[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Pati Pet
|-- |-- |+ Kısır Kedi Maması...
Yazar RSS Konu: Kısır Kedi Maması {7478}
Syf: ««/ 5 »»   [ A ]
Üye
ID § 12 Mar 2014, 23:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Her 20 günde bir 60tl veriyorum Royal Canin Sterilised 37 kuru mama için. Çok seviyor bu mamayı fakat ben fiyatı ile mama kalitesinin örtüşmediği hissine kapılıyorum.

Sizin tercih ettiğiniz , önereceğiniz , daha uygun fiyatlı , kilo aldırmayan kısır kedilere uygun mamalar hangileridir ?


hadımköylü kedim 3.5 yaşında 9kg. Farmina N&D aldım yemedi. Brit Care sterilised denedim olmadı . Light mama yemiyor.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Mar 2014, 10:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Royal Canin Neutered Male kullanıyorum. Bahsettğin gibi kedi çok severek yiyor. Fiyatı pahalı biraz belki ama kedi mutlu olduktan sonra yapacak bişi yok. Bendeki 3kg ve 1 ay falan gidiyor herhalde. 9kg biraz fazla gibi istersen rejime sok ama türünü falan bilmiyorum belki normaldir.

Kalplerdeki Kaymak آبسولوت
Üye
ID § 13 Mar 2014, 11:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Benimkiler yeni başladılar kısırlaştırılmış kedi mamasına. Veteriner artık hep bu tarz yemek zorundalar dedi. Brit Care aldım. Seve seve yiyorlar. Zaten çok fazla alternatifte yok 4-5 marka sadece.

Artık sadece bu tarz mama yemeleri fikri nedense tam olarak kafama yatmadı. Yani daha 9 aylık bile değiller. Siz kısırlaştırdıktan sonra sadece bu tarz mamamı veriyorsunuz kedilerinize?

Bir de çok biliyormuş gibi olmasın ama 9 kilo biraz fazla gibi.
Üye
ID § 13 Mar 2014, 16:41    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Aynen öyle kilo fazla , muhtemelen fazlası var fakat şişman değil. Baya iri , kemikleri iri kedişin. Tekir , uzun tüylü ve maine coon cinsi kedilere benziyor. Kendisini pisi pisi değil kuçu kuçu olarak çağırıyoruz o derece... Foto atarım bir ara.

Mama olayında bahsettiğiniz gibi benim de kafam karışık. "Sterilize" ibaresinin kısır kedi sahiplerini yanıltığını düşünüyorum sanki sterilize yazmayan bütün mamalar kediye zarar verirmiş gibi anlaşılıyor.

Kısır kedi mama topiklerine denk geldim paticikte ufak ufak bilgiler var fakat benim cevabını aradığım soru şu ;

evde baktığınız kedilerinizin %80-90 ı kısırdır. Size tavsiye edilen , sürekli kullandığınız mamalar hangileridir ? 60tl den ucuz olanları özellikle =)
Köylü
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Mar 2014, 17:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
royal canin neutered young male kullanıyorum ben bu ara. 10kglık paket 200 civarı falandı yanlış hatırlamıyorsam. alternatif olarak proplan var ama royal canine daha çok seviyorlar gibi bizim kediler.

kısır kedi mamasının olayını özetlemek gerekirse, normal mamalar özellikle erkek kedilerde kısrılaştırmadan sonra idrar yolu sorununa neden olabiliyor. baya sıkıntılı ve tehlikeli bi durum. vermeyin normal mama ameliyattan sonra.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 13 Mar 2014, 17:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Royal canin neutered serisi ilaçlı mama değil mi ? Sadece kısırlaştırdıktan sonra belli bir ilac tedavisi gerekli olması durumunda kullanıyor mu ?

Is all that we see or seem but a dream within a dream
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 13 Mar 2014, 17:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Hayır, kısırlaştırılan kedi maması.

Kalplerdeki Kaymak آبسولوت
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 13 Mar 2014, 21:16    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
STY
hadımköylü kedim 3.5 yaşında 9kg. Farmina N&D aldım yemedi. Brit Care sterilised denedim olmadı . Light mama yemiyor.

oha 9 kilo mu? acilen 5 kg bandina inmesi lazim o kedinin.

namessar.blogspot.com
Üye
medal 1k
ID § 17 Mar 2014, 10:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
dişiler için max 4 erkekler için mac 5 kg sağlık ölçüsü, benim kedide 5.4 kilo(dişi) royal canin light 40 veriyordum fakat istediğim etkiyi alamadım hills'in light'ını deniyorum şimdi. ikisini de yiyiyor. zaten light mamaları iştahlı bir şekilde yememesi daha iyi normal verdiğinden 6-7 tane ayır ilk etapta daha hafta geçtikçe sayıyı arttır, bir de tabi ki bol bol hareket, lazerdir oyuncaktır artık neyi seviyorsa.

kısa zamanda sonuç alırsın umarım, umarım bende alırım grinning smiley

hepinizin imzasına gagıldan bakıyom
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Sep 2015, 21:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Merhabalar. Farmina N&D kısır kedi maması kullanıyorum erkek kediye, kısırlaştırmadan önce hep acana yiyordu. onu koyduğumuzda gün içinde acıktıkça gidip yiyordu hayvan, çok sevmiyordu öyle kalmadığında acıkmadıkça ağlamıyordu. ama nd'ye geçtiğimizden beri gün boyunca 1-2 saatte bir ağlamaya başladı mamanın yanına gidip. koyduğumuz ne kadar olursa olsun yiyor onu. üç günlük koysam onu da yer hayvan evladı. 4.7-5 kg arası gidip geliyo, kilolu değil yani. ama kilo alsın da hiç istemiyorum. kısırlaştırıldıktan sonra böyle oldu, iştahı açıldı desek o da değil. çünkü yanında da bi tasta acana var leyla için ve ölüyor olmadığı sürece elini sürmüyor ona. Bu arada farmina'nın internet sitesinde farmina nd sterilised diye bir şey yok, bize gelen pakette de zaten bulgarca falan bişeyler yazıyordu. çakma mı bu diye düşünmüştüm ilk geldiğinde. sonra unutmuşum sdf. acana'nın da sterilised diye bir şeyi olmayınca acaba dedim amerikada bu adamlar sterilised mama kullanmıyor mu, var mı bilgisi olan? çünkü erkek kedide asıl mesele kilo aldırmamaksa bunu acana ile daha iyi başarırım diye düşünüyorum. hayvan onu gerçekten açlıktan ölmiyim bari diye yiyordu çünkü ahah, nd'ye HEÜAE diye saldırıyor bildiğin, bitirdiğinde tabağın dibi salyasından ıslanmış oluyor. hadin bi beyin fırtınası yapalım dedeye yardım edelim sad smiley
ha bi de 9-10 aylık kedi, büyüme çağında yani hala. acaba pakette yazan miktarı boşverip dayasam mı gün içinde mamayı


bu arada önemli dipnot: bu nd'nin hakikaten sitesinde sterilised cat food diye bişey yok, benim aldığım acaba çakma mı? Ya da direkt yok mu öyle bişey, sadece kâr adına pazarlanan, aslında anlamı olmayan bir şey mi acaba sterilize mama

umarım son edit: bu arada nd kısırlaştırılmışın pakette yazan protein, karb vesaire oranları acanayla neredeyse aynı, nd'nin mineral oranlarını arıyorum şimdi, sitesinde kısırlaştırılmış kedi maması olmadığından bulamıyorum mineral oranlarını, paketi de atmıştım. gerçi bi yerlerde ufak olanı var, ona bakarım bulursam. onlar da benzerse acaba acana versem olur mu, çünkü bu mamayla obez olursa mama sterilize de olsa taş sorunu olur muhtemelen

3 defa güncellendi. Son güncelleme 17/09/2015 21:36 tarihinde Drall tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Sep 2015, 22:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Drall
4.7-5 kg arası gidip geliyo, kilolu değil yani.

bir yasin altinda degil mi bu kedi? nasil kilolu degil? 1-2 yas civarinda erkekse max 5-5.5 kg olacak. o da uzun bir kedi ise.

namessar.blogspot.com

1 defa güncellendi. Son güncelleme 17/09/2015 22:52 tarihinde Namessar tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Sep 2015, 22:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Drall
çünkü erkek kedide asıl mesele kilo aldırmamaksa bunu acana ile daha iyi başarırım diye düşünüyorum.

amac idrar yollarinda kristallesme, tikanma, engelleme ve bunun kronik enfeksiyona donme ihtimalinin onune gecmek vs vs vs. disi de idrar yolu genis oldugu icin yemese de olabiliyor, ama erkekte sart.

kilo verdirmek icin ozel dusuk kalorili mamalar var, sterilin olayi mineral dengesi. standart mamadan gene daha dusuk kalorili, zira kedinin istahinin artacagi varsayiliyor, ancak yine de bir low-calorie diet mama gibi degil.

bir ara hayvanin aclik ve tokluk sekerini olctur. kisirlastirmanin hemen ardindan istahin artmasi normal ama bu kadar cabuk olmasi normal mi bilemiyorum. bir baksinlar.

namessar.blogspot.com

1 defa güncellendi. Son güncelleme 17/09/2015 22:51 tarihinde Namessar tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Sep 2015, 22:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
belki kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş kafası mı bilmiyorum ama fit geliyo bana

işte 4.7 kilo şu anda, 1 yaşın altında evet 10 aylık civarı diye tahmin ediyoruz, ayakta dururken fotoğraflarını paylaşayım bi ara, 3üncü şahısların fikirleri önemli kilo konusunda tabi, benim gözüm alışmış da olabilir sonuçta. büyük ama baya boyu, yani boyu uzun ama yerden çok yüksek değil, bacakları kısa sdfg


ha iştahı sadece nd'ye karşı artmış bu arada. bi kapta her daim acana var diğer kedim için, ve kısır olan ona elini bile sürmüyo. cidden ölüyo olması gerekiyo açlıktan, o haldeyken bile 3 4 tane yiyip bırakıyo. yani nd'de onu deli eden bişey var, çıldırıyo ikisi de nd için ama büyük koyar koymaz bitirdiğinden ufaklığın yemesine fırsat kalmıyo onu, ufaklık paşa paşa acana yiyo sadece

şekerini ölçtüriyim veterinere götürüp bi ara. ama işte acanaya elini bile sürmediğinden dolayı emin gibiyim olayın iştahtan ziyade nd'den kaynaklandığına. yine de bakmak lazım tabi bi kontrol amaçlı da olsa

4 defa güncellendi. Son güncelleme 17/09/2015 22:56 tarihinde Drall tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Sep 2015, 22:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
acana full protein abanilmis bir mama degil mi? ondandir. daha az, daha doyurucu ve muhtemelen fillersiz daha tatsiz.

bu arada full protein abanan mama onermiyor benim veteriner. ornegin benim kedide auto-immune teshisi var, kortizona cevap veriyor ama simdilik yapilmiyor ciddi belirti olmadigi icin.

ama basta alerji oldugu dusunuldu, halen de alerjik reaksiyon ihtimalini elemedik, ona karsi hala hipoalerjenik mama yiyor. acana verseydim ve gercekten proteine tepki veriyor olsaydi muhtemelen gebertmistim kediyi.

ama illa protein abanilmis mama kullanacaksan vitamin, cinko vb takviyelerde vermen gerekecek, hem tablet hem paste olarak.

namessar.blogspot.com

1 defa güncellendi. Son güncelleme 17/09/2015 23:00 tarihinde Namessar tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 17 Sep 2015, 23:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yani magnezyum aynı, kalsiyum ve fosfor, nd kısırlaştırılmış kedi mamasında azıcık daha fazla. nd'nin paketin üzerinde sodyum vesaire için bilgi bulamadım. kalori olarak nd'nin kilosu 3350 kcal/kg, 1 cup'ta 322kcal var, 1 cup 98 gr, acana'nın kalorisi 3950kcal/kg, 1 cup'ta 485 kcal (acana'yla beslerken bu kilodaki ölçü daha azdı sanırım hacim olarak)

ND'nin kalori içeriğinin %46'sı protein, %28'i yağ, %26'sı da all other ingredients
acana'nın kalori içeriğinin %35′i proteinden, %45′i balık yağından, %20′si ise meyve ve sebzelerden imiş. nd'de ham protein %46, acanada ham protein %35. nd'de ham yağ %11, acanada %20. sanırım acana fazla yağlı, mineral'e, proteine falan baktığımızda nd'nin kısırlaştırılmışından farkı olmadığını görüyoruz acana'nın ama yağ oranı fazla, bu yüzden de daha az yemesini sağlasam bile daha fazla kilo almasına sebep olma ihtimalim de var. o zaman nd'ye devam edeyim, acıktığında ağlamalarına cevap vermezsem belki azaltır obez çocuk gibi ağlama işini

bu arada oturup analitik bileşenlere bakınca nd acanadan daha protein abanmış bir mama gibi görünüyo. senin tavsiye ettiğin üst kalite mama var mı? onlara da bi bakayım merak ettim, nd ile başım dertte çünkü. bu kadar çok ağlaması gerçekten sıkıntı, insan bi yerden sonra pes edip yemesi gereken miktardan fazlasını veriyo çünkü.

bi de kedim artık hareketsiz değil leylayla birbirine alıştıklarından beri. gün boyu bi aksiyon, bi kovalamaca, bi patırtı bi gürültü. bi gece sandalye devirmişlerdi koşuştururlarken sfd

4 defa güncellendi. Son güncelleme 17/09/2015 23:42 tarihinde Drall tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 5 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum