[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Pati Pet
|-- |-- |+ Köpek Sahiplenme...
Yazar RSS Konu: Köpek Sahiplenme {6091}
Syf: ««/ 10 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 22 Dec 2016, 12:32    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
paraya kiyarak profesyonel itaat egitimi aldirilmasi lazim. cok ciddi bir sekilde.

ayrica asla agizliksiz dolastirilmayacak. (insancil, sosyal ve zararsiz olsa da) bir vukuat olmasi durumuna karsi asi karnesi surekli cepte olacak. tasmasiz dolastirmayi zaten hayal olarak goreceksiniz.

ilk vukuatinda yasak bir cins oldugu icin hem sizin hem hayvanin basi belaya girer. o nedenle cok dikkatli olmaniz lazim. asla hir gur cikmamali. baska kopekte cevrede buyutulmeyecek olaylar bu kopekte aysberg olarak karsiniza geri gelir. cevrenin hassasiyeti de yuksek olacak.

goldenini tasmasiz dolastiran ergen irisi (20-25 arasi) hatunlarin goldenina benzemez o kopek. bakilacaksa o hayvan kardesinin kafasina cok ciddi bir sorumluluk duygusu sokulmasi lazim.

namessar.blogspot.com

1 defa güncellendi. Son güncelleme 22/12/2016 12:33 tarihinde Namessar tarafindan yapilmistir.
Yörünge Disi
ID § 22 Dec 2016, 12:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Ayfon
Genede kedi evin icine sican iseyen bi hayvan oldugu icin fareden farksiz benim icin.

Aynen ya. Hani fare biraz abartı da kıçı heryere değiyo abi bi defa. Gece uyurken gelip kafama değdiriyodu kıçını emaneten baktığım çok tatlı bi kedi.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 22 Dec 2016, 12:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
kasrdesinin erkek arkadasi olmadigi icin kediye kopege sariyor olmasini hic hesaba katmamissin.

kiz aptal ergen degil abi. duygusal ve hormonel ihtiyaclari olan bir kiz.

onceki sevgililerine posta koydun, simdi al basina belayi.

So i grab my boombox and hit the TURBO BASS..
Üye
ID § 22 Dec 2016, 13:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Köpek bakmadıysa önceden ve köpeğe ayıracak zamanın yoksa bence hiç bulaşmasın. Köpek işi bana göre levellere sahip. Bu tarz köpeklerde yüksek prof denilen levellerde bakılacak köpekler. Yukarda arkadaş güzel yazmış, standart bir köpek dışında ekstra tonla olayı var. En ufak hataya gelmez bu tarz köpeklerde. Doğru eğitim veriyorum dersin gözden bir şey kaçırırsın başına tonla bela açılır.
Üye
medal 1k
ID § 22 Dec 2016, 13:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
9 yıldır pitbull besliyorum, american staffordshire diye geçiyor, red nose denen cins.

45 günlükken sahiplendim.

şimdi şöyle, türk insanı toptur almanlar gerizekalıdır bir genelleme yapmayalım. her ne kadar köpek de olsa kişilikleri var, ırkın getirdiği avantajlar/dezavantajlar tabi ki mevcut, ama şahsi tecrübeme göre (doğduğumdan beri hep bir köpeğimiz vardı) olayın %80' i yetiştirmekle ilgili.

dediğim gibi pitbull sahibiyim, kavga etsin, korusun, asabi olsun diye sahiplenmedim. zira geçtiğimiz seneye kadar 5-6 kişi aynı yerdeydik tüm aile. evde baktık hep. cnaı isterse bahçeye çıktı, canı isterse geçti salona döndü götünü yattı.

çok puşt bir hayvan, kesinlikle şımarmaya müsait, obur, insan manyağı bir şey. bizimki daha insana saldırmayı geç, havlamışlığı, yan yan bakmışlığı bile yok. gelene gidene kuyruk sallar, oynar eder, bebek-çocuk gördü mü mesafesini koyar incitmeden koklar geçer.

AMA, hayvan gördü mü tam bir ölüm makinesi. 2 kuş, 3 kedi, 2 köpek leşi var. bunların hepsi bahçeye giren hayvanlar, gezdirirken falan yaşadığımız sayısızca aksiyonu saymıyorum, yaralamalar falan da var tabi kaç tane bilmiyorum açıkçası. suçu kendimde aradım fazla sosyalleştirmedim mi diye, ama dediğim gibi hep köpek vardı bizde. ares geldiğinde evde amerikan kurdu da vardı epey yaşlı, baya yemedi yedirdi, içmedi içirdi, annesi babası gibi ilgilendi yavruyken. ama bizim göt büyüdükçe asabileşti. sonra kameralara baktık aradan zaman geçti, başbaşa kalınca sorun yok gayet güzel oynayıp ediyorlar best friends forever modeli. ama, biz yanlarına gelince bizimki otomatik dişleri çıkarıp saldırıyor. havlama bile yok. anladık ki kıskançlığından yapıyormuş. mesela babannem gelir öper beni, sarılırız falan bizim it saldıramadığı içni bize hep bir bok bulup ayırırdı bizi. kafasını sokardı sarılırken biz, öperken gelir yalar bilmemne falan. öyle garip bir hayvan. yaptığım araştırmalarda cinsin böyle olduğunu öğrendim.

o yüzden dikkat et, ya en başında bunu bilerek alıştırmaya çalış ya da bunu kabullen. %99 seninki de böyle olacak.
ikincisi mümkünse 1029390193 tane köpekle sosyalleştir, daha yavruyken karşısında diğer köpekleri sev onu da sev falan. benim en büyük hatam buydu.

ve nisan ayından beri öğrendiğim şey, bu köpeklerin 13-15 yıl hayatta kalacağını hesaba kat.

nisanda babamı kaybettim, köpek annem ve halama kaldı. babannem rahatsızlanca taşınmak durumunda kaldılar bir apartman dairesine. annem tek başına orman içnide bir evde kaldı. aynı zamanda çocuğum geliyor annem bakacak. şu an anneme şehir içnide bahçeli ev arıyoruz ama köpek çok güçlü olduğu için annemin köpeği gezdirme ihtimali yok. ki hani ben bile gezdiremem şehir içnnide çünkü hiç öyle bir ortama girmedi köpek. yanından araba bile geçmedi nerdeyse.

o yüzden köpeği şu an sahiplendirmek istyoruz hay-sev den tanıdık bulduk sağolsun ilan falan açtı.

ama 2 aydır bu düşünce yüzünden ne iştahım kaldı ne moralim, çocuğum olacak doğru düzgün sevinemiyorum bile. köpeğe ne olacka, birini bulabilecek miyiz, bulduğumuz adam nasıl çıkacak bizim gibi bakabilecek mi, hadi o baktı köpek mutlu olacak mı falan.

abi uzun süreli bir iş, ha ileride vicdanım yok atarım sokağa-barınağa diyebliyorsan sorun yok. sorun yok derken senin içni yok, ben yapamadım öyle birşey ihtiamli bile yok. 9 yıl bebek gibi baktım/baktık. her sabah kahvaltısı verildi, gezdirildi, oynandı ıvır zıvır. çocuktan daha zor bir noktada.

bunları bilin. hazırlıklı olun.
Üye
medal 1k
ID § 22 Dec 2016, 14:10    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
abi niye tonla zararsız kopek varken boyle pitbull gibi psikopat bir turle ugrasip hem kendi basinizi belaya sokma hem de baskasinin canini yakma riskini aliyorsunuz ?

Biralıyım kalbimden yaralıyım
Üye
medal 1k
ID § 22 Dec 2016, 14:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
benimki şöyle oldu.

ben golden bakacaktım o zamanlar sahibinden.com da parayla falan köpek satılıyordu.

golden ve pitbull aynı sitedeydi tesadüf. golden sahibi adam ekti mi birşey oldu görüşemedik bizim dangalağa bakayım dedim neymiş diye.

sapsarı köpek, gözler çakır mavisi, geliyor yalıyor falan inanılmaz bir duyguydu. ki hani her yavru köpek aynı etkiyi yaratır, zaten kafada köpek alma fikri mevcut olduğundan aldım. içinde azıcık hayvan sevgisi olan ve köpek almayı düşünen insan o görüntüye karşı koyamaz fasdda

bi de üni 1 de mi neydim abi o kadar ileri vadeli düşünemedim.

darkrider ın olayı gibi işte aldım köpeği geldim, haliyle geri gönderemedik. mantıklı bir insana danışmadım yanai.
Üye
medal 1k
ID § 22 Dec 2016, 14:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
biraz insanın egosu ile alakalı o bende büyük köpek istiyordum gel gelelim otoparka atılmış 2.5 yaşında chihuahua sahiplendim
it o kadar zeki ki her komutu tek söylemede anlıyor
moda parkına götürüp sürekli sosyaleştiriyorum
her hafta mutlaka yürütüyorum yorulana kadar
ve cesar milan demişti bir köpeği eğitmek için onun anahtarı vardır
kimisi yüzme kimisi koklama kimisi oyun vs. diye sıralamıştı bizim
fındıkta koklama ile eğitiliyor
o kadar çok dışarı atılmış cins köpekler var ki inanamazsınız
önceki köpeğimi annemin kucağından rot kaptı ve omuriliğini kırdı
bu tür dominant ve güçlü cinslere bakacaksanız sosyalleştirin mutlaka

Türk halkının yüzde 60'ı aptaldır.
Aziz Nesin
Üye
ID § 22 Dec 2016, 17:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Curunir
biraz insanın egosu ile alakalı o bende büyük köpek istiyordum gel gelelim otoparka atılmış 2.5 yaşında chihuahua sahiplendim
it o kadar zeki ki her komutu tek söylemede anlıyor
moda parkına götürüp sürekli sosyaleştiriyorum
her hafta mutlaka yürütüyorum yorulana kadar
ve cesar milan demişti bir köpeği eğitmek için onun anahtarı vardır
kimisi yüzme kimisi koklama kimisi oyun vs. diye sıralamıştı bizim
fındıkta koklama ile eğitiliyor
o kadar çok dışarı atılmış cins köpekler var ki inanamazsınız
önceki köpeğimi annemin kucağından rot kaptı ve omuriliğini kırdı
bu tür dominant ve güçlü cinslere bakacaksanız sosyalleştirin mutlaka

şurası çok iyiymiş sadfdsafuh

ben de tam tersi ufak köpek olsun ama süs köpeği/toy dog olmasın diyordum. gittim öle bi tercihte bulundum. bence bahçen yoksa golden ve üst boyutları sıkıntılı ya. camış gibi hayvan anasını satiim. geçerken masaya sehpaya çarpacak, tv'yi devirme potansiyeli var bilmemne. yalnız bırakmaya falan korkar insan.
Üye
medal 1k
ID § 22 Dec 2016, 19:35    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
büyük köpek için onlar sorun değil, hayvanı eğitiyorsun bitiyor. binlerce insan vardır evinde golden, german sheppard, rot, pitbull, dogo besleyen.

sorun hayvan için eziyet olması. eziyet demiyeyim gerçi abartı olurda, evde sürekli köpekle ilgilenecek insan yoksa eğer enerjisini atamıyor hayvan. büyük köpeklerin sorunu bu, her gün 3-5 defa minimum gezdirmek ve oyun oynamak lazım ki enerjiyi atsın. enerjiyi atmadığı zaten manyağa bağlıyor hayvan. koltuk, terlik, 1023912 tane headset (çin mallarından tabi fasd), 1 lcd tv, 1 pc kasası, 1 laptop, 3 cüzdan ve içindkiler mesela benim aklıma ilk gelenler fasdsd

ama işte hayvanı anlayınca, deli gibi eğlenince güllük gülüstanlık oluyor. 1 saat koştur, tug and pull oyna tamam, mala bağlıyor sonra zaten bir şey parçalamaya ne gerke duyuyor ne hali kalıyor.

küçük köpeklerin enerjisini evde almak kolay, zaten büyük köpekler gibi uzun süreli birşeye gelemiyor hemen yoruluyor. olay zaten hayvanı yormakta.

küçük köpek mantıklı tercih, hem masraf açısından hem de kolaylık açısından.
büyük köpek ise biraz egoya da bağlı evet, büyük jip, büyük villa, büyük havuz, büyük köpek hepsi aynı kafanın tercihleri.
ben artık köpek alamam tabi de, alsaydım gene büyük alırdım. 60kg luk bir pitbullun gelip kucağına oturması, bağımlı gibi senin peşinden dolanması falan değişik bir şey. küçük köpek de baktım, genelde ego onlarda oluyor. belli bir yaştan sonra suratına bakmıyor it fasdads

1 defa güncellendi. Son güncelleme 22/12/2016 19:35 tarihinde Jeeztro tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 22 Dec 2016, 21:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Abi bu arada bizim ki dişiymiş. Daha ufak ve daha az kilolu oluyor dedi kardeşim.

Burada yazılanların çoğunu söyledim kulak asmıyor. Şuan ergen damarları üstünde resmen hiçbir şekilde laf dinlemiyor. Yapacak bir şey yok yani bakılamayacak duruma vs. gelirse barınağa gidecek ve bizi geç, hayvana yazık her şeyden önce...

Ben sürekli yabancı profesyonel köpek sitelerinden vs. okuyorum, danışıyorum diyor eğitirim vs. diyor ama geri zekalı hostes. Bazen gidiyor 4 gün olmuyor mesela. Misal yarın Çin'e gidecek 3 gün yok. O süreçte ne olacak? Annem bakacak. Annemin kendi bakıma muhtaç şuan resmen omzu yırtık falan fiziken yeterli değil bir de psikoloji olarak zaten müsait değil. Dün kızınca anneme "tavşan vardı evde ona da ben baktım buna da bakarım" dedi. Köpek, köpektir kafasında yani. Gerçi uyardım bayağı internetten bugün full araştırmış ona göre davranmaya çalışıyor o da şuan ama bakalım...

Sıkıntı yani. Ben Şubat-Mart gibi ayrı eve çıkmayı planlıyorum bir terslik olmazsa zaten de annemle babama kalacak gibi duruyor köpek. Annem zorda babama kalır gezdirme ihalesi falan artık.

Çünkü vazgeçiremedim bakabileceğine inanıyor halen kardeşim.

Bir de birini bulmuş ondan sahiplenmiş. Yavruları olmuş işte ona bakmaya gitmiş. Annesi ile birebir renklerdeymiş, o da çok asil ve güzeldi diyor işte direkt kapmış bunu. Böyle bir yerden satın vs. almadığı için değiştirme imkanı da yok ki sokağa da atılmaz hayvan. O yüzden el mahkum bakacağız artık bilmiyorum...
TW
ID § 22 Dec 2016, 22:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

Bu arada şu işte grinning smiley

Şerefsiz çok da tatlı dayanamıyorum. Bugün ilk defa sevdim de biraz oynadım. Dokunamıyorum normalde de işte bakalım. Yarın kucağıma da almaya çalışacağım biraz.

Diğer yandan disiplinli de davranıyorum. en çok önerilen şeylerden biri işte istediği zaman değil, siz istediğiniz zaman oynayın; kontrolün kimde olduğunu yavruluktan itibaren aşılayın vs. diyorlardı. Şimdilik öyle gidiyorum bakalım.

Bir de boyun altından sevilmeyi normalde istiyorlarmış ama bugün uyurken baş üstü ve sırtından çokça sevmeme rağmen boynundan ilk sevdiğimde yerinden fırlayıp hırladı falan. Alışkın değil sanırım saldırı mı sandı acaba grinning smiley

1 defa güncellendi. Son güncelleme 22/12/2016 22:02 tarihinde DarKRideR tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 22 Dec 2016, 23:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
abi yanlız baba kaç yaşında bilmiyorum ama anneye sakın emanet etmeyin ileride gezdirme işini. omzu iyice mahveder.

baba da güçlü olmalı, kalp malp varsa yormasın kendini gezdirmekle. eğer benimki gibi 3 eğitmene rağmen tasmayla dolaşmayı öğrenemediyse babayı da alır götürür. çok güçlü oluyorlar. çok dikkat edin.
TW
ID § 22 Dec 2016, 23:11    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yok abi anneye kesinlikle teslim etmeyiz zaten kendi atlasa da, belki halen güçsüzken falan ama babaya veririz.

kalp falan yok, güçlüdür babamda ama işte bilmiyorum. en kötü evdeki yürüyüş bandında idare edeceğiz, geceleri etraf boşken falan çıkartacağız.

bizim alt komşumuzda safkan bir tane var. o da hep geceleri 2 saat falan çıkarıyor. ses bile çıkarmaz hayvan, daha kimseye dönüp yan bakmışlığı bile yok işte saldırmayı geçtik ama daha rahat oluyor diyordu. çevredekilerin düşünceleri vs. de önemli cidden.

bakalım bir şekilde üstesinden gelmeye çalışacağız. soktu bir bokun içine bizi kardeşim...
TW
ID § 31 Jan 2017, 02:16    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
evet, 1.5 aydan fazladır bizimle keraneci ve temelde sıkıntı yaşasak da şimdilik iyi gidiyor.

he bir de pitbull değilmiş bizim köpek, staffordshire terrier çıktı sdafasd

öncelikle 2 sorum var.

- biz buna hiç kafes olayını vs. yapmadık. son 2 haftadır evde bağlıyoruz veya ceza olarak kafesliyoruz ama kısa süreli. uyku vakitlerinde kafesleyin diyenler çok olmasına rağmen yapmadığımıza pişmandık.

şimdi kafesliyoruz ama yavru olduğundan çişini vs. tutabilir mi diye korkudan bir saatten sonra açıyorduk. bu gece ilk defa full kapalı tutacağız sanırım. 3 aylık, +1 saat tutarlar ayına oranla 4 saat tutabilir yavrular çişlerini diyorlar. gece uykuda vs. sıkıntı olur mu böyle 6-7 saat kapalı tutsak yoksa yattığı yere bırakır mı?

geceleri kafasına göre kalkıp takılıyormuş çünkü genelde. annem veya kardeşim salonda yatıor çoğunlukla yalnız korkuyor diye. orada da hata yapıyoruz gerçi alıştırmadık uyurken hep birini istiyor yakınlarında sad smiley neyse. gelip bir iki pati atıp, ilgi görmeyince dönüp uyuyormuş.

bunu zamanla düzenli yapsak işese dahi devam ettirmekte sıkıntı olur mu yoksa büyümesini mi bekleyelim?

- halen oyun diye ısırıyor, vazgeçiremedik. tahmin ettiğim gibi annem evdeki en zayıf karakter olduğu için ona karşı bayağı sert ısırıyor ve istemese dahi, bağırsa çağırsa dahi ısırmaya devam ediyor oyun istediğinden. annem ilgilenmeyince ya da çekince kendini havlıyor falan. laftan anlamayan biri olduğundan annem bir türlü aşama da kat edemiyor.

kardeşimde çok dengesiz davranıyor. bi seviyor bi bağırıyor çağırıyor derken ona da kısmen aynı şeyleri yapıyor. ama ikisi aynı ortamda olsun hedef direkt annem.

evde en çok benden korkuyor, saygı duyuyor ya da benimsiyor diyebilirim. sürekli ben ilgileniyorum işte sokağa çıkardım çok kez; oyun oynuyorum işte ısırmaması için ben ilgileniyorum derken mesela salonda uyuyacaksa hep gelip benim ayaklarıma falan yatıyor. hayır diyince genelde ısırma konusunda babam ve bana bir şey yapmıyor. çünkü karakterli, dik duruyoruz karşısında vs..

neyse. kardeşim sırf bu yüzden itaat eğitimi aldırmak istiyor köpeklere fısıldayan adam tarzı tiplere. bunun bir etkisi olur mu? biz beceremiyoruz çünkü. yani en azından onlar.

ilk köpek, baskın ırk. ölümcül kombo resmen ve kardeşimde pişman getirdiğine hayvanı ama sokağa atamayacağımız için yanımızda kalmasına çabalamamız gerek. para sıkıntısı vs. yok yani onu bir kenara koyarsak eğitim alsa dahi annemin davranışı yüzünden sanki bir şey değişmez gibi geliyor.

böyle işte. temelde bu iki problem. ne yapmalı sadfds
Syf: ««/ 10 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum