[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Kişisel
|-- |-- |+ okuduklarınız aklınızda kalıyor mu...
Yazar RSS Konu: okuduklarınız aklınızda kalıyor mu {1660}
Syf: ««/ 4 »»   [ A ]
Genel Yönetici
medal 1k medal 5k medal 10k


ID § 01 Dec 2018, 16:37    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bende de var bir süredir, eskiden böyle değildi sad smiley

=o= Another Project.. =o=
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Dec 2018, 16:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Frantic
ya yabancı dilde iletişime geçeceksin, ya enstürman çalmaya odaklanacaksın veya spor yapıp biraz nabız artıracaksın. bu üç eylem bilişsel skilleri total boostluyor. öyle de ki taşaklı bilim adamlarının bile çoğunun anılarında anlaşılıyor bunları düzenli yaptıkları..

Kafayı dağıtma aktivitesini de kafa çalıştırarak yapmak lazım. Ama zorlayarak yani. Beynin de bir kondüsyonu var sanırım. Düşünce beyle oluyor.

We'll surely avoid scurvy if we all eat an orange.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Dec 2018, 17:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Esh
Alinti
Anelor
ne alaka mdma? amphetamine desen anlicam ama mdma bi bağlantı kuramadım.

Perception arttirici kaliteli bi methamfetamin de ondan. Pure bulmak zordur tahminen

U...u degil abi bunlar, benim ne isim olur u...u ile smiling smiley

Ya bu olay kafama takilmaya basladi ama benim, zaten pek akilli bi adam degilim boyle zamanla daha da aptallasiyorum

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 04 Dec 2018, 14:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Frantic
Alinti
dasaaa
baskan okunmuyor ya, okuyorum - anlamiyorum. tekrar okuyorum.

sonra aklima bisi takilmis oluyor falan. onu dusunurken bi sayfa okuyorum ama bos okuyorum.

sonra ayni yeri tekrar okuyorum.

ama gene anlamiyorum.

sonra birakip thief simulator falan oynayip guluyorum salak salak.

beyin sesini susturmak icin harika bisi la.

şu odaklanma mevzusu hepimizde dönem dönem oluyordur, hatta bazılarında attension deficit disorder(ADD) seviyesinde bile olaiblir.

büyük ölçüde gelişme kaydetmek mümkün.

işten kafam silkindiği için eve gelince oyunla rahatlıyorum, kitaba kafa kalmıyor sorunun çaresi var. ya yabancı dilde iletişime geçeceksin, ya enstürman çalmaya odaklanacaksın veya spor yapıp biraz nabız artıracaksın. bu üç eylem bilişsel skilleri total boostluyor. öyle de ki taşaklı bilim adamlarının bile çoğunun anılarında anlaşılıyor bunları düzenli yaptıkları..

üçüncü olay okuduğum aklımda kalmıyor, 2dk sonra öğrendiğim bir kelimeyi dahi unutuyorum. ben de bu kervandayım smiling smiley
bunun çözümü de kişinin kendine özgün hashing fonksiyonları yaratarak bilgiyi saklaması. bir nevi özgün hafıza çivileri yaratmak.

neredyse tum gun yabanci dilde konusuyorum yaw. gene kafa aptallik gerzeklik konusunda rekorlar kriyor.

gerci stres cok son 4senedir falan. stres gercekten aptallastiriyor.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 04 Dec 2018, 14:43    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Hızlı tüketim cağında kitap okumak zor. Ben okumayı seviyorum ama oturup 400 500 sayfa bir seye odaklanmak mümkün değil artık. Uzun bir zamana yaydığında da kopuyorsun. Mesela ben bu yaz gaza gelip lotr okudum en baştan. Ilk kitabı yıllar önce okumuştum en baştan yaklaşık bi 800 sayfa gömdüm. Yazdan beri de başka bir şey okuyamadım. Instagramda mal mal zaman öldürerek uyumak daha kolay geliyor beyni yormadan.

Isteksiz okunan bir şeyin akılda kalması da zor zaten.

Bence roman yazarı kalmaz bi 10 15 seneye. Maks 100 150 sayfalık ince kolay tüketilebilir kitaplar kalır.
Üye
medal 1k
ID § 04 Dec 2018, 16:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yok yav kalite kurgunun/içeriğin alıcısı olur hep. sayfa sayısı veya saat süresi falan primer kitleyi pek etkilemez. yüzeydeki kitlelerin kararlarını daha çok belirleyici oluyor benim gördüğüm kadarıyla.

ya boş zaman aktivitelerindeki kararlar büyük etki yaratıyor. elin telefona gitmeyemeye alışacak ilk. yerine kitap/dergi vs koymak ikinci basamak. koyduktan sonra kendine ölümcül hedefler koymayıp tamamen zevk aldığın içeriği okuyacaksın. yani x kitabını okusam çok faydalı olur yerine daha önceden zevk aldığından alandan yürüyeceksin alışkanlık oturana kadar. yani gidip tolkien serisinden bir kitabını okumak kant felsefesini okumaktan daha doğru tercih senin için şu an. 3-4 kitap ard arda ertelemeden bahane bulmadan bitirecek olursan zaten güvenin ve keyfin yerine geliyor, oradan vites artırıp devam ediyorsun.
TL;DR: herşeyi bir anda bırakıp direkt kitap okumaya başlayarak oturacak bir şey değil kitap alışkanlığı, zaman vereceksin kendine.

@dasaa,abi sen ilk iş bi b12 vitaminine baktır, dip görmüş olabilirsin, o da adamı bilişsel olarak süründüren faktörlerden.
gayet güzel, birçoğumuzdan bir adım öndesin. ilgilendiğin başka bir dil varsa ona yürüyebilirsin. çünkü yeni dil öğrenme durumunda beynin farklı bölgelerini sürekli aktif ediyorsun. daha fazla nöral ağ, daha sağlam ve geniş, seneler geçtikçe.

yeni dil cezbetmiyorsa sporu veya enstürman ekleyebilirsin abi. isterse evde nabız artıracak şekilde ip atla, ister sokakta parkur yap veya koş, ister gyme git kaslan. kesinlikle etki ediyor bu smiling smiley

evde çalmalık gitar olur mızıka olur piyano/klavye olur veya başka ilgini çeken ne varsa artık.


vegana yakın beslenme veya otçul ağırlıklı beslenme falan uzun vadede geri boost veren faktörlerden biri de daha ayrıntılı konuşmak için longevity başlığına geçmek lazım sdf

bunların çoğu bir araya gelince büyük boost veriyor, zaten holistik bir süreç olduğu için tek bir parametreyi gidip fullemek tek başına bir anlamı yok.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 04/12/2018 17:00 tarihinde Frantic tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Dec 2018, 16:38    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Oyunlar, diziler ve filmlerle beynimi çok tembelleştirdiğimi düşünüyorum.

Eskiden 3 basamaklı sayıları çarpardım kafamda, şimdi iki haneli basit toplamada hata yapıyorum.

Eskiden çok iyi bir okurdum, hem düzenli okur, hem de okuduklarımı özümserdim. Şimdi okuduğum aklımdan 30 saniye sonra uçuyor.

Diziden oyuna, oyundan filme, filmden diziye. Hafıza ve dikkat patates oldu.

Yukarıda söylenenleri de yapıyorum. Hobim var, bütün gün ingilizce konuşuyorum, haftanın 3 günü spor yapıyorum, enstruman çalıyorum ama olmuyor. 35'inde böyleysem 50'leri düşünemiyorum.

2 defa güncellendi. Son güncelleme 05/12/2018 16:39 tarihinde Wispy tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 05 Dec 2018, 16:43    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Hmm yalnız değilmişim, selam.

pırt
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Dec 2018, 16:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yaş ilerledikçe normal bu durum ama

the instant you started smiling was when the new story began
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Dec 2018, 17:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
degil ya
bu aralar benim kafama cok takildi bu olay

daha bu yaslarda salak olmak istemiom amk
bi sure oyunu diziyi minimuma indiricem, oturup kitaba duseyim biraz beyin kendine gelir belki.

hani nasil diyim, hicbi zaman zehir gibi bi cocuk fln olmadim hep avarajdim zeka olarak, su siralar avarajin bile altindayim muhtelemen

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu

2 defa güncellendi. Son güncelleme 05/12/2018 17:06 tarihinde senko tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Dec 2018, 17:35    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
senko
..oturup kitaba duseyim biraz


Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Dec 2018, 18:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ben de ayni seylerden sikinti cekiyorum. Acikcasi bunun temel sebeplerinden birinin cok fazla bilgisayar, TV tarzi oturarak ve aslinda dusunmeden yaptigimiz otomatik islere bagliyorum.

Yani ben butun gun bilgisayar basindayim mesela - Excel'de calisiyorum. Bir yerden sonra otomatige bagliyorsun tabii ne kadar demanding olursa olsun is. Bunu gunun 12 saati yapmak acikcasi cok da fazla insan dogasina uygun degil. Ne doga ile alisverisimiz var, ne bir topraga degmemiz var. Insanlar eskiden toprakla ic iceymis zorlayici fiziksel aktiviteler yapmalarina ragmen gun isigi temiz hava bunlar hep belirli enerji akimlari sagliyor. Biz ise binanin icinde ofis basinda, oradan arabaya oradan eve yine bilgisayara derken inanilmaz kapali bir ortamdayiz ve zihin oldugumuz ana cok fazla odaklanamiyor. Bugun bircok sirket mindfulness seminerleri duzenlese de ben sorunun temelinin yapilan isler oldugu kanaatindeyim.

Yoksa bugun git sor bakalim dagciya bir an bile andan uzaklasabiliyor mu. Tamamen focus, tamamen konsantre. Verdigim ornek cok ekstrem tabi de gunluk hayatta ne kadar anda olabiliyoruz temel sikintilardan biri bu. Hep bir saniye sonrasi hep bir saniye oncesi.

Bunun disinda kisisel gelisimde yararli gordugum seylerden biri hedef koymak yerine aliskanlik edinmek uzerine oldu. Aslinda bu isin puf noktasi belli hedefler koymak yerine mesela yaza kadar 3 kitap biterecegim gibi - gunde 20 sayfa okuyacagim demek. Yani herhangi bir hedefe ulasmaksizin o isi aliskanlik haline getirmek. Sevilen kitaplari okuma kismina da katiliyorum bu is ozellikle aliskanlik haline gelirse zaten kartopu gibi buyuyor. Ve bu adimlarin kucuk adimlar olmasi yeterli atiyorum 1 haftada kitap biterecegim gozumuzde buyurken gunde 20 sayfa cok da buyumeyebilir ki bu 20 bir gun bakmissin kendiliginden 50 oluvermis. Ertesi gun yine 20 olsun sorun degil. Bir kere fixlemek yeterli o aliskanligi.

Hayatta belki de bircok sey icin gecerli bu aslinda. Hedefler koyuyoruz sonra da o hedeflerin buyuklugu karsisinda motivasyonumuz cok cabuk kayboluyor. Spor yaparken de boyle degil mi. Kilo verecegim hedefi yerine gunde yarim saat herhangi bir istedigim egzersizi yapacagim daha basarili bir adim olabilir. Hedefleri tutturamiyoruz cunku cok fazla distraction var ve irademiz maalesef yillar icerisinde inanilmaz geriliyor bircok konuda.
O yuzden dedigim gibi basit aliskanliklar bence ileride hedefleri kendilinden getiriyor - bunu yaparken de cok zorlamadan sevilen seyler uzerinden giderek.

The Sage has nothing to lose...

3 defa güncellendi. Son güncelleme 05/12/2018 18:06 tarihinde Sotto tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 4 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum