[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Eğitim
|-- |-- |+ Udemy + SQL + Big Data...
Yazar RSS Konu: Udemy + SQL + Big Data {2712}
Syf: ««/ 2 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 May 2017, 18:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu aralar Big Data konusunda ilerleyeyim diyorum. İlgimi çekti açıkçası, tabi bunda en büyük etki Almanya' da ki direktörümüzün şirketin bu konuya odaklanacağını belirtmesi de rol aldı tabi ki.

Hali hazırda finansal analist/kredi risk analistiyim. Yazılımla alakam yok, olsun istedim, fakat imkanlar el vermedi kısaca.

1 haftadır eğitim, kurs araştırıyorum. Fiyat aldım bir kaç yerden ve hani beni aşıyor biraz, özellikle daha 1.5 aylık bebeğimin olması da engel teşkil etti. Bu yüzden Udemy denen yeri tavsiye etti Macar bir arkadaş. Hatta özellikle belirteyim bugün bitecek bir indirim söz konusu, 100-200 $ lık eğitimlerin hepsi 10$ a düşmüş. Kaçırmayın derim. Neyse, kendi azmimle buradan eğitimlere erişim sağlayayım diyorum. Hatta 50$ bütçe ayırdım, 5 tane ders alacağım. SQL giriş, Big Data falan kabaca fikir sahibi olduracak bir şeylere bakacağım. Hani ilgim var mı, çok mu sıkıcı gelecek onu göreyim istedim. 5-6k TL bayılmadan daha iyi olacak. Baktım evet çok meraklıyım, sonra kurslara da bakarım dedim.

TR de kalmayı düşünmüyorum, yurtdışına kapak atma peşindeyim çoğu insan gibi. Big Data konusu da epey popülermiş, hatta bizim şirket Amsterdam ofisinde bunun için birim açıyor. Şimdilik Hollanda ile sınırlı, sonrasında globale dönecek olay. Seneye bu zamanlar iş başvurularına başlayacağım, yaklaşık 1 senem var, beginner seviyesi için yeterli bir süre diyorum. Normal bir iş hayatım ve yeni bir bebek olduğu için epey casual ilerleyecek tabi bu durum.

Sormak istediğim

1- Big Data konusunda görüşleriniz nedir ? Çok açık bir konu tabi de, risk biriminden çıkmak istiyorum artık. Nefret etmediğim ama aynı zamanda sevmediğim bir işi yapıyorum. Hani tatmin seviyesi epey düşük.

2- Udemy den eğitim alan var mıdır aranızda ? Fiyatları bu kampanyalı haliyle epey uygun geldi. Bir kaç konuda saldırayım diyorum.

3- SQL için iki ders buldum, 3 tane daha ders alacağım, aga ileride lazım olur bu alan için şunları da al, şunlara bak diyeceğiniz neler vardır ?
Üye
medal 1k
ID § 31 May 2017, 18:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
[www.facebook.com]

Facebook'u olmayanlar için:

"Big data is like teenage sex: everyone talks about it, nobody really knows how to do it, everyone thinks everyone else is doing it, so everyone claims they are doing it..." demiş bir abi sene 2013.

Hatta benim şirkette var böyle tip, üstümüze getirdiler "Bugün hello world yazıyosun sqlle yarın sana cevap dönüyor" diyerek muhteşem big data bilgisini kusmuştu.

Onun haricinde big data'yı ne amaçla öğrenmek istiyorsun. Ne yapmak istiyorsun? Hayalindeki iş database'e hello world yazıp yarın değil bugün geri almak mı? Yoksa elindeki dataları analiz edip, güzel sonuçlar çıkarmak mı?

Ucuzsa dersleri al yeni bilgi olur. Dersi daha önce alanlar varsa internette elbet anlatmışlardır deneyimlerini onları bul oku. Coursera'da/Udemy'de falan yoksa bedavaya alabileceğin dersler de var. Paralı olanların tek olayı, ilgili track'i ve dersleri bitirirsen sertifika falan bir şey vermesi (kimsenin umursamadığı). Ha tabi derdin öğrenmek olduğu için sertifika falan önemli değildir senin için.

SQL vs. kasana kadar machine learning öğren demek isterim de bu pozisyonlar genel de researcher/engineer tarzlarında oluyor. Yeterli matematik background'un yoksa practitioner olarak kalırsın o da seni ne kadar tatmin eder bilemem.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 May 2017, 18:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
udemy'de sürekli indirim oluyor zaten , önüne gelen kurslara atlama indirim olmuş kaçırmayayım site.

Bu arada SQL dediğin kavram çok genel bir konu.

Kullanılan dile ve geliştirme ortamına göre bir sürü çeşidi var , basit işlemlerdeki syntaxları ve çalışma şekilleri aynı ama detaylandıkça farklılıkları da artıyor:

MySQL
Mssql
PostgreSQL
Oracle
DB2
vs diye gidiyor

Birde NoSQL veritabanları var onlar ayrı bir dünya. Hepsini birden öğreneme imkan yok , iş başvurusu yapmayı düşündüğün firmaların kullandığı teknolojilere yoğunlaşman en mantıklısı.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 May 2017, 19:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
şunu; "Big data is like teenage sex: everyone talks about it, nobody really knows how to do it, everyone thinks everyone else is doing it, so everyone claims they are doing it..." her yeni teknolojide diyorlar zaten. Go için de dediler, cloud içinde.

"I am Fire , I am Death."
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 May 2017, 20:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
oyle cunku
sdn/nfv icin de gecerli ayni metaphor

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Jun 2017, 02:06    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Jeeztro
2- Udemy den eğitim alan var mıdır aranızda ? Fiyatları bu kampanyalı haliyle epey uygun geldi. Bir kaç konuda saldırayım diyorum.

bu sorunun cevabını vereyim.

Udemy'deki "indirimli" fiyatlar aslında normal fiyatlar. yani sürekli €200'den €15'e düşürdük diye reklam yapıyorlar, ama sürekli bu indirimi yaptıkları için, göstermelik o değerler. esas indirim €10 oluyor, o da yılbaşında felan denk geldi bana.

bence güzel bir site. ama bir dersi almadan önce iyice bakmak lazım. preview'inde işe yarar gözüküyor mu, içeriği doyurucu mu, saati anlatılanlara yeterli mi vs... ortalıkta bir sürü Hintli tarafından anlaşılmaz videolar, 1-2 saatlik dersler felan var.

ilgimi çekenleri istek listesine alıyorum, izledikçe yenilerini satın alıyorum felan.
Üye
ID § 01 Jun 2017, 09:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Dün sen sorunca adamın birisi hemen medium da konu hakkında şöyle bir yazı yazmış smiling smiley işine yarar diye düşünüyorum.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Jun 2017, 15:37    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
faydalı listeymiş
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 01 Jun 2017, 22:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
çok teşekkür ettim bilgiler için. epey faydalı oldu. çocuğu uyutunca bir bakayım hepsine
Üye
medal 1k
ID § 13 Jun 2017, 14:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Udemy de yorumlara çok iyi bakmak lazım, gerçekten işe yarar mı senin aradığın şey mi, ve anlatıcının tarzı falan sana uyacak mı.


Bana sorarsan, yazılımda 6 aylık bir noob olarak derim ki, ilk defa giriş yapıyorsan bu aleme bir kursa ya da uzman birinden ders şeklinde vs alman çok daha mantıklı.

ayrıca ilk seviyeleri geçtikten sonra, şu tarz youtube kanalları udemy den çok daha güzel faydalar sağlıyor kanımca:

https://www.youtube.com/channel/UCkkgrhDCJheXQNIFqUVw0_g

https://www.youtube.com/channel/UCJbPGzawDH1njbqV-D5HqKw

https://www.youtube.com/channel/UCwRXb5dUK4cvsHbx-rGzSgw
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 14 Jul 2017, 23:41    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bundan 4-5 sene önce teenage sex doğru olabilirdi ama pek öyle değil artık. Dünya kadar uygulama var ve baya yaygın kullanılıyor. Gelecek de vaadediyor ancak çok fazla farklı teknoloji var ve dönem dönem önplana çıkan teknoloji değişiyor. JS framework'leri gibi... Ama JS framework'lerinden birine migrate edebilirsin, bunda yapamıyorsun, çünkü hepsini gerçekten kullanmak gerekiyor.

Git bebeğini sev abi. Vakit öldürmelik bir konu değil bu, baya zamanını yer.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 14/07/2017 23:42 tarihinde riglous tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 15 Jul 2017, 00:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sektorde sayilirim ben de su big data ile yapay zeka nedir anlayamadim bi turlu
herseye kafa basmiyor sanirim.

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k
ID § 15 Jul 2017, 11:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Big data petabytelarca datayı (el oğlu terabyte boyutundaki datalara bile big data demiyor artık) depolayıp, gerektiğinde kullanmanı kolaylaştıracak bir nane işte. Türkiye'de iki video izleyip 10GB datayla uğraşan ben big data yaptım anne diyor orası ayrı.

Bu kadar fazla data olunca haliyle bunları bir de kullanman lazım. Ne bileyim telekom şirketiysen elinde kullanıcı dataları olur onlardan churn analizi, hedef reklam gösterme nanesi falan yapmak istersin. O zaman da işin içine machine learning ve istatistik girer. Big data biliyor olmak seni machine learningci yapmaz. Hele weka, scipy, spss falan indirip datayı bu librarylere gömüp machine learning scientist olan Türklerde gördü bu gözler. Gidin matematik öğrenin, probability öğrenin, istatistik öğrenin machine learning'de bir yerlere gelmek istiyorsanız kısaca.

AI ise direk yapay zeka işte. Machine learning'le karıştırmamak lazım. İnsanlar genelde ikisi aynı şeymiş gibi davranıyor şu zamanlarda ama aradaki en büyük fark AI araştırmaları gerçek anlamda insanların nasıl öğrendiğini kavramak ve bunu yaratmak üzerine kurulu. Machine learning ise olasılık/istatistik kullanarak elindeki datadan bir şeyler öğrenmek ve ileride gelen görülmemiş datalara bu bilgileri infer etmen üzerine kurulu. Hani ikisi arasındaki en bariz farkı şu şekilde anlatabilirim belki: Şu sıralar popüler deep learning algoritmalarını kullanarak adam akıllı bir computer vision/natural language processing işi yapmak için büyük miktarda annotate edilmiş dataya ihtiyaç duyarsınız (at ile alakalı binlerce resim ya da bir markayı öven/söven binlerce tweet). Oysa insan dediğin bir kedinin ne olduğunu öğrenmek için binlerce kedi görme ihtiyacı hissetmiyor. Bir kere görüyorsun, bir kere sana kedinin ne olduğu söyleniyor ve artık biliyorsun (araştırma okumak isteyenler one-shot learning keyword'üyle makale arayabilir).

1 defa güncellendi. Son güncelleme 15/07/2017 11:35 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 15 Jul 2017, 11:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Eh bi nevi big dataya bulasmisim o zmn sdf

Bu machine learninge nerden girmek en efektif olur peki? ANN, CNN konularina girmek cok mu baliklama atlama olur.

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k
ID § 15 Jul 2017, 13:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ne yapmak istediğine bağlı olarak değişir.

Sadece kendi işinde tool olarak kullanacaksan, temel algoritmaları falan öğren. Sonra zaten high level deep learning frameworkleri var (keras en popüleri). Onları kullanarak kendi işine yarayacak network architectureları falan halledersin. Edit: Hatta senin için algoritma değil sadece sonuç önemliyse machine-learning-as-a-service platformları gırla dolu internette. Sen sadece datanı veriyosun; onlar sana modeli gönderiyor.

Yok diyorsan ki ben bu işi ciddi ciddi öğrenmek istiyorum, o zaman gene temel algoritmalardan işe gireceksin; ama matematiklerine kadar öğren. Sonra SVMlere ucundan bakıp direk neural networklere giriş yaparsın. Temelinin sağlam olmasını istiyorsan bu konuda Geoffrey Hinton'ın coursera dersini izlemelisin. Ağır derstir; ama kaldırabilirsen bir ömür sana yeter. İşin içine biraz daha derinlemesine girince zaten CNN, LSTM, GAN vs. kolay kolay öğrenirsin.

Çoğu DL algoritmasının/architecture'ının da pratikte zaten ne yaptığı kolay anlaşılır şeyler. Yukarda dediğim tür librarylerle hemen koda dökebilirsin. Ama uğraşın ne kadar genelden uzaklaşırsa, bu alanda matematik temelinin olması senin o kadar çok işine yarıcaktır her zaman.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 15/07/2017 13:49 tarihinde Phoenixlin tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 2 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum