[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Kişisel
|-- |-- |+ El yıkama - +titizlik...
Yazar RSS Konu: El yıkama - +titizlik {4937}
Syf: ««/ 7 »»   [ A ]
Yörünge Disi
ID § 16 May 2008, 22:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
kapı kollarına, pencere kolu, saç kurutma makinası, ayakkabı, saçım , sürahi, plastik top işte aklıma daha gelmeyen bir sürü şeye dokunduktan sonra elimi sabunla yıkamadan rahat edemiyrum
önceden klavye mouse kirlenmesin diye yapıyor olduğumu düşünür sorun etmezdim, günün çoğu vakti bilgisayar karşısındna geçtiğinden, bu tip şeylerden sonra direk bilg. karşısına geçerim

ama bir kere alıştın mı hep daha fazlası şeklinde ilerliyor bu iş

bilgisayar basında çay içtikten sorna veya bişey yedikten sonra tek elimle yapsam bile idare edemiyorum, gidip yıkayıp geri geliyorum
genel olarak bu yıkama ihtiyacı var, bilgisayardan alakasız(en rahat somut örneği burdan verebiliyorum o yüzden çok adı geçti)

diş fırçaladıktan sonra diş macunundan nefret ediyorum, ağzımı elimi yıkayıp kokusundan kurtulmak istiyorum
terlik, çorap, ayakkabı, üst baş konusunda da titizlik adına saçmaladığım oluyor ama onların tam olarak farkına varamıyorum

bir de bu eller laızm yani, eriyip giderse ne yaparım, neyle nasıl yaparım

sizin düşünceleirniz, alışkanlıklarınız, deneyimleriniz nelerdir bu konuda
mesela eli bir kere yıkayıp ama öncesinden kirlendiğini düşündüğüm maksimum aktiviteyi yapabilme kombosu biliyor musunuz?
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 16 May 2008, 23:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bana daha farklı şekilde oluyor o. Durup dururken ellerimi acaip kirlenmiş hissediyorum, dayanmaya çalışıyorum ama olmuyo gidip yıkamak zorunda kalıyorum.
Üye
medal 1k
ID § 16 May 2008, 23:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ben de elim konusunda çok titizlenirim açıkçası,paraya, fareye,klavyeye bir de kediye dokunduktan sonra elimi yıkamadan yapamam =) Ama bu dediklerin obsesyon belirtisi de olabilir.Eğer taktığın bir konu varsa bu şekilde yansıtıyor olabilirsin.
Üye
medal 1k
ID § 16 May 2008, 23:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
o susuz kullanılan bakteriyel sabunlardan al, bir nebze yarar belki psikolojik olarak sorununu çözmende
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 16 May 2008, 23:38    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sadece ilk cümleni okumam yetti.psikolok yada intertrail tavsiye ediyorum.

Dünyada türk olmak gibidir, Türkiyede Fenerbahçeli olmak.
Üye
medal 1k
ID § 16 May 2008, 23:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bende de var ayni olay(ama xaenin ve senden farkli bi bicimde). Esyalara fazla bulasmiyorum ama bende ellerimi cok yikiyorum.

google a temizlik hastaligi yazinca direk cikiyor ayni yazi heryerde

temizlik hastaligi

Alinti

bu hastalığa yakalanan kişilerin kirli nesnelere dokunduklarında ellerini yıkama mecburiyeti hissettiklerini söylüyor: "Kişi, kafasına takılan temizleme ritüellerini tamamlamadan anksiyeteleri (kaygıları) yatışmaz ve rahatlamaz. Dolayısıyla elini yıkama, evini, eşyalarını temizleme zorunluluğu; tekrarlayan, çok zaman alan, sinir bozan, yoran, hırpalayan ve kişinin birlikte yaşadığı insanlarla ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen sorunlar haline gelebilir."


1 defa güncellendi. Son güncelleme 16/05/2008 23:45 tarihinde Elan_Morin tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 16 May 2008, 23:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Kartan
Ama bu dediklerin obsesyon belirtisi de olabilir.Eğer taktığın bir konu varsa bu şekilde yansıtıyor olabilirsin.
Kesinlikle. Temizlik takıntısı bir hastalıktır. Eğer ilerlerse yaşanmaz olur valla hayatın smiling smiley

Ben mümkün olduğunca yıkarım, ama klavyeye değdim eyvah tarzında değil. Aklıma geldiğince. Bi de dışarıdan eve veya yurda gelince yüzümü elimi yıkarım.

Ek: Ben yazana kadar morin açıklama yapmış bile smiling smiley

Abi çoğunuz no-lifersınız, buradan başka arkadaşlarınız yok derecek kadar az.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 16/05/2008 23:46 tarihinde roket adam tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 17 May 2008, 00:06    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Obsesif Kompulsif Bozukluk. Obsesyon, beyinde devamlı olarak tekrarlanan düşünceler, kompulsiyon ise bu düşüncelerden kurtulmak için sürekli tekrarlanan davranışlar demektir. Kişi çoğunlukla bu yaptığı davranışların saçmalığının farkında olur, ama obsesyonu kafasından atmak için bile bile davranışları tekrarlar. Takıntılar her insanda vardır, fakat bunlar kişinin günlük yaşamını etkileyecek düzeye gelmişse OKB sayılır ve tedavisi şarttır.

Temizlik takıntısı da bir çeşit OKB'dir. Elektrik dügmelerini sabunladığımı bilirim. Bana ait eşyaların(masa, sandalye vs.) çevresinden bile bir insan geçse, deterjanlı bezle silerdim o eşyanın her tarafını. Genelde depresyonla birlikte seyreder bu hastalık. İnsanın özgüvenini, günlük yaşantısını, insanlarla, hatta en yakınlarıyla bile ilişkisini berbat eder.

Genelde kadınlarda görülür. Erkeklerde görülmesi çok çok düşük bi ihtimaldir. O ihtimal de beni bulmuştu. Lise dönemimde baya çekmiştim ve artık kurtuldum. Çevrenin desteği, kişinin istemesi, doktor yardımı ve ilaçlarla tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Psikiatriste gitmelisin.

Eğer İzmir ve çevresindeysen beni tedavi eden doktor hakkında bilgi verebilirim. Geçmiş olsun.
Yörünge Disi
ID § 17 May 2008, 00:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
demise, senin anlattığın kadar aşırı icraatlara yönelim yok bende
belki banyodan çıktığım ilk 1-2 saat fazla kasıyorum kendimi aman kirlenmeyeyim diye ama baktım tecavüz kaçınılmaz, zevk alamasam bile bir şekilde takılıyorum(yanlış yöne yormayın anlatımı kuvvetlendirmek için yapıyorum bunları, yani yapmıyorum neyse ya anladınız)

Alinti

bu hastalığa yakalanan kişilerin kirli nesnelere dokunduklarında ellerini yıkama mecburiyeti hissettiklerini söylüyor

yani benim anlamadığım burası
kirli kirli mi takılcaz
elim kirliyken gözümü ovmak istesem ne bok yiycem ben
elimi yüzüme mi sürücem kirli kirli

Alinti

Kişi, kafasına takılan temizleme ritüellerini tamamlamadan anksiyeteleri (kaygıları) yatışmaz ve rahatlamaz

tmm burası doğru normal bir insana göre kafayı yemiş gözükülebilinir ama mesela otobüste demirlere sürüyon elini ondan sonra yıkamadan rahat edemem ki ben

bi de şöle bir durum var su yoksa kafayı çok takmıyorum, yıkayamaycağımı biliyorum, ama lavoba varsa o zamna yıkayım, yakamayım işte giriyor insanın aklına
Üye
medal 1k
ID § 17 May 2008, 00:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Elin kirliyse tabi rahatsız olur yıkarsın ama kapı kolu ve saçlarından rahatsız olman normalden farklı geldi bana.Mesela kapı kolu ,evet, çok dokunulunuyor olabilir ama dokunduktan rahatsız edici ne yapıyor olabilirsin ki?Hani yemek yemek diyeceğim ama kesin yemekten önce ve sonra ellerini yıkıyorsundur.

Bu arada özellikle ev dışındaki tuvalet kapı kollarına ben de dokunmam istemem,hatta ellerimi yıkadıktan sonra kapıyı kapı koluna dokunmadan açmaya çalıştığım çoktur :p
Üye
medal 1k
ID § 17 May 2008, 01:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Forgiver, mesela elin kirliyken gözüne sürsen, gözyaşı salgısıyla birlikte mikroplar dışarı atılır. Ağzına sürsen mikroplar mideye gider, mide salgısı onların canına okur, havadaki mikropları alsan, burun kılları ve mukus onları tutar, sümük olur dışarı atar. Yani ekstrem durumlar haricinde(kan yolu, işte havadan yayılan virusler falan. ki bunlar da günlük yaşama bakılırsa çok uç örneklerdir) kolay kolay mikroplar sana zarar veremez, bunun her zaman bilincinde ol.

Kaka pistir, hastalık bulaştırabilir ama senden çıkan şey seni hasta etmez(garip bir örnek oldu). Edebilir de ama. O yüzden çişten sonra bile ellerini güzelce yıka. Rahat ol yani insan öyle her mikroptan zarar görmez, ki insan vücudunun mikroplara da ihtiyacı vardır.

Şimdi istesen de istemesen de şu gerçek ki: günlük yaşamda havanın bile içinde yüzlerce mikrop var. E nefessiz yaşayamayacağına göre bir şekilde mikroplara maruz kalacaksın. Belki sürekli temizlenerek üzerinde hiç mikrop barınmadığını düşünebilirsin. Ama bundan kaçış yok. Bu yüzden dediğin gibi zevk almak lazım.

Fazla üzerine düşme. Hatta belki yardımcı olur, birkaç gün sürekli pis yerlerde bulun ve pislenmeye bak. Tabii abartmadan. O birkaç günün sonunda da kendini istersen çamaşır suyuna batır. Ama o birkac gün pis yaşa, yani pisliğe maruz kaldığında bir şeyin olmadığının farkına var.

Umumi tuvaletler, paralar, otobüs demirleri, kaldırım taşı, sokakta oynanan top falan elbette bunlar dikkat edilmesi gereken şeyler. Şunu aklından çıkarma; yaşadığın ortamda yeterince mikrop var ve gözle göremiyorsun. Göremediğin şeyden kaçamazsın. Kendini ondan korumana gerek yok o halde. O yüzden fazla takma bu durumları.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 17 May 2008, 01:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bende de vardı bıraktım sonra. çok uğraştırıyo bi de çok masraflı oluyo. arap oldum şimdi, ellerimi koltukaltıma siliyorum

ehircik
Yörünge Disi
ID § 17 May 2008, 08:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Demise, print edip hergün okuycam yazını smiling smiley

ama mikrop veya hasta olurumdan çok, ben daha çok bu kirlidir şeklinde algılıyorum
mesela gözüme-yüzüme, elimi sürmeme nedenim elimin kirli olup yüzümde garip bir tabaka bırakma ihtimali
tmm mikroplar buna temel neden oluyordur doğru

bir de kirli kal, bırak dağınık kalsın bu gerçekten işe yarar mı, sonuçta ertesi gün daha fazla aşıra yöneltmez mi
dün çok pisdim bugun daha temiz olmalıyım şeklinde
denemeyi düşünemk pek istemiyor insan smiling smiley
Yörünge Disi
ID § 17 May 2008, 10:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
benim klavye mouse a dokunma o zaman hic hehe bir gün icinden mutasyona ugramıs cekirdek kabukları cıkıp dünyayı ele gecirecekler diye tırsıyorum.

tak etti canıma bu maskeli balo

1 defa güncellendi. Son güncelleme 17/05/2008 10:59 tarihinde Apache tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 17 May 2008, 15:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Demise çok doğru söylemiş. Bakteriler ve mikroplar aslında ufak da olsa vucudumuz için gerekli varlıklar. Bağışıklık sisteminin her daim uyanık olmasını sağlıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam ve yalan değilse, bir zamanlar Amerika'da musluk sularının %100 steril olmasını sağlamışlar, kullandıkları klor vb. kimyasal maddelerle. Fakat ortaya her şeyden etkilenen aşırı hassas bir nesil çıkmış.

Abi çoğunuz no-lifersınız, buradan başka arkadaşlarınız yok derecek kadar az.
Syf: ««/ 7 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum