[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Tarih nasıl daha "iyi" tartışılır?...
Yazar RSS Konu: Tarih nasıl daha "iyi" tartışılır? {5425}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 20 Oct 2004, 14:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Güzel bir açıklama olmuş.Tarihi seviyorum, tarihi ezber olarak görenlerden nefret ediyorum.Tarihi yorumlamak o günü o şartları incelemek çok zevkli oluyor.Bugüne de yansımalarını da kefşetmek filan işin özü tarih güzel bir şey smiling smileyOkuldaki tarihi düşünmek bile istemiyorum...[signature][hline]My Honour is My Life
Yörünge Disi
ID § 20 Oct 2004, 14:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
kesinlikle katılıyorum lance..

tarih konusmak tartısmak kadar zevkli bişi oldugunu düşünmüyorum..tekerrür olayları hesabı güzel gidiyo[signature][hline]Bu imza 0.0031 saniyede yaratıldı
Üye
ID § 23 Oct 2004, 01:06    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Tarih bilimi -tartışmasını kastedmiyorum- ciddi, herkesin altından kalkamayacağı bir iştir.
Çünkü tarihçi tarafsız ve sabırlı olmalıdır. Her türlü duygusal ve ideolojik görüşten kendini soyutlamalıdır.
Tarihçinin önem vermesi gereken başlıca iş dokümantasyon yani kaynak toplanmasıdır. Arşiv çalışması çoğu kişi için bir zorunluluk ve sıkıcı bir iş olarak görülebilir ama tarihçi için bu rutin bir prosedürdür. Tarihçi çok okumak zorundadır ama öyle paparazzi veya bağnaz hikayelerle vakit kaybetmemelidir. Akademik okumalıdır ki eleştirel düşüncesini geliştirebilsin, herşeyi okumalıdır ve bu sayede her açıdan bakabilmelidir ki olayların çerçevesini çizebilsin.
Tarihçi her zaman soru sormalıdır ve meraklı olmalıdır. Ama "Hitler II. Dünya Savaşı'nı kazansaydı ne olurdu?" gibi sorularla vakit kaybetmemelidir, çünkü tarih biliminde bu tür sorulara yer yoktur. Bu, işin magazin boyutudur.

Son olarak ta bu topic stickylenmelidir ki herkes faydalansın.[signature][hline]Şüphenin olduğu yerde özgürlük vardır.
Yalnızca cahiller kazanmak için savaşırlar, bilge olanlar savaşmadan kazanırlar.
TW
medal 1k
ID § 22 Feb 2005, 20:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
hortlasin bakalim su topik[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Üye
ID § 22 Feb 2005, 21:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu maddelere katiliyorum, hatta sabitlenseymis daha iyi olurmus. Son yillarda devletin resmi tarihi ve batili kaynaklarin dayatmaya calistigi 'herseyi bati yaratti, biz en ustunuz' mentaliteleri arasinda sIkIsmis insanimiz aydinlatacak yeni, objektif, bati hayrani olmayan ama en buyuk biziz gorusune de kaptirmayacak bir tarih ekolu gerekli ulkemizde.
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 22 Feb 2005, 21:35    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ilk gördüğümde "katılıyorum" dışında birşey yazamayacağımı düşünmüştüm, halen öyle.. smiling smiley

tarihin siyasetle içiçe olması bu bölümün tarihi siyaset tartışmalarına alet etmek maksadıyla kullanılmasını haklı çıkarmıyor, maalesef o zaman yazılanlar bu sonuca gelmemizi engelleyemedi..

belki de tarih biliminin ilk sıradaki faydasının günümüz ve gelecek için ders çıkarmak olduğunun farkında değil henüz çoğu kişi, bu başlık amacına ulaşamamış bu nedenle..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Üye
medal 1k
ID § 23 Feb 2005, 11:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
öncelikle tarih, tarih hakkında bir şeyler keşfetmek, tartışmak zevkli bir iştir ancak şu var, ki bu tartışmaya katılan adamlara bakıyor. belki tartışma kültürüne sahip olma ile açıklayabilirim ama içine çok farklı şeyler de giriyor, örneğin bu tartışmalara katılmanın, tarihi kendi ideolojilerine ait etmek olmaması, kendi görüşünü savunmak amacı dışında başka bir amacı olmayan insanlar tarafından yazılmış olmaması gibi. son zamanlarda bi furya vardı, birisi durmadan çıkıp türklükle ilgili başlıklar açıyordu örneğin. objektif olmak en son aranan şey bu başlıklarda çünkü zaten taraflı bir şekilde açılmış, tarafı olmasa o başlığı açması aklının ucundan geçmeyecek.

bir de şu var, çoğu kişii tarihi olayları bilmek, nedenlerini bilmek, sonuçlarını bilmek gibi anlıyor. Ki bence tam tersine, hatta bir örnek vereyim, ismi şu an bi türlü aklıma gelmeyen abdli bi profesör, şu ana kadar sadece 3 tane tarihi olay olduğunu öne sürmüş, birincisi tarım devrimi, ikincisi sanayi devrimi, üçüncüsü de ( abi rezil olucam belki ama hatırlayamadım, kendi hıyarlığıma şaşıyorum açıkçası smiling smiley ). Neden? Çünkü bunlar yaşam tarzını, insan yaşamını tamamen değiştirmiş olaylar, diğerleri ise bu olayların şekillendirdiği bir dünyada gelişen sıradan şeyler, tarım devriminde çiftçi denilen adamlar çıkmış, vergiydi, köle ticaretiydi sistemler gelişmiş, sanayi devriminde işçi denilen bir sınıf çıkmış, tarihte ilk defa malsız mülksüz, sadece emeğiyle para kazanan insanlar ortaya çıkmış vs. tarih de olayların incelendiği bir bilim dalı değildir kesinlikle, tam aksine durumların, koşulların incelendiği, o anki durumun nası olduğunu anlamaya, analiz etmeye yönelik bir durum. örneğin buna benzer bi başlıkta birisi çıkmış, tarihte yorum olmasa, taraflı tarafsız, tarihin olmayacağını söylemiş, çıkıp malazgirt savaşı x tarihte oldu, evet oldu şeklinde tartışmaların olacağını söylemiş. malazgirt hakkında bir tarih tartışması ise kesinlikle buna benzer birşey olamaz, anımsatıcak birşey bile olamaz. onu anlamak için ilk önce göçöbe türkmenlerin varlığını o zamanki dünya içinde anlayabilmek, sonra iranlılarla ilgili bir kaç şey bilmek, daha sonra ise koskoca bizans sistemini ve onun gitgide nasıl bir durum aldığını, zamanla bu sistemin içine iranlılar tarafından itilmiş türklerin de bu çöküşten önce hangi rolde olduklarının, çöküşten sonra hangi role sahip olduklarını anlamak gerekir. keza coğrafi keşifleri de x adamla y adamla açıklamak mümkün değil, o anki ticaret sistemini kavramak, vs. vs. gerekir mesela konuyu boşuna uzatmak istemiyorum şu an, ne demek istediğimi anlatabildim sanırım.

ama bunlar bilimsel bir analizin gerekleri, diğerleri kişisel yorumlara girer ki bilimde kesinlikle yer edemez böyle şeyler[signature][hline]__and one day.. one day i'm gonna grow wings # # a chemical reaction [ u know where u are ] hysterical and useless [ u know where u are ] hysterical and.. [ u know where u are ]

**no more dinosaurs @montezaus
*** [montezaus.deviantart.com]
Yörünge Disi
ID § 23 Feb 2005, 15:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ben o malazgirt savasi ornegini niye verdim ?
örnekte suydu :
-1071 te malazgirtte bizansi yendik
-evet yendik .

isin icinde yorum olmazsa bundan baska bir sey konusamazsin . senin analiz dedigin sey benim yorum dedigim sey ama analiz diyerek sen ufak bir hata yapiyorsun . bahsettigin butun "analizler" savasin sebepleridir diye getirdigin yorumlar cunku . yarin bir gun kazilar sirasinda tut ki bir belge cikti ortaya . romen diojenin kilic arslanin anasina avradina sovdugu bir mektup . belkide savas boyle bir seyden dolayi cikti bilebilir misin ? bilemezsin . analiz dedigin mutlak dogru olarak ele aldigin veriler uzerinde yapilir . ortada mutlak dogru yoksa ya yorum vardir ya arastirma .[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Üye
medal 1k
ID § 23 Feb 2005, 20:35    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti

huun, 23 Şubat 2005 15:17 tarihinde demiş ki:
ben o malazgirt savasi ornegini niye verdim ?
örnekte suydu :
-1071 te malazgirtte bizansi yendik
-evet yendik .

isin icinde yorum olmazsa bundan baska bir sey konusamazsin . senin analiz dedigin sey benim yorum dedigim sey ama analiz diyerek sen ufak bir hata yapiyorsun . bahsettigin butun "analizler" savasin sebepleridir diye getirdigin yorumlar cunku . yarin bir gun kazilar sirasinda tut ki bir belge cikti ortaya . romen diojenin kilic arslanin anasina avradina sovdugu bir mektup . belkide savas boyle bir seyden dolayi cikti bilebilir misin ? bilemezsin . analiz dedigin mutlak dogru olarak ele aldigin veriler uzerinde yapilir . ortada mutlak dogru yoksa ya yorum vardir ya arastirma .

o mektup ve savaşa onun yol açmasının tarih açısından hiç bir değeri yoktur, analiz terimini yanlış anlamışsın sanırım. nası olmaz diyebilirsin, o zaman da bundan önce attığım postu anlamadığın sonucunu çıkarırım..[signature][hline]__and one day.. one day i'm gonna grow wings # # a chemical reaction [ u know where u are ] hysterical and useless [ u know where u are ] hysterical and.. [ u know where u are ]

**no more dinosaurs @montezaus
*** [montezaus.deviantart.com]

[Bu mesaj MonTezaus tarafından 23 Şubat 2005 20:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Üye
ID § 24 Feb 2005, 08:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Tarih sosyal bir bilimdir ve objektifliğinde bir ölçüsü yoktur.
Yalnızca tarih konusunda konuşmanın değil diğer bütün sosyal konular hakkında en iyi tartışma biçimi; ifade özgürlüğü sağlamak ve karşınızdakinin sözleri ve yazıları size doğru gelmiyor olsa bile onun ifade etme ve yazma özgürlüğünü elinden almamak baskı yapmamaktır.
Bu şartların sağlanmadığı ortamda neyi tartışabilir yada hangi konuda resmi tarihin sizin söylemenize izin verdiğinin dışında bir yaklaşım getirebilirsiniz?
TW
medal 1k
ID § 28 Nov 2007, 16:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Uplama ihtiyacı hissettim
Yörünge Disi
ID § 28 Nov 2007, 16:11    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Gimli
Uplama ihtiyacı hissettim

iyi de ettin. Teşekkürler.

Dinleyin ulan develer.
Yörünge Disi
ID § 05 Apr 2013, 23:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu anlayisi ben kendi yazdigim bolumde saglamaya calisiyorum ve her bu anlayisi yazdigim bolumde destekleyen kisilerede cok tesekkur ederim.

Soulbringer adina guzelligi gosterdi ve gitti.
sevimlikitsune^-^
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 07 Jun 2017, 08:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
montezaus
sanayi devriminde işçi denilen bir sınıf çıkmış, tarihte ilk defa malsız mülksüz, sadece emeğiyle para kazanan insanlar ortaya çıkmış vs.

hristiyan batıda, kendi tarihlerini ve dolayısı ile dünya tarihlerini hristayan oldukları tarihten başlatma gibi bir huy vardı ve bu bir şekilde hala devam ediyor. nitekim antik medeniyetlerin tam olarak anlaşılması 20. yy başlarında başlıyor ve ortalarında tepe yapıyor. bu bakımdan marx gibi adamlar teorilerini bu eski tarih sistemine göre kurdukları için, "işçi sınıfı sanayi devrimi ile ortaya çıktı, milliyetçilik fransız devrimi ile ortaya çıktı gibi" iddialar yukarıdaki alıntıdaki gibi hala alıcı bulabiliyor -gerçi 2005 tarihli bir yazı-

eğer kıstas "malsız mülksüz, sadece emeğiyle para kazanmak" ise antik çağda bu adamlardan çok var, diğer taraftan emeği ile "para kazanan" birinin malsız mülksüz olduğunu iddia etmek ne derece doğru olur zira kazandığı para nereye gidiyor?

ha burada anlatılmak istene modern kölelik ise zaten ona kölelik demek gerekli zira aradaki nüans birinin ilk başta kendi iradesi dışında köle olması, diğerinin ise köyünden kendi rızası ile gelerek köle olması, bunun dışında yaşam standartı olarak benzer. tabi köle ve kölelik kavramını gözümüzde canlandırırken, amerikada yapılan işleri referans almamak lazım. köleliğin pers ve mezepotamya ayağı var, yunan ayağı var, roma ayağı var, ortaçağda uygulamalar var, uzak doğusu var...

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 07 Jun 2017, 09:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
malsiz mulksuz dedigi adam evsiz barksiz cebinde 5 kurusu yok degil, sermayesiz para kazanan insan taniminin parcasi diye anladim ben
Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum