[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati-Do / Tutorials [Öğretiler]
|-- |-- |+ Böcekçil bitki yetiştirmek!...
Yazar RSS Konu: Böcekçil bitki yetiştirmek! {8758}
Syf: ««/ 5 »»   [ A ]
Üye
ID § 07 Jul 2008, 00:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Malzemeler
-Tohumlar
-Baltık torfu
-Saf su (benzincilerde var)
-Saksı

Sarracenia Cinsi(orta)

1)İlk önce internetten tohumları sipariş ediyoruz. Avrupa'daki sitelerden 1 haftada ABD'den ise 3-4 haftada gelecektir. Ya da Türkiye'den bazen bulabilirsiniz(gittigidiyor).Tohumlar şuna benziyor.

2)Tohumların çıkmasını çok daha kolaylaştıracak bir işlem gerekiyor. Bunu mutlaka yapınız. Tercihen bir mendili ıslatıp tohumları içerisine koyuyoruz ve katlayıp bir poşet içerisine hava almayacak şekilde kapatıyoruz.Bunu budolabında 1 ay civarı bekletiyoruz ve bu da tohumun dormancy(bir nevi kış uykusu) durumunu bozuyor. Arada kontrol edin küflenmesin. Önlem olarak fungicide(mantara karşı ilaç) kullanabilirsiniz.

3)Torfumuza hacmen 1/1 olacak şekilde perlit ekliyoruz.Perlit, suyun torfta tutulmasını sağlar.Bunu da artık (torf-perlit karışımı) gittigidiyorda satıyorlar, arada görüyorum.

4)Bu karışımımızı saf su ile ıslatıyoruz. Bunu spreyleme şeklinde yapabilirsiniz(çamur gibi cıvık yapmayın).

5)Saksımıza bu karışımı koyuyuoruz. Saksımızın altı delik olmalı, alttan sulama yapacağız. Yani saksıyı bir kaba koyup suyun birkaç cm yükseldiği bir düzenek oluşturacağız)

6)Tohumlarımızı torfumuza temas edecek şekilde saksımıza koyup hafifçe bastırıyoruz.

7)Saksının altına bir kap koyup 2 cm kadar su yüksekliği olacak şekilde saf suyumuzu ekliyoruz.

8)Bu adımda ben nemli bir yer olan mutfakta güneş alacak şekilde saksıları yerleştirdim ve yaklaşık 3 hafta sonra filizlenmeler gerçekleşti.

A-)Güneş almalı fakat kavurmayın sakın. Alabildiği kadar güneş alsın. Çok sıcak ise direkt ışık almadan da filizleniyor. Suyunu eksik etmeyin.
B-)İsterseniz fungicide alıp onu spreyleyerek sıkın saksının yüzeyine ki küflenme olmasın. Suyunu lattan vereceksiniz unutmayın.

Dionaea Muscipula (Venus Flytrap)(orta)
video: [www.dailymotion.com]

Tüm adımları aynen uyguluyoruz fakat 2. adımı uygulamadan başarılı olanlar da var ama bu durumda filizlenme süresi ayları bulabilir, yılmak yok. Tohumları çörek otu boyutundadırlar.

Drosera Cinsi (kolay)
En kolay çimlenen tür bu olsa gerek. 2. adımı uygulamadan diğer hepsini aynen yapıyoruz. Tohumları çok küçüktür, 5-6 tanesi bir çörekotu tohumu kadardır neredeyse.Buna benzer tohumlar. Yaygın olarak d.capensis ve d.spathulata bulunuyor.

Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 07 Jul 2008, 01:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
oha +rep
Üye
medal 1k
ID § 07 Jul 2008, 01:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Hayalim açıkçası ama tropik ortam bitkilerini saksıda yetiştirmek mümkün değil sanıyordum.İyi oldu bu tuto,süpersin.
Üye
ID § 07 Jul 2008, 01:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ısırıyo mu peki bunlar

ehircik
Üye
ID § 07 Jul 2008, 01:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
harika ya bende direk yetişmişi bi ara cepa bauhaus ta satılıyor duyumu alıp koşmuştum ama kalmamıştı gelmesini bekleyene kadar istanbula geldim topiği görünce vay be dedim aklıma tekrar getirdin bugra sagol

+rep

...:::Aelric:::...

1 defa güncellendi. Son güncelleme 07/07/2008 01:59 tarihinde aelric tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 07 Jul 2008, 02:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
fede
ısırıyo mu peki bunlar

ısırsa bile böcek misin de sindirecek seni fatih ulan?

blood on her skin, dripping with sin, do it again living dead girl
Üye
medal 1k
ID § 07 Jul 2008, 02:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
satış elemanı gordum seni bugra
Üye
ID § 07 Jul 2008, 02:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Rica ederim.

Menülerinde sadece böcek yok bu arada:
Üye
medal 1k
ID § 07 Jul 2008, 02:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Oho kaç kilo et gidecek bunlara,pahalı uğraşmış
Üye
ID § 07 Jul 2008, 02:24    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Genelde kendileri yakalıyorlar elle beslemeye gerek yok =) O zaten bir dev tür görüntüsü bile bazen korkutuyor beni.
Üye
ID § 07 Jul 2008, 02:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
buğra
Rica ederim.

Menülerinde sadece böcek yok bu arada:

fareyi daha çok sevdim o bitkiden. adamsa sıçan yesin. sevmem sıçan ben. gerisini severim. hele o bitkiye tarla faresi vereni aynen sindiririm.

blood on her skin, dripping with sin, do it again living dead girl
Yörünge Disi
ID § 07 Jul 2008, 09:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
fede
ısırıyo mu peki bunlar
hhhahahahaa
benim de aklıma geldi.. çocuğun biri parmağını sokarsa tutup enzim falan salgılıyo mu çiçekler.. grinning smiley
MTG Turnuvası 1.si
ID § 07 Jul 2008, 09:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
la Drosera süpermiş
Peki aldık diyelim tohumunu kışın ne yapıcaz bunları ? Ölmezlermi soğuktan ?
Üye
ID § 07 Jul 2008, 13:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ev içerisinde tutmak en mantıklısı.Normalde 0'ın altında sıcaklıklara düşse bile birşey olmuyor. Hatta bazı türler çok soğuk şartlarda yaşayabiliyor. O yüzden sorun çıkmayacaktır. Ama en tehlikelisi güneşi ayarlamak. Ben ilk seferinde bir kaç tane saksıyı haşlamıştım. Çok sıcak şehirlerde direkt ışığa koymayın.

2 defa güncellendi. Son güncelleme 07/07/2008 13:25 tarihinde buğra tarafindan yapilmistir.
MTG Turnuvası 1.si
ID § 07 Jul 2008, 13:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Peki kışın eksen saksıya büyürlermi bunlar diyelim kışın ektim evin içinde fln yetişirmi... Birde kışın besleme sorunu var tabi sinek böcek nerden bulunur confused smiley

1 defa güncellendi. Son güncelleme 07/07/2008 13:50 tarihinde Masticore tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 5 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum