi degil.

Bugun Anadolu kluplerinde oynayip 3 buyuklere transfer edebilecegin ve banko oynatacagin 5 tane adam sayiverin bana. Hadi yurtdisinda oynayanlari da ekleyelim.

Elli defa yazildi. Bu kadar dar bir oyuncu havuzuna kitlersen takimlari Alper Potuklardan Tarik Camdallardan kurtulamiyorsun. Serdar Guller gibi, Emre Colak gibi adamlar Ispanya'da cok antrenman var yeaa zaten diye gitmiyor..

Turk futbolu tarihinde olmadigi kadar adam ihrac etmisken yabanci kuralini tartismak sacma. Kluplerin borc icinde olmasinin sebebi kotu yonetilmeleri ama bu yerli/yabanci futbolcuyla bunun bir ilgisi yok, cunku kural tekrar geldigi zaman bu sefer ayni para Slimani/Feghouli'lerden Tarik Camdal,Selcuk,Alperlere akacak. Transfer of funds'dan baskasi degil.

Burada sen futbolcunun/menajerin elini mi guclendirmek istiyorsun yoksa kluplerin mi? Dusunmen gereken o.

Yabanci kuralindan bagimsiz kluplerin batmasini ele alabilirsen bu sefer ona gore cozumler uretirsin. Belli transfer sartlari, tavan ucretler, toplam maas siniri gibi. Bunun yabanci/yerliden her turlu bagimsiz olmasi lazim.

Ali Koc'un su bir sene icerisinde harcadigi sacma sapan paralarin da yabanci/yerliyle ilgisi yok, beceriksizlikle ilgisi var. Fenerbahce kime ne kadar ucret veriyor biliyor muyuz? Slimani kac aliyor mesela? 4-5m euro deniliyor. Bunun ne gecmis borclarla ne yabanci sinirlamasiyla alakasi var. Ama duzeltilmesi gereken kural degil, baska seyler.

The Sage has nothing to lose...

1 defa güncellendi. Son güncelleme 05/02/2019 17:21 tarihinde Sotto tarafindan yapilmistir.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 17:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
chelsea seviyesine çıkarmayacak. aynı performansı gösterip şu an aldığının takriben aynısı kadar kazanacak. sadece son 4 ay performans arttırıp kurtarma şansı var tabi (eğer forma giymeyi başarırsa o da), ona lafım yok.

profesyonel hayatımda 4 sene sonrasına yatırım yapıyorum tabi ki -ki milyon eurolar kazanmıyorum. Kişiliksiz adamların kişiliksizliğinin mantıklı olduğunu savunmaya gerek yok. neden böyle davrandıklarını anlayabiliyoruz biz de evet ama bu doğruyu yaptıkları anlamına gelmiyor.

lel
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 18:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Lancelion
yabanci siniri t.camdal demek, mehmet topuz demek, bir iki sene iyi oynayan oyuncunun kontrati aldiktan sonra yatmasi demek. zira sinir seni turk oyunculara zorlarken sinirli sayidaki iyi performans gosteren oyunculari elinden kacirma riskini alamiyorsun.

sinirin olmasinin tek faydasini yerli oyunculara ferrari baglayan oto galericiler ve menajerler gorecek, bari bunda bir araya gelsin klupler =/

değil işte.

gs çamdal alırken 5 milyon bonservis, ortalama 1.5 milyon euro senelik verdi. aynı yıl bjk gidip iç piyasadan cenk tosun'u bonservissiz 1.5 milyon euroya aldı. iki transferin sonu nereye vardı ortada.

sen seçimlerini bok gibi yaparsan, değmez adamlara daha iyisini bulamayız kesin diye 24723942 milyon euroları basarsan çıkıp sevdiklerini değil, sevmediklerini suçlarsın sürekli bizi engelliyorlar diye. suçlu o kontratı verenlerden başkası değil.

Yine en güzel örnek, yabancı sınırının daha katı olduğu dönemde gittik Ersan'ı 2 milyon euroya aldık. GS gitti Sercan Yıldırım-Yiğit Gökoğlan ikilisine 6 milyon euro mu ne vermişti. Fener Kesimal'a 4.5 vermişti yanlış hatırlamıyorsam. Ha Ersan'ın yanında Pektemek'e 3 vermiştik aynı zamanda mesela.

Ersan'ı ikna edip, düzgün bir anlaşma ile Serdar yerine alamaz mıydı FB? Gidip Serdar'a 4.5 verene kadar yarısına Ersan alınabiliyorken? Ya da GS işte o sene stoper bulamadığı için Semih'i çıkarmıştı yanlış hatırlamıyorsam, iyi de oldu kulüp için ayrı ama yazın bu çöplere o kadar para bayılacağına Ersan'ı alamıyor muydu?

Transferde plansız, programsız ve menajer kucağında gidersen suçlusu her zaman başkaları olur. Kontratların suçlusu da hiçbir zaman yabancı kuralı olmadı.

O tamamen işten kaçış manevrasıydı.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 18:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
hesapli is yapanlarla "pilan" diye dalga gecenler icin daha vahim bir donem oldu tabii. ama kuralin yerlilerin degerini sisirdigi inkar edilebilecek bir olgu degil. en agir orneklerdeki gibi 3-5 milyon basmak zorunda degilsin. fakat cogu transferde ederinin ustunde vermek zorunda kaliyorsun. kotali her sistemde bu kacinilmaz.

birinin bunlari yazmasi gerekiyordu.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 18:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yani o dalga harbi son dönemlerde geçilen en salakça dalgaydı... adam sonuna kadar haklı ve düzgün konuşmuştu. neyse ayrı konu...

değeri şişiren yabancı kuralı değil aslında işte, yabancı kuralını bahane edenler. hani ozan tufan mesela zihniyetin en güzel örneklerinden biri. yasak sonrası mıydı şimdi tam hatırlamıyorum bu transferi de;

o gün 7 milyon euroya 3 kulüp çıktı. fb, bjk, valencia.

valencia en az parayı veren, bjk biraz daha üstünü veren kulüptü. FB devreye giriyor, Batur Altıparmak'tı FT'nin damadıydı falan devreye girip Aziz'i ikna ediyorlar ve BJK'nin verdiğinin neredeyse iki katı dedikleri ( o zaman öyle deniyordu) bir rakama Ozan'ı kaçırıyorlar.

Elde patlayınca Ozan suçlu oluyor, menajeri suçlu oluyor, sınır suçlu oluyor. Başkasında oynamamalı, ben de oynamalı diye maaşı 2-3 katına çıkaranlar değil.

Ha bu durumda parayı seçen adamı almadığı içinde kalanların içine su serpilme durumu olmalı istisnasız her durumda. Nitekim para için kulüp değiştiren kimseden uzun vadede verim alınamadığı defalarca kez görüldü. Bkz. en son Babel işte.

Transferini düzgün planla, kendine bir kota koy ona göre hareket et. Eninde sonunda başarılı oluyorsun.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 19:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sucu onlari kisitlayan sisteme degil sinirli bir pazarda yerli arayan takimlarin yonetimine yikmak ilginc, her mevkiide iyi kalitede ucuz turk oyuncu olduguna ve takimlarin bulmasi gerektigine, bulamayanlarin da kotu olduguna inaniyorsan dediklerin dogru.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 20:29    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yok öyle bir inancım yok, ama daha iyisi yok diye 8/10 adamlık parayı 5/10 adama basmanın suçunu da sisteme atacak değilim.

Bu sınırın suçu değil. Yoksa piyasada kendin yetiştirirsin. Ülke öyle şampiyon çıkardı.

Ülke düşük seviye adamlara yatırım yapılınca onlarla şampiyon olunabileceğini de gördü. Önemli olan plan ve sistem içinde hareket etmek olduğunu da gördü.

Ona rağmen üç büyükler para saçmaya devam etti taraftarı her sene şampiyonluk istiyor diye. Sonra da aynı taraftar kendilerine de saldırmasın diye suçu hep başkalarına attılar.

medyadaki yalayıcıları da onlara destek oldu.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 20:37    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
En temizinden GS 11/12'de şampiyon olurken kadrosundaki yerliler Hakan Balta, Selçuk İnan, Sabri, Semih, Emre Çolak, Necati ve Engin'di.

3 tanesi alt yapıdan, iki tanesi ucuz ortalama üstü görev adamı ve Engin ile Selçuk o senenin transferiydi. Selçuk'u TS'den o maliyete almak yerine, kendin Manisa'dan alabilecek hamleyi yapsaydın gayet yeterli yerli kadrosunu da sınıra rağmen çok ucuza kurmuş oluyorsun.

Hadi bu sezonu şike olayları sonrası FB ve BJK'nin dağılmış olmasına yorumlayıp saymazsan bile ertesi sezon bunlara Burak ve Hamit eklendi işte yine kurdun.

Burak ve Hamit maliyetleri yüksek olması doğal oyuncular mesela çoğu açıdan o dönem için. Ama önceki sezon kurduğun iskelet ile düzgün yabancılar ile yine estirdin.

Sınır yani güzel takım kurmana engel değil. Önemli olan düzgün ve planlı hareket etmek.

Sınırın tabii ki bir ton dezavantajı var. Onları defalarca konuştuk ama mali açıdan yok.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 05/02/2019 20:37 tarihinde DarKRideR tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Feb 2019, 20:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Mali acidan yok dersen supply/demanda ters dusuyorsun bir kere.

Sayabildigin cok sinirli sayida oyuncu var.

Bunlar futbolcularin basarisindan bagimsiz. Emre Akbaba bedavaya gelmedi GS'ye. Ama yabanci siniri olsa bundan ne kadar daha fazlaya giderdi?

Yurtdisindaki Turk futbolculari da katarak havuzun darligi transfer yanlislarindan bagimsiz bir durum. Bugun ortada atiyorum transfer edilebilecek 100 tane oyuncu yok Almanya'yi da katarsan. Toplasan 10 tane adam icinde Besiktas'in aldigi 2-3 adamin ucuza gelmis ve basarili olmus olmasi ilerde de boyle olacagi anlamina gelmiyor. Yoksa Besiktas Olcay ve Veli'yi kac kisilik oyuncu havuzundan taradi?

Diger kluplerde eninde sonunda ayni adamlara yonelmek zorunda kaldiginda sikinti cikiyor iste. Yoksa Besiktas gidip altyapidan cikarmiyor bu adamlari. Dunyada 3 buyuklerde oynama potansiyeli olan oyuncu havuzu bu kadar sinirli oldugu surece sistemi yapilan yanlislar disinda da degerlendirmek gerekir.

The Sage has nothing to lose...

1 defa güncellendi. Son güncelleme 05/02/2019 20:59 tarihinde Sotto tarafindan yapilmistir.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Feb 2019, 22:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Havuz dar değil bence, belirli standartlar olduğunu iddia edip taraftar daraltıyor ve yönetimlerde o dar pencereye sabit hareket ediyor.

Hani hiç yoktan adamların çıkıp, rotasyonları geliştirip değiştirdiği onlarca örnek var bu ülkede. Yani bulunmak istenirse bulunur olayı aslında yerlide de işliyor.

Yani tabii dezavantajları var. 11 tane yabancı gelişime açık oyuncu alıp onlarla yürümek tabii ki mantıklı ve olması gereken ama yerli almak zorundaysan da bulmak zor değildi.

Ben yine hep aynı örneği veririm. Fener Gökhan Gönül'ü ikinci ligden çekip aldığında 1.4 milyon euro ödedi sadece ve yıllık ücreti de 1.2 milyon civarında bir şeydi. Yabancı sınırı o zamanda vardı.

Transferin ne kadar başarılı ve benzer yatırımların mantıklığı olduğunu gösterir bir transferken Fener bile daha girmedi o işe. Gittiler para saçtılar saçma sapan adamlara yarım sezon istatistik yaptılar diye.

Gökhan Süzen'e mesela yarım sezonluk istatistiği sayesinde atladı herkes, BJK alabilmek için hepsinden çok para verdi kaptı. Ne bokuna yaradı? O paraya ikinci ligden 3 tane adam alıp oynatıp benzer katkıyı alabilirdin belki.

Dorukhan keza. Bu sene Güven ile BJK'nin en düşük maliyetli transferleri senelik ücrete kadar ama oynuyor. Geldiği yer belli.

Havuz yabancı sınırında darlaşıyor ama senin para saçmanı, mantıksız rakamlarla para saçmana sebep olacak kadar değil.

Ben onu demek istiyorum. Yoksa savunduğumda yok, sınır bok gibi bir şey sadfasd
Syf: ««/ 222 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum