[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Eğitim
|-- |-- |+ 1 ayda Toefl IBT...
Yazar RSS Konu: 1 ayda Toefl IBT {7685}
Syf: ««/ 5 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Oct 2016, 17:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selam, yüksek lisans için Toefl'dan en az 80 vermem gerekiyor. Yds de kabul ediyordu üniversite, hallederim diyordum yapamadım. Yds den 87 lazımdı benim son iki sınav 85 ve 83,75. Toefl'a 1 ay sonra girmeyi düşünüyorum, en kısa zamanda almam lazım puanı.
Başlıkta 1 ayda Toefl yazdım 1 ay c++ gibi falan ama ingilizcem var, konuşma vs. de var ders anlatabiliyorum. Yalnız hiç Toefl'a girmedim, IBT'de sistem nasıl dinlemeler okumalar nasıl bilmiyorum. Kelime bilgim güçlü değil, bilmediğim bir sürü kelimeyle karşılaşıyorum verb, phr. verb, adverbs vs...
Kursa gitmeyeceğim dediğim gibi ingilizcem var ve param da yok yani =)
Nerelerden nasıl çalışayım, kitap site her türlü tavsiyeye ihtiyacım var çünkü geçerli puan almam çok önemli.
Teşekkürler şimdiden =)
Genel Yönetici
medal 1k medal 5k medal 10k


ID § 05 Oct 2016, 17:24    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Neyin kotu biliyorsun iste, roman okumak tek yolu kelime ogrenmenin. Oyle test cozerek ya da dizi izleyerek ogrenilmez.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Oct 2016, 17:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
eksi'deki toefl basliginda sukelasi bol olan bir iki cok iyi entry vardi, uzun uzun aciklamisti insanlar nasil calistiklarini. ortak nokta kaplan'in kitaplari gerci.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Oct 2016, 17:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Toefl'ın sitesinde ucuza kendi örnek sınavları olması lazım, onlar fikir verir en azından neyle karşılacağın hakkında.
Yörünge Disi
ID § 05 Oct 2016, 17:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
biliyorsan sınav örneklerinden çöz her gün bir tane 90 alırsın

bunlar paralel
Yörünge Disi
ID § 05 Oct 2016, 17:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sınav örneği çöz aynen. 80 almak kolay.
90+ kastırabiliyor

diyafram8.com
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Oct 2016, 17:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
5 sene once falan ilk defa toefla girerken 1 hafta falan calisma imkanim olmustu. Uzuuuun uzun yazilabilir ama ozet su: TOEFL sadece ingilizce olcme sinavi degil abi. Kendine has bir sistemi oldugu icin sinavin kendisine hazirlanman lazim.

Kaplanin, cambridgein vs birsuru kitabi var zaten. Kelime calis falan diye degil, o kisimlari salla. Sana lazim olan hangi bolumde nasil bir teknige sahip olman gerektigi. Ornek veriyorum reading bolumunde okuz gibi bir makale veriyorlar, oku sonra next de diyorlar. Next diyorsun, sana bir soru soruyor, hemen yaninda da soruyla ilgili paragraf var. Bu nedenle en basta uzuuuun yaziyi okumanin hicbir manasi yok. Bunu bilmeyenler okuyup okuyup anlamaya calisiyor tabi.

Bu kritik noktalara bircok kitapta yer veriliyor. Bunun disinda ise yapilmasi gereken en onemli sey dummy testleri cozmek. Kaplanin testleri toefla en yakin sonuclari veriyor. Suresi vsde var. Programini bul indir abi, sonra o testlerden 4-5 tane yapmadan girme sinava. Orada aldigin puana yakin birsey alacaksin muhtemelen.

Ben ilk girisimde 107 aldim, ikinci girisimde 108. Speaking 23 olmasina ragmen birde asdf.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 11 Oct 2016, 12:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Teşekkürler herkese.
EF'ye 1 aylık online üyelik 3 liraymış.
[englishlive.ef.com]
Nedir ne değildir bilen var mı?
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 11 Oct 2016, 13:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
cicibeybe +1

Ben de hiç çalışmadan girmiştim, sadece youtube'dan notefull diye bir adamın sınav ile ilgili taktiklerini dinledim (bedava gelen denemeyi bile çözmemiştim, o kadar). Ben bir de hayatımda hiç ingilizce eğitimi almadım. Ona rağmen 99 almıştım.

TOEFL bence YDS'den çok daha kolay bir sınav. (YDS'den de hiç çalışmadan 87.5 aldım)


Bahsettiğim kanal şu;

[www.youtube.com]

Bu kanalda adamın bölümlerle ilgili verdiği tavsiyeleri uyguladım sınavda. Speaking için inanılmaz işe yaramıştı bende. TOEFL çünkü özellikle speaking kısmında belli kalıplarda konuşmanı istiyor. Bana kalsa mesela sorulan soruya kendi fikrimi katar öyle yorumlardım. Adam bunu kesinlikle yapmayın, istedikleri o değil diyordu yanlış hatırlamıyorsam.

hihi
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 11 Oct 2016, 13:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu arada kelime bilgisi ne kadar gerekiyor bilmiyorum ama benim anlamını bilmediğim herhangi bir kelime yoktu sınavda hatırladığım kadarıyla. Zaten onu pek ölçtüğünü sanmıyorum. Özellikle reading kısmında metinleri anlamamak için ingilizceyi bayağı bayağı bilmemek gerekiyor.

Eğer YDS'den 80 üstü aldıysan reading'den 25 falan çok rahat alırsın. Listening de oldukça kolay, ondan da 25 alamaman için hiç bir neden yok. Notefull'daki taktiklere çalışınca speaking + writing'den totalde 30 alamaman da mümkün değil ingilizce ders anlattığını varsayarsak.

hihi
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 12 Oct 2016, 00:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
denk getirirsen e-yds dene

#TopunuzGelin
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 12 Oct 2016, 08:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
kelime bilgisi olayı şöyle;
günlük konuşma, okuma, anlama vs. için gereken herşeyi zaten bildiğini kabul ediyor.
Eğer uç bir kelime çıkarsa parça içerisinde o kelimeyi açıklıyor.
atıyorum Xenophobia dan bahsettiyse xenophobia şudur budur diye parçada açıklıyo zaten.
ben çalışarak 100 alabilmiştim

sınav çok uzun sürüyor. listening ve reading ingilizcen iyiyse zaten kolay özellikle listening dizi vs. izleyen biriysen patates tam. Ama 1 saat falan sürüyodu listening konsantrasyonun kopabiliyo dinlerken başka şeyler düşünmeye başlıyosun ona dikkat et derim.
speaking ve writing için ise bir tarzları var belli tarz konular var buna odaklanıp çalış. sorular genelde aynı. işte urban areamı iyi rural areada yaşamak mı iyi tarzı sorular. speakingde süre olayı çok önemli dediğim gibi ona ayrıca çalışman lazım. 1 ayda roman okumakla olacak iş değil.
ben speaking e hiç çalışmadım ve 30 üzerinden 20 aldım onun için benim pişmanlığımı yaşama. ııı'layarak bitirdim öteki puanlarımın hatrına 20 verdiler diye düşünüyorum.

memezede

1 defa güncellendi. Son güncelleme 12/10/2016 08:50 tarihinde Longshanks tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 12 Oct 2016, 14:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Listening'de dikkat önemli cidden. Ben listening'den sonra araya çıkacaktım; son kısımlarda artık tuvaletim geldi, ulan kaç dakika kaldı, çişim var, acaba tuvalet nerededir diye düşünürken 3-4 sn'lik bir diyaloğu kaçırdım. Oradan da soru geldi. Zaten 28 mi ne aldıydım, bir tek o yanlıştı sanırım sdf.

Speaking'den de parçanın bir tanesinde dalıp almanca kelimeler kullanmama ve "katedral" kelimesinin "ingilizcesini" 5sn düşünmeme rağmen 22 aldım. Puanları bol bol veriyorlar sanırım speaking'de lel.

Önce bir denemesini çöz, ona göre 80 alabilir miyim diye dert et kendine bence. Belki TOEFL'ı gözünde çok büyütüyor olabilirsin. (82 YDS'nin TOEFL karşılığı 95 mi ne bu arada, onu da dipnot düşeyim.)

hihi
Üye
ID § 15 Oct 2016, 23:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Toefl ın türleri vardı IBT olan içinde speaking ve writing de olandı sanırım ben 1 ay önce falan itp'ye girdim bu dediklerim yoktu sınavda.Sınav uzun sürüyor öncelikle, genel olarak listening için YouTube da temiz konuşan kanalları anlıyosan sıkıntı olmaz gibi vsauce, kzurgeast(nasıl yazılıyosa) gibi.
Reading de makale gibi, ya da bi dersten kesit gibi.Diğer gereksizi ele tarzı bi kısım vardı orası zordu biraz.
Sitede örnek sorular var onlara bakarak fikir edinebilirsin.1 ay da grammar adına bişeyler katılırda ne kadar kullabilirsin writing de vs. bilemem.Bence özellikle haber, makale tarzı şeyler okuyup bi şeyler açıklanırken sık kullanılan kelimelere dikkat et.
Bide edX te Toefl a hazırlık kursu vardı taktik falan veriyolardı ona da bakabilirsin.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 07 Nov 2016, 22:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bende buraya sorayım;

3 Aralıkta toefl sınavına girecegim speaking den 20 almam gerekiyor. Diger bolumler icin test etmek mumkun falan speaking tam isabetli olmuyor bilen birine dinletmek lazım. O yuzden sınava girmis olanlara sorayım. Kac score yaptiniz, nasil hatalar yaptiniz vs bilgi alayım.

Biralıyım kalbimden yaralıyım
Syf: ««/ 5 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum